Czy wierzysz w żywieniowe bajki? Podcast z Zofią Piotrowicz

Mówi się, że “jesteśmy tym co jemy” albo że “jeśli zaoszczędzimy w sklepie spożywczym, to oddamy w aptece”. Ogólnie o żywieniu mówi się dużo, dlatego wiele historii żyje już własnym życiem i trudno jest powiedzieć, które elementy tych tez są prawdziwe, a które dopowiedziane. W najnowszym odcinku „Race Pace – podcasty o bieganiu” z dietetycznymi bajkami rozprawia się Zofia Piotrowicz, z którą rozmawia Kuba Pawlak.

Słuchaj podcastu

– Wystarczy obejrzeć pierwszy lepszy blok reklamowy, aby dowiedzieć się że magicznymi tabletkami nie zważając na styl życia i prawdziwe przyczyny nieprawidłowości możemy regulować, sen, apetyt, potencję i generalnie co tylko sobie zechcemy. Analogicznie jest w sportach wytrzymałościowych, jednak z małą różnicą. Dla nas jedzenie i suplementacja to dodatkowo istotny czynnik wpływający na efekt naszych przygotowań i realizację większych lub mniejszych sportowych marzeń i ambicji. Stąd wziął się pomysł na dzisiejszą audycję, bo sam tych teorii słyszałem tak wiele, że chciałbym raz na zawsze rozprawić się z najpopularniejszymi i oddzielić fakty od mitów – tłumaczy Kuba Pawlak, twórca i gospodarz „Race Pace – podcasty o bieganiu”.

Gość najnowszego odcinka audycji to stała ekspertka podcastu – dietetyk sportowa Zosia Piotrowicz, która poza wiedzą popartą badaniami i pracą na uczelni, dysponuje jednym z największych w kraju doświadczeniem akurat w pracy ze sportowcami wytrzymałościowymi. Na co dzień działa w obszarze diety z naszymi kadrowiczami, ale również wspiera amatorów biegania oraz triathlonu.

Z rozmowy dowiecie się m.in.:

– czy naprawdę warto wykorzystywać “okno węglowodanowe”?
– czy kolagen rzeczywiście pomoże naszym kolanom?
– czy trening z niską dostępnością energii jest dla każdego?
– czy metabolizm spowalnia wieczorami?

Źródło: Race Pace – podcasty o bieganiu