Mamy komentarz PZLA w sprawie odwołanego Gniezno Maratonu

– Dotychczasowe kontakty z organizatorem nie wzbudzały obaw o stan przygotowań do imprezy – czytamy w oświadczeniu Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, które dotarło dzisiaj (26 stycznia) do naszej redakcji. To reakcja lekkoatletycznej centrali na odwołanie Gniezno Maratonu, w ramach którego miały odbyć się PZLA Mistrzostwa Polski w Półmaratonie.

W Gnieźnie 10 marca miało być święto biegania, ale sen Patryka Boguckiego o wielkiej imprezie biegowej z nawet 7 tysiącami uczestnikami skończył się wczoraj wraz z wydaniem oświadczenia o odwołaniu imprezy. Plany były ambitne i zakładały organizację zawodów na trzech dystansach: maratonu, półmaratonu i 5 km.

Swoimi planami Bogucki oczarował działaczy Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, którzy przyznali nieistniejącej imprezie prawa do organizacji mistrzostwa kraju w półmaratonie. Nie przeszkadzało im zupełnie, że 32-letni biegacz z Gniezna nie ma praktycznie żadnego doświadczenia w organizacji biegów.

PZLA: Nie mieliśmy obaw o stan przygotowań do imprezy 

W środowisku biegowym nie brakowało głosów, że impreza wisi na włosku. Na stronie internetowej nie widać było żadnych partnerów i sponsorów. Gniezno Maraton nie był praktycznie nigdzie promowany, na mniej niż 50 dni przed rozpoczęciem imprezy na listach startowych na wszystkich dystansach zapisanych było mniej niż tysiąc zawodników. Nie było zatem wielkiego zaskoczenia, gdy wczoraj w mediach społecznościowych biegu opublikowane zostało oświadczenie, w którym poinformowano o odwołaniu imprezy.

 Informujemy, że z powodu braku uzyskania niezbędnych pozwoleń na organizację Gniezno Maraton, jesteśmy zmuszeni odwołać imprezę na każdym z dystansów. Wpłaty zostaną zwrócone wszystkim zapisanym uczestnikom. Dziękujemy za zrozumienie i zaangażowanie osób, które włączyły się w organizację wydarzenia – napisali wczoraj organizatorzy.

Na decyzję organizatorów Gniezno Maratonu zareagował Polski Związek Lekkiej Atletyki, który dzisiaj wydał oświadczenie w sprawie Mistrzostw Polski w Półmaratonie. Poniżej cytujemy je w całości.

– Organizator półmaratonu w Gnieźnie wczoraj (25.01) poinformował nas, że lokalna policja nie wydała zgody na organizację biegów. Dotychczasowe kontakty z organizatorem nie wzbudzały obaw o stan przygotowań do imprezy . Sytuacja jaka ma miejsce stawia organizatora gnieźnieńskiego biegu w trudnej sytuacji, a nas zmusza do szukania alternatywnego gospodarza mistrzostw Polski w półmaratonie. Mamy nadzieję, że już wkrótce uda nam się wskazać imprezę, na której biegacze powalczą w tym roku o medale na tym dystansie – tak brzmi oświadczenie lekkoatletycznej centrali.

Pytania bez odpowiedzi

Pod koniec ubiegłego tygodnia do organizatorów przesłaliśmy pytania dotyczące imprezy.

Interesowało nas, jakie firmy sponsorują Gniezno Maraton i czy Patryk Bogucki posiada wszelkie niezbędne zezwolenia na przeprowadzenie imprezy od zarządców dróg i infrastruktury oraz policji? Pytaliśmy również, czy przez służby zatwierdzony został projekt organizacji ruchu na trasie, której atest niedawno został przeprowadzony i kto jest dyrektorem Gniezno Maratonu. Byliśmy także ciekawi, czy istnieje jakiekolwiek ryzyko, że impreza nie dojdzie do skutku.

Na nasze pytania nie otrzymaliśmy od organizatora żadnej odpowiedzi.

red

fot. Depositphotos.com