Ile Kelvin Kiptum zarobi za rekord świata w maratonie?

Kenijczyk Kelvin Kiptum dzisiaj w Chicago pobił rekord świata w maratonie finiszując z wynikiem 2:00:35. Na ile wycenili taki sukces organizatorzy biegu zaliczanego do prestiżowego cyklu World Marathon Majors?

Łączna pula nagród finansowych w tegorocznej edycji Bank of America Chicago Marathon wynosi 560 tysięcy dolarów. Wysokość premii dla kobiet i mężczyzn jest taka sama, co oznacza, że do podziału w tych klasyfikacjach jest po 280 tysięcy dolarów.

fot. Bank of America Chicago Marathon/Kevin Morris

Z tego tortu Kelvin Kiptum jako zwycięzca maratonu dostanie najwięcej, bo aż 100 tysięcy dolarów. Drugi na mecie Kenijczyk Benson Kipruto zainkasuje 75 tysięcy dolarów, a Belg Bashir Abdi wyjedzie z Chicago bogatszy o 50 tysięcy dolarów. Konkretne pieniądze wpłyną również na konta czwartego Johna Korira z Kenii (30 tysięcy dolarów) i piątego Etiopczyka Seifu Abdiwaka (25 tysięcy dolarów).

Oprócz 100 tysięcy dolarów za zwycięstwo w biegu Kiptum otrzyma jeszcze dodatkowe 50 tysięcy dolarów za pobicie rekordu trasy, który do dzisiaj wynosił 2:03:45. Co ciekawe, organizatorzy nie przewidzieli specjalnej premii za rekord świata.

Hassan jak Kiptum

Dokładnie takie same pieniądze w Chicago zarobiła dzisiaj Holenderka Sifan Hassan. 100 tysięcy za wygraną w biegu i 50 tysięcy dolarów za pobicie rekordu trasy 2:14:04, który do 24 września był jednocześnie rekordem świata.

fot. Bank of America Chicago Marathon/Kevin Morris

Za drugie miejsce Kenijka Ruth Chepngetich otrzyma 75 tysięcy dolarów, a trzecia na podium Etiopka Alemu Megertu skasuje 50 tysięcy dolarów. Premie trafią również do Joyciline Jepkosgei z Kenii (30 tysięcy dolarów) i Etiopki Tadu Teshome Nare (25 tysięcy dolarów).

Nagrody pieniężne otrzymają poza tym najszybsi Amerykanie. Conner Mantz i Emily Sisson zainkasują po 15 tysięcy dolarów, Molly Seidel i Clayton Young po 12 tysięcy dolarów, a Galen Rupp i Sara Vaughn po 10 tysięcy dolarów.

W Berlinie płacą mniej

Warto podkreślić, że nagrody w maratonie w Chicago należą do najwyższych. Dla przykładu organizatorzy BMW Berlin Marathon zwycięzcy biegu wypłacają 30 tysięcy euro, a kolejne miejsca na podium wyceniają na 15 i 10 tysięcy euro. Za czwarte i piąte miejsce płacą odpowiednio 8 i 6,5 tysięcy euro.

Za pobicie rekordu świata w Berlinie oferują 50 tysięcy euro. Dodatkowe pieniądze w wysokości 30 tysięcy euro trafiają również do pierwsi z zawodników, którzy na mecie uzyskają wyniki lepsze niż 2:02:30 (mężczyźni) i 2:18:00 (kobiety). Dwoje kolejnych otrzymuje premię po 15 tysięcy euro.

red

fot. w nagłówku Bank of America Chicago Marathon/Kevin Morris