Coraz bliżej Bieg Pamięci Sybiru w Białymstoku i we Wrocławiu

Tylko do 20 stycznia obowiązuje niższa opłata startowa za udział w Biegu Pamięci Sybiru na dystansie 5 km, który odbędzie się 10 lutego w Białymstoku i tydzień później we Wrocławiu. Wydarzenia wyróżnia historyczny klimat i wyjątkowa oprawa, a także medal, który na mecie będzie czekał na każdego uczestnika.

Biegi Pamięci Sybiru odbywają się zawsze zimową porą na terenach leśnych na dystansie 5 km. Wydarzenie ma wyjątkowy charakter m.in. ze względu na historyczne inscenizacje. Jakie będą w tym roku? Organizatorzy na razie utrzymują to w tajemnicy.

Poznaliśmy już za to medal imprezy, którego widok nikogo nie pozostawi obojętnym. Na awersie znalazł się wizerunek maskotki, która jest jednym z eksponatów Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. To pluszowy miś należący do 7-letniej wówczas Reni Jackowskiej zesłanej wraz z matką z okolic Lwowa na Syberię, do obwodu irkuckiego.

W Białymstoku bieg odbędzie się 10 lutego, a start i meta zlokalizowane będą w Lesie Turczyńskim. Z kolei tydzień później we Wrocławiu bieg podobnie jak przed rokiem zawita do Lasu Osobowickiego. Oba wydarzenia rozpoczną się o godzinie 18:00.

Zapisy trwają, do 20 stycznia taniej

Zapisy na Bieg Pamięci Sybiru w Białymstoku i Wrocławiu trwają na stronie biegpamiecisybiru.pl Do 20 stycznia wpisowe wynosi 69 zł, potem wzrośnie o 10 zł.

W pakiecie startowym uczestnicy znajdą kolorową chustę wielofunkcyjną, a także latarkę czołową. Aktualnie na liście startowej białostockiego jest ponad 500 zawodników, a do startu w stolicy Dolnego Śląsku szykuje się prawie 200 biegaczy.

Biegacze, którzy nie będą w stanie dołączyć na wydarzenia stacjonarne, mają do dyspozycji bieg wirtualny. Pakiet kosztuje 69 zł, a w jego skład wchodzi chusta wielofunkcyjna, pamiątkowy medal oraz numer startowy. Do pokonania w odsłonie wirtualnej jest również dystans 5 km. Organizatorzy zalecają bieganie w terenie leśnym, ale to nie warunek konieczny do zaliczenia wyzwania.

fot. sybir.bialystok.pl

Pamiętajmy o Sybirakach

10 lutego 1940 roku doszło do pierwszej z czterech masowych deportacji przeprowadzonych przez władze sowieckie, podczas których wywieziono na Sybir setki tysięcy obywateli polskich.

Muzeum Pamięci Sybiru i Fundacja Białystok Biega od 2019 roku organizują Bieg Pamięci Sybiru, aby uczcić ofiary wydarzeń sprzed ponad 80 lat i pielęgnować pamięci o tych ludziach. Początkowo wydarzenie odbywało się tylko w stolicy Podlasia, a od ubiegłego roku bieg trafił również do Wrocławia, ponieważ to jeden z największych ośrodków Sybiraków w kraju.

red

fot. w nagłówku sybir.bialystok.pl