Rekord świata w maratonie Kelvina Kiptuma oficjalnie zatwierdzony

Światowa federacja World Athletics oficjalnie zatwierdziła rekord świata w maratonie ustanowiony 8 października ubiegłego roku przez Kelvina Kiptuma. Na trasie biegu w Chicago Kenijczyk uzyskał fenomenalny czas 2:00:35. Co ciekawe, na ratyfikację wciąż czeka rekordowy wynik 2:11:53 uzyskany przez Etiopkę Tigist Assefę pod koniec września w Berlinie.

Kiptum to pierwszy lekkoatleta, który przebiegł maraton w czasie poniżej 2 godzin i 1 minuty na regulaminowej trasie. Uzyskał wynik lepszy o 34 sekundy o dotychczasowego rekordu świata należącego od 2022 roku do Eliuda Kipchoge.

Jak wyglądał bieg po rekord świata?

Kenijczyk utrzymywał szybkie tempo przez cały bieg w Chicago. Od grupy liderów liczącej siedmiu zawodników, odłączył się po osiągnięciu 5 km w czasie 14:26. Kroku dotrzymał mu tylko jego rodak Daniel Mateiko. Na 10 km utrzymywali tempo na rekord świata (28:42), choć potem trochę zwolnili, to półmetek osiągnęli w doskonałym czasie 1:00:48.

fot. Bank of America Chicago Marathon/Kevin Morris

Po przebiegnięciu 30 km w czasie 1:26:31, Kiptum przyspieszył i pozostawił Mateiko daleko w tyle. Kolejne 5 km pokonał w 13:51, a międzyczas na 35 km wskazał 1:40:22. Już wtedy zanosiło się na wynik poniżej 2 godzin i 1 minuty.

Na ostatnich 7 km Kenijczyk utrzymał tempo i na 40 km zameldował się z czasem 1:54:23, a na mecie z nowym rekordem świata 2:00:35. Mateiko finiszował jako drugi ze stratą prawie 3,5 minuty!

– Wiedziałem, że biegnę po rekord trasy, ale rekord świata? Jestem taki szczęśliwy – powiedział po maratonie Kelvin Kiptum. Rekord świata nie był dzisiaj w moich myślach, ale byłem pewny, że kiedyś zostanę rekordzistą  – dodał.

Złamie 2 godziny?

Na początku lutego na konferencji prasowej w Paryżu Kelvin Kiptum potwierdził, że 14 kwietnia w Rotterdamie zamierza poprawić rekord świata.

– Moim celem w Rotterdamie jest złamanie 2 godzin w maratonie, a na igrzyskach w Paryżu wywalczenie złota – powiedział Kenijczyk.

NN Rotterdam Marathon odbędzie się 14 kwietnia. Jego trasa jest szybka, a w przeszłości padały na niej rekordy świata. Trzeba jednak przyznać, że było to naprawdę dawno temu, bo ostatni taki wynik padł tutaj 26 lat temu. Autorką rekordu była Tegla Loroupe, która finiszowała z czasem 2:20:47. Męski rekord świata z Rotterdamu pochodzi z 1988 roku i wynosił wtedy 2:06:50.

red

fot. Bank of America Chicago Marathon/Kevin Morris