Słynny podróżnik i badacz na medalu 22. Poznań Maratonu

Na tegorocznym medalu 22. Poznań Maratonu zostanie upamiętniony Wielkopolanin Paweł Edmund Strzelecki, podróżnik i badacz, odkrywca Góry Kościuszki, najwyższego szczytu lądowej części Australii. W tym roku obchodzimy 150. rocznicę jego śmierci.  

Słynny Wielkopolanin

Tegoroczny medal ma 7 cm średnicy, grubość 5 mm i waży ok. 150 gramów, awers medalu wyróżnia wzór ułożony z cyfr 2, nawiązujący do 22. edycji maratonu. Na krążku widoczny jest również zarys Góry Kościuszki, na szczycie której Paweł Edmund Strzelecki stanął 12 marca 1840 roku jako pierwszy w historii. Z medalu można dowiedzieć się, że jej wysokość to 2228 m n.p.m.

Wybór podróżnika i badacza nie jest przypadkowy, ponieważ rok 2023 Sejm ustanowił w Polsce Rokiem Pawła Edmunda Strzeleckiego. Ze względu na to, że odkrywca urodził się w 1797 roku Głuszynie (obecnie w granicach miasta) taką samą decyzję podjęła także Rada Miasta Poznania.

– Medal z upamiętnieniem rocznicy śmierci Pawła Edmunda Strzeleckiego, będzie wyjątkową pamiątką dla wszystkich, którzy zdecydują się pobiec razem z nami 22 października – mówi Łukasz Miadziołko, dyrektor 22. Poznań Maratonu.

Na starcie poznańskiego maratonu zamelduje się około 4 tysięcy biegaczek i biegaczy z całego świata. Aktualnie na liście startowej jest prawie 3,6 tysiąca zawodników. Start biegu został zaplanowany na godzinę 9:00, a pierwsi maratończycy odbiorą swoje medale po nieco ponad 2 godzinach od wystrzału startera.

Wciąż można się zapisać

Cały czas można dołączyć wypełniając zgłoszenie na stronie internetowej marathon.poznan.pl. Do 19 października pakiet startowy w wersji podstawowej kosztuje 220 złotych, a koszulkę techniczną marki AdRunaLine za 50 złotych można zakupić tylko do 12 września.

O połowę mniej za pakiet zapłacą zawodnicy i zawodniczki, którzy ukończyli 60 lat, a 25% zniżkę wpisowego można uzyskać okazując Ogólnopolskiej Kartę Dużej Rodziny z kodem terytorialnym miasta Poznania oraz kartę z programu OK Poznań. Bezpłatnie w biegu wezmą udział m.in. zawodnicy, którzy ukończyli wszystkie dotychczasowe edycje Poznań Maratonu.

red

fot. Adam Ciereszko