American dream Fiony O’Keefe. Debiutantka jedzie na Igrzyska Olimpijskie

Fiona O’Keefe okazała się największą bohaterką sobotnich US Olympic Team Trials, które wyłoniły amerykańską kadrę maratończyków na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. Debiutująca na królewskim dystansie 25-letnia zawodniczka sensacyjnie wygrała bieg w Orlando i pewnie wywalczyła olimpijską przepustkę. Wśród mężczyzn w głównych rolach wystąpili faworyci – Connor Mantz i Clayton Young.

Atomowy debiut O’Keefe

Fiona O’Keefe zakwalifikowała się do udziału w US Olympic Team Trials z wynikiem z półmaratonu 1:09:34, który uzyskała w grudniu ubiegłego roku na trasie biegu w Raleigh. Rekord życiowy na tym dystansie Amerykanka zanotowała dwa lata temu w Houston, gdzie finiszowała z rezultatem 1:07:42. Do ubiegłego miesiąca był to najlepszy półmaratoński amerykański debiut w historii. Wynik ten poprawiła pochodząca z Erytrei Weini Kelati finiszując z czasem 1:06:25, który jednocześnie jest rekordem kraju.

W Orlando na O’Keefe mało kto stawiał, bo do tej pory nie odnosiła wielkich sukcesów. W październiku ubiegłego roku wzięła udział w mistrzostwach świata w biegach ulicznych w Rydze. Na dystansie 5 km zajęła jedenaste miejsce z czasem 15:40. Na krajowym podwórku największym osiągnięciem młodej Amerykanki były wicemistrzostwo NCAC na 5000 m, które wywalczyła dwa lata temu z czasem 15:15.13 oraz mistrzostwo kraju w biegu na dystansie 10 mil, również z 2022 roku. Część ubiegłego roku O’Keefe straciła przez kontuzję kostki, która wymagała interwencji chirurgicznej.

Pomimo kompletnego braku doświadczenia w biegach maratońskich, absolwentka Stanforda rozegrała sobotnie zawody w Orlando jak weteranka. Doskonale dostosowywała tempo do trasy biegu, a w okolicach 30 km oderwała się od rywalek. Uciekła doświadczonym maratonkom, wśród których znajdowały się m.in. Emily Sisson i Sara Hall.

O’Keefe dotarła do mety jako pierwsza z wynikiem 2:22:10 i ponad 4 minuty poprawiła rekord US Olympic Trials należący od 2012 roku do Shalane Flanagan (2:25:38). Poza tym 25-latka stała się najmłodszą w historii zwyciężczynią amerykańskich kwalifikacji olimpijskich. To prawdziwy american dream!

– W ciągu ostatnich paru lat przeżyłam w mojej karierze sporo męczarni – powiedziała po zwycięstwie Fiona O’Keefe w wywiadzie dla telewizji NBC. – Nie spodziewałam się tak dobrego występu. Na osiem mil przed metą musiałam się uszczypnąć  i powiedzieć „tylko zachowaj spokój, nie panikuj” – relacjonowała z przejęciem.

Drugie miejsce w US Olympic Team Trials zajęła rekordzistka kraju w maratonie Emily Sisson (2:22:42), a trzecie z czasem 2:25:31 nieznana dotąd szerzej Dakotah Lindwurm. Wszystkie trzy biegaczki już mogą szykować się do sierpniowego startu w Paryżu.

Faworyci nie zawiedli

Zmagania mężczyzn toczyły się pod dyktando Connera Mantza i Claytona Younga, jedynych amerykańskich zawodników, którzy już wcześniej osiągnęli standard kwalifikacyjny na igrzyska w Paryżu. Kroku faworytom próbowali dotrzymać Leonard Korir, Elkanah Kibet i CJ Albertson, ale nikomu nie udało się w końcówce utrzymać tempa liderów. Ostatecznie bieg wygrał Mantz z czasem 2:09:05, który minimalnie wyprzedził drugiego na mecie Younga (2:09:06).

Trzecie miejsce zajął doświadczony 37-letni Leonard Korir, który jednak nie może być pewny olimpijskiej kwalifikacji, bowiem nie zdołał wypełnić czasowego minimum wynoszącego 2:08:10. Pozostaje mu mieć nadzieję, że przepustkę do Paryża otrzyma dzięki zajęciu wysokiego miejsca w rankingu World Atheltics.

Wymagająca trasa olimpijskiego maratonu

W programie Igrzysk Olimpijskich w Paryżu maraton zaplanowany jest na 10 i 11 sierpnia. Najpierw pobiegną mężczyźni, a dzień później kobiety.

Trasa olimpijskiego maratonu nawiązywać będzie do historycznego marszu kobiet na Wersal z 1789 roku. Prowadzić będzie przez dziewięć dzielnic regionu Île-de-France, w tle znanymi zabytkami Paryża, parkami i lasami regionu paryskiego oraz kompleksem pałacowym w Wersalu. Profil trasy będzie raczej górzysty i obejmie 436-metrowe wzniesienie i 438-metrowy spadek. Maksymalne nachylenie wyniesie 13,5%.