Bison Ultra-Trail w Puszczy Knyszyńskiej tuż, tuż. Ostatnia szansa, aby dołączyć

Czwarta edycja biegu Bison Ultra-Trail, który odbędzie się w weekend 7-8 października w Puszczy Knyszyńskiej zapowiada się rekordowo. Na listach startowych jest już ponad 3,2 tysiąca uczestników, z czego 2,6 tysiąca to biegacze oraz dzieci i młodzież, a reszta to kolarze MTB i Gravel. Wciąż można dołączyć, na chętnych czekają m.in. terenowe trasy biegowe na dystansach 35 km, 50 km i 70 km. 

Bison Ultra-Trail to jedno z najmłodszych dzieci Fundacji Białystok Biega. Impreza po raz pierwszy odbyła się w 2020 roku i szturmem wdarła się do kalendarza biegów terenowych. Z roku na rok rośnie frekwencja, a także liczba dystansów i aktywności dla uczestników. Szczególnie mocno organizatorzy postawili na zawody MTB, które cieszą się dużym zainteresowaniem również wśród biegaczy.

Co roku ta sama heca!

Tradycyjnie wytyczaniu tras i stref mety oraz startu Bison Ultra-Trail towarzyszą emocje i nerwy. Nie brakuje problemów do rozwiązania, ale ekipa fundacji zawsze staje na wysokości zadania.

– Zawirowań przy trasach było co niemiara. Najpierw musieliśmy poszukać nowej lokalizacji na start i metę wszystkich dystansów, ponieważ miejsce, do którego byliśmy przyzwyczajeni, jest w tej chwili „placem budowy” i nie jest dostępne do użytkowania. Znaleźliśmy nową lokalizację startów i całego miasteczka festiwalowego… a kilka dni później dostaliśmy informację z jednego z nadleśnictw, że przy trasie prowadzącej przez rezerwat przyrody jest dużo uschniętych drzew i bieganie tam nie jest bezpieczne. Niestety tak to bywa z rezerwatami – mówi o kulisach organizacji biegu jego dyrektor, Grzegorz Kuczyński.

Szef Bison Ultra-Trail ma świadomość, że przyroda rządzi się swoimi prawami, a teren rezerwatu ma to do siebie, że leśnicy nie prowadzą tam prac związanych z gospodarką leśną. Zresztą to właśnie to czyni trasę biegu w Puszczy Knyszyńskiej wyjątkową, bowiem biegacze mogą obcować z naturą niedotkniętą ręką człowieka.

–  Nie było wyjścia, trzeba było ten fragment trasy wytyczyć na nowo. Szczęśliwie udało się to zrobić bez straty dla atrakcyjności całej trasy, a wręcz mamy wrażenie, że będzie jeszcze ciekawiej. Niemniej jednak prac przy tym było sporo. Myślę, że końcowy rezultat w postaci nowych miejsc startu i mety oraz zmienionych nieco tras, wyjdzie na plus i przypadnie uczestnikom do gustu – dodaje z przekonaniem.

Po pakiet do biura zawodów marsz

Biuro zawodów rusza w piątek, 6 października o godzinie 17:00. Organizatorzy zachęcają do odbioru pakietów w pierwszym możliwym momencie, aby w sobotę można było już skupić się tylko na bieganiu, a nie dopinaniu formalności związanych ze startem w biegu.

Jako pierwsi na trasę Bison Ultra-Trail ruszą uczestnicy biegu na 100 km. Jak mówi Kuczyński to dystans, który cieszy się coraz większą popularnością wśród ultrasów z całej Polski. Przewyższenia na tej trasie sięgną około +1159 m, a na jej pokonanie biegacze będą mieli maksymalnie 16 godzin. Do dyspozycji będą mieli 6 punktów odżywczych kolejno na 15 km, 26 km, 43 km, 59 km, 80 km, i 95 km.

– Zawodnicy wystartują z Supraśla o 3 w nocy, a na liście startowej mamy ponad 220 nazwisk. Oznacza to, że z naszą bizonową setką zmierzy się aż 25% procent zawodników więcej niż rok temu – zauważa szef imprezy.

Od 6:30 z tego samego miejsca będą startowały kolejne dystanse: 70 km, 50 km i 16 km. Natomiast uczestnicy Bison Trail 35 wyruszą już tradycyjnie, z Królowego Mostu.

Niedziela będzie należała do kolarzy MTB, którzy zmierzą się z dystansami 100 km (dla gravela), 80 km, 60 km oraz 20 km. Ten najkrótszy dystans rozgrywany jest też w formule „Family”, gdzie dziecko jedzie z rodzicem lub dorosłym opiekunem.

Najmłodsi czekają na drugi dzień imprezy w Puszczy Knyszyńskiej z tego powodu, że w Supraślu będą biegać na dystansach od 100 m do 1 km. Na listach startowych Bison Ultra-Trail Kids znajduje się ponad 1,3 tysiąca młodych adeptów biegania!

Na jakich dystansach są wolne miejsca?

Zapisy na Bison Ultra-Trail trwają w serwisie slotmarket.pl. Miejsca dostępne są wciąż na dystansach 35 km (179 zł), 50 km (214 zł) i 70 km (229 zł). Wyprzedały się już najkrótszy 16 km i najdłuższa setka. Jak chodzi o zawody Bison MTB to wolne pakiety są już tylko na najdłuższym dystansie 100 km w cenie 159 złotych.

red

fot. w nagłówku Jacek Deneka/ Ultra Lovers