Kuba Pawlak opowiedział historię nieustraszonej maratonki z Bostonu

Kuba Pawlak, autor popularnych podcastów o bieganiu, które od niedawna publikuje pod nazwą „Race Pace” wziął na warsztat niezwykłą historię Kathrine Switzer. To Amerykanka, która w 1967 roku jako pierwsza kobieta na świecie dobiegła do mety Maratonu Bostońskiego. To był przełom, bo wcześniej przez wiele lat uważano, że przedstawicielki płci pięknej są zbyt delikatne i kruche, aby biegać na długich dystansach.

Słuchaj podcastu

W błędzie jest ten, kto uważa, że kobiety biegają maratony od zawsze. To nieprawda. Maraton kobiet został włączony do programu igrzysk olimpijskich dopiero w 1984 roku, a pierwszy raz panie zostały oficjalnie dopuszczone do startu w Bostonie w 1972 roku.

Jednak już pięć lat wcześniej Amerykanka Kathrine Switzer znalazła sposób, aby wziąć udział w najstarszym maratonie na świecie. To między innymi o tym jest ten odcinek podcastu Kuby Pawlaka.

„To jest mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości” – pewnie większość z Was domyśla się czyje to słowa! Padły one z ust Neila Armstronga, gdy stawał na księżycu. Na swój sportowy księżyc wbiegła także Kathrine Switzer. Mały krok, który wykonała biegaczka, gdy przekraczała linię mety maratonu w Bostonie, okazał się ogromnym skokiem w walce o równość w sporcie i otworzył maratońskie drzwi dla kobiet z całego świata.

fot.Brearley.com (kathrineswitzer.com)

– Chciałbym Wam przedstawić prawdziwą historię tej wyjątkowej biegaczki, z naciskiem na słowo prawdziwą, bo okazuje się że obrosła ona w kilka legend, które mimo że często powielane, mocno rozmijają się z faktycznymi wydarzeniami – mówi Kuba Pawlak, gospodarz audycji „Race Pace – podcasty o bieganiu”.

Boston wzywa po raz sto dwudziesty ósmy

Na szczęście dzisiaj żyjemy w czasach, w których kobiety i mężczyźni mogą startować ramię w ramę na trasach wszystkich maratonów na świecie, również w tym w Bostonie.

Na marginesie, właśnie ruszyły zapisy na 128. edycję tego wydarzenia, która odbędzie się 15 kwietnia 2024 roku. Prawo do wysłania zgłoszenia mają biegaczki i biegacze, którzy uzyskali wyniki zgodne z limitami czasowymi przewidzianymi dla wieku i płci w okresie od 1 września 2022 roku do 15 września 2023 roku. Opłata startowa wynosi 235 dolarów. Na linii startu stanie około 30 tysięcy maratończyków z całego świata.

Źródło: „Race Pace – podcasty o bieganiu”, red

fot. w nagłówku Boston Herald (kathrineswitzer.com)