Silesia Półmaraton wraca do korzeni. Jak to się zaczęło?

Każdy sukces ma wielu ojców i w 2005 roku w organizację pierwszej edycji Silesia Półmaratonu zaangażowanych było kilka osób. Początkowo wydarzenie miało inny szyld – Półmaratonu 4energy, ale stało się podwaliną dla utworzenia na Śląsku solidnej marki biegów. Z tego tekstu dowiecie się, jak wyglądała historia półmaratonu, którego dziewiętnasta edycja odbędzie się 1 maja 2024 roku.

Pomysł organizacji półmaratonu w Katowicach pojawił się na początku 2005 roku. Stał za nim Bohdan Witwicki, który uległ namowom innych ludzi twierdzących, że stolica Górnego Śląska zasługuje nawet na maraton.

– Bieg powstał w związku z zapotrzebowaniem na profesjonalną imprezę sportową jakiej brakowało w naszym mieście. Wiele osób namawiało mnie by zorganizować maraton w Katowicach. Zdawałem sobie jednak sprawę, że nie możemy rzucać się na głęboką wodę nie mając doświadczenia – wspomina pomysłodawca i inicjator biegu, Bohdan Witwicki.

Tak to się zaczęło

Pierwszy półmaraton odbył się 2 października 2005 roku, wówczas pod nazwą Półmaraton 4energy. Do mety dotarło 361 biegaczy. Dziś taka liczba finiszerów nie robi wrażenia, ale warto wspomnieć, że 19 lat temu największy bieg na dystansie 21,097 km w Polsce liczył 857 uczestników. Wygrał Kenijczyk Richard Rotich osiągając naprawdę niezły czas 1:05:28.

– Pierwsza edycja miała być ostatnią, ale tak duże zainteresowanie spowodowało, że postanowiliśmy sprawdzić, czy to był jednorazowy sukces, czy też uda się go powtórzyć. Drugą edycję w 2006 roku ukończyło już 680 biegaczy. Wszyscy chwalili organizację, co przekonało mnie, aby kontynuować organizację biegu, który wspierali także włodarze Katowic – podkreśla Witwicki.

Niewiele osób wie, że śląski półmaraton był pierwszym biegiem w Polsce, który kończył się w hali sportowej. I to w jakiej! W 2017 roku biegacze finiszowali w legendarnym katowickim Spodku.

– To było duże wyzwanie organizacyjne. Nadal uczyliśmy się organizacji biegu, jego przygotowania. Nikt wcześniej na taką skalę nie zamykał centrum Katowic –  było to duże wyzwanie, ale i jeszcze większa satysfakcja, gdy na płytę Spodka wbiegło 852 zawodników, a zawody otwierała Irena Szewińska. Bieg doceniali też sponsorzy, głównym był wówczas Fortis Bank – wspomina dyrektor biegu.

Rok później meta była znów na płycie Spodka, a czwarta edycja zawodów po raz pierwszy przyciągnęła ponad tysiąc uczestników. W pakietach startowych zawodnicy znaleźli koszulki techniczne – jako pierwsi w Polsce!

– Początkowo w rozmiarach „unisex”, ale jako pierwsi w kraju zaoferowaliśmy też koszulki dedykowane paniom – w damskim kroju i rozmiarach – informuje Bohdan Witwicki i dodaje, że te cztery edycje półmaratonu przyniosły przełom. – Byliśmy gotowi na maraton – i tak 3 maja 2009 roku wystartował pierwszy Silesia Marathon.

Droga do Silesia Półmaratonu 

W 2009 roku Półmaraton 4energy zmienił nazwę na Półmaraton Katowice, a od 2011 roku do dziś ostatecznie został Silesia Półmaratonem. Przez cztery lata organizatorzy próbowali organizować Silesia Półmaraton i Silesia Marathon w różnych terminach. Niestety zostali zmuszeni, by skupić się na jednym projekcie i dlatego od 2014 roku do 2023 roku historia Silesia Półmaraton jest również historią Silesia Marathonu.

– Silesia Półmaraton rozwijał się i choć frekwencja nie jest miarą organizacyjnego sukcesu, zwłaszcza przy tak urozmaiconej trasie, to warto wspomnieć, że 12. edycja Silesia Półmaraton zakończyła się przekroczeniem progu 2 tysięcy zawodników na mecie, a już rok później na mecie kolejnego półmaratonu witaliśmy ponad 3 tysięcy zawodników – dzieli się historią imprezy jej pomysłodawca.

Do dzisiaj już tylko dwóch zawodników brało udział we wszystkich edycjach półmaratonu. Marek Szopa przyjeżdża na Śląsk z Gorzowa Wielkopolskiego od 19 lat. Na miejscu jest Andrzej Kaliszczak, który swoją biegową pasję łączy ze startami w Silesia Półmaratonie.

To oni zbudowali ten bieg

Od pierwszej edycji przy imprezie pracowało wiele osób i trudno tu wymienić wszystkich. Na pewno wkład każdej osoby zaangażowanej w ten biegowy projekt jest nieoceniony. Warto jednak wspomnieć o czterech osobach związanych z wydarzeniem od samego początku. Są to Dariusz Bonarski odpowiadający za strefę startu/mety oraz Marek Pęczak, który aprowizuje i organizuje punkty odżywcze.

Kolejną jest Przemysław Witwicki, który początkowo „z obowiązku” uczestniczył w przygotowaniach wspierając różne działania organizacyjne, a po ukończeniu kierunkowych studiów zajmuje się sprawami księgowymi organizacji. Ostatnią osobą jest pomysłodawca i dyrektor biegu Bohdan Witwicki.

Organizatorzy mają nadzieję, że dziewiętnasta edycja Silesia Półmaratonu zaplanowana na 1 maja 2024 roku będzie okazją do kolejnych wspomnień a wyjątkowe miejsce Katowickiej Strefy Kultury, z którego ruszy tegoroczny bieg tworzyć będzie dobrą atmosferę sportowego święta. Zapisy na bieg trwają na stronie www.silesiapolmaraton.pl

red