Szukasz stadionu przyjaznego biegaczom? Koniecznie zajrzyj na tę stronę

W ramach kampanii społecznej „Stadiony Przyjazne Biegaczom” powstała specjalna strona internetowa, na której można znaleźć informacje o niemal dwustu stadionach lekkoatletycznych w całej Polsce. Mogą być pomocne dla osób, które planują trening na bieżni i szukają obiektu najlepiej dostosowane do ich potrzeb. Od teraz użytkownicy serwisu mogą wystawiać oceny i dodawać komentarze dotyczące poszczególnych stadionów.

Pięciogwiazdkowy stadion

Akcja społeczna „Stadiony Przyjazne Biegaczom”, współfinansowana ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki, prowadzona jest od dwóch lat. To kampania zachęcająca do biegania na stadionach lekkoatletycznych. W ramach projektu na stronie www.stadionyprzyjaznebiegaczom.pl tworzona jest mapa Polski z bazą stadionów otwartych i dostępnych dla biegaczy wraz z ich specyfikacją.

Filozofią działania portal przypomina trochę serwis TripAdvisor, w którym oceniać można m.in. restauracje i hotele. Prowadząca kampanię Fundacja Zdrowy Ruch podkreśla, że zgromadzone na stronie akcji informacje o stadionach  lekkoatletycznych oraz ocena pochodząca bezpośrednio od ich użytkowników, może dać pogląd czy na dany stadion warto się wybrać.

 – Obiekty można ocenić w skali od 1 do 5 w formie gwiazdek. Na podstawie liczby głosów wyliczana jest średnia, która widnieje przy danym obiekcie. Dodatkowo istnieje możliwość dodania komentarza, podzielenia się opinią na temat danego stadionu, polecenie go lub zwrócenie uwagi na niedogodności.  To pewna forma rywalizacji, która mobilizuje, by stadion na mapie miał jak najlepsze komentarze oraz dobrą średnią. Wierzymy, że nasze działania realnie przyczynią się do otwarcia stadionów dla biegaczy. – tłumaczy Paulina Kalinowska, koordynatorka projektu „Stadiony Przyjazne Biegaczom” z Fundacji Zdrowy Ruch.

Najbardziej przyjazny stadion w Polsce? Ty wybierasz!

Kampania ma na celu upowszechnienie aktywności na stadionach lekkoatletycznych, ale także wyłonienie stadionów najbardziej przyjaznych dla biegaczy. Od teraz każdy będzie mógł „zagłosować” na swój obiekt, dając mu odpowiednią liczbę gwiazdek. Stadiony z najlepszymi średnimi będą miały miano stadionów najbardziej przyjaznych dla biegaczy.

Oceny może dokonać każdy! Wszystkie opinie są przez nas weryfikowane, nie będzie więc miejsca na niekonstruktywną krytykę. Zależy nam, by każdy biegacz mógł znaleźć pełne informacje na temat danego obiektu. Pierwszą część już wykonaliśmy – nasza mapa stadionów lekkoatletycznych na stronie www.stadionyprzyjaznebiegaczom.pl wraz z ich specyfikacją jest jedynym miejscem w Polsce, gdzie można zasięgnąć pełnych informacji na temat obiektów sportowych – mówi Magda Sołtys, organizatorka projektu Stadiony Przyjazne Biegaczom oraz mityngów na lekkoatletycznych „1 MILA”. – Wprowadzona przez nas w tym roku możliwość oceny i komentowania, ma jeszcze bardziej zaangażować społeczność biegaczy, a także zmobilizować administratorów obiektów do poprawy jakości stadionów – podkreśla.

Jak ocenić stadion?

Aby dodać ocenę wystarczy wejść na stronę www.stadionyprzyjaznebiegaczom.pl, znaleźć obiekt, wejść w kartę stadionu i zagłosować w wyznaczonym miejscu na dole strony. Każda opinia weryfikowana jest przez administratora strony.

Działania realizowane podczas kampanii realnie przyczyniają się do upowszechniania biegania na lekkoatletycznych obiektach, podnoszą ich jakość oraz skupiają społeczność sportowców, którzy chcą dążyć do swoich celów w dobrych warunkach. Ocena daje pogląd dla osób zastanawiających się nad wyborem miejsca treningu, ale to także informacja zwrotna dla administratorów obiektów jak ludzie odbierają funkcjonowanie stadionu.

Źródło: Fundacja Zdrowy Ruch

fot. Sportografia.pl