16. PKO Poznań Półmaraton już w niedzielę. Poznaliśmy elitę biegu

Na ulicach stolicy Wielkopolski pojawiły się już tablice informujące o niedzielnym biegu. To oznacza, że przygotowania do 16. PKO Poznań Półmaratonu są na ostatniej prostej. Do startu szykuje się ponad 10 tysięcy biegaczy amatorów, a także kilkudziesięciu zawodników elity, których nazwiska poznaliśmy dzisiaj na konferencji prasowej. Jeśli tylko pogoda dopisze, możliwe, że najlepsi zmierzą się z wyśrubowanymi rekordami imprezy.

16. PKO Poznań Półmaraton od kilku tygodni jest wyprzedany. Swoich właścicieli znalazł komplet 10,5 tysięcy miejsc przygotowanych dla zawodników. Bieg wystartuje w niedzielę, 14 kwietnia o godzinie 10:00 z ulicy Grunwaldzkiej położonej w sąsiedztwie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Dzisiaj w Poznaniu odbyła się konferencja prasowa, w której udział wzięli m.in. zastępca Prezydenta Miasta Poznania Bartosz Guss i Roman Drgas – dyrektor ds. sprzedaży w PKO Banku Polskim. Nie zabrakło również partnerów z Międzynarodowych Targów Poznańskich oraz instytucji zaangażowanych w zabezpieczenie trasy – Policji oraz Zarządu Transportu Miejskiego.

fot. Studio SOHO

Mocna elita w Poznaniu

Organizatorzy 16. PKO Poznań Półmaratonu zakontraktowali m.in. Yohanesa Ghebregergisa, siódmego zawodnika Igrzysk Olimpijskich w Londynie, który legitymuje się rekordem życiowym w maratonie 2:06:28. Erytrejczyk ma na koncie starty w prestiżowych biegach na królewskim dystansie w Berlinie i Tokio, które kończył zawsze w pierwszej ósemce.

Najszybszy półmaraton w dotychczasowej karierze pokonał przed czterema laty w Lizbonie. Uzyskał wtedy wynik 1:00:16. Zobaczymy, czy w niedzielę w Poznaniu 35-latka będzie stać na zejście poniżej 60 minut. To koniecznie, jeśli marzy o nowym rekordzie imprezy, który od 2021 roku wynosi 59:32.

Smak igrzysk zna również Yigrem Demelash z Etiopii, który w 2016 roku wystąpił w olimpijskim finale na dystansie 10 000 m. Ostatecznie z czasem 27:06.27 zajął miejsce tuż poza podium. 30-latek ma najlepszą życiówkę w półmaratonie ze wszystkich zawodników elity w Poznaniu. Wynik 59:19 nabiegał w 2017 roku w Ras Al Khaimah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Stawkę faworytów uzupełniają Kenijczycy Abraham Akopesha (1:00:25) i Elvis Tabarach (1:01:08). Pierwszy z nich powinien być dobrze znany polskim kibicom, bowiem z czasem 1:00:56 wygrał ubiegłoroczny 17. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski.

fot. Jakub Kaczmarczyk

Która z biegaczek będzie najszybsza?

Organizatorzy awizują start doświadczonej, 37-letniej już Shamili Kipsiror, która z wynikiem 1:07:53 zwyciężyła w ubiegłorocznym półmaratonie w Gandawie. Jeśli w niedzielę w Poznaniu pobiegnie równie szybko, to poprawi rekord imprezy, który wynosi 1:07:54. Kenijka również ma na koncie start w Warszawie, przed rokiem była piąta z wynikiem 1:08:18.

Do walki o zwycięstwo z pewnością będzie chciała włączyć się jej rodaczka – 22-letnia Nancy Jepleting, która przed rokiem zajęła drugie miejsce na półmaratonie w Porto. Uzyskała wtedy swój rekord życiowy 1:09:44. W takim samym wieku jest ostatnia z Kenijek w stawce Nancy Chepleting Meli. To zawodniczka, która pod koniec lutego była trzecia w Neapolu z czasem 1:10:03.

W Poznaniu pobiegnie również Etiopka Meskerem Moges, siódma zawodniczka ubiegłorocznego półmaratonu w Madrycie (1:10:51) oraz chętnie startująca u nas Ukrainka Maryna Nemczenko, która swój rekord życiowy 1:11:13 nabiegała pod koniec marca w Warszawie.

– Bardzo nas cieszy fakt, że poznański półmaraton jest jednym z najszybszych w Polsce i tej części Europy. Dla nas również bardzo ważne jest coraz liczniejsze grono startujących. Mam nadzieję, że w niedzielę dopiszą także wspaniali poznańscy kibice, których chwalą nie tylko miejscowi biegacze, ale także wielu przyjezdnych – mówi Łukasz Miadziołko, dyrektor 16. PKO Poznań Półmaratonu.

Pobiegną i pomogą

Jak co roku imprezie towarzyszą akcje charytatywne. Sponsor tytularny półmaratonu, PKO Bank Polski zachęca w tym roku do wsparcia akcji „Biegnę dla Michaliny”. Dziewczynka choruje na wrodzoną wiotkość mięśni, rodzaj miopatii. Ma też m.in. stopy końsko-szpotawe, przykurcze stawowe, autyzm i podatna jest na nawracające infekcje z powodu zalegania wydzieliny w płucach i oskrzelach. Do codziennego funkcjonowania potrzebuje specjalistycznego fotelika oraz terapii. Jest podopieczną Fundacji Niesiemy Nadzieję.

Biegacze chętni wesprzeć leczenie dziewczynki przyczepią na koszulki specjalne identyfikatory akcji biegnę dla Michaliny. Organizator inicjatywy Fundacja PKO Banku Polskiego w zamian za ich zaangażowanie przekaże darowiznę na rzecz beneficjentki. Identyfikatory akcji „biegnę dla…” będzie można odebrać w biurze zawodów w piątek i sobotę 12-13 kwietnia od. 10:00 do 20:00.

Sponsor tytularny będzie także widoczny na trasie biegu. Na ostatnim jej kilometrze, w pobliżu oddziału PKO BP w „Bałtyku” będzie działała przygotowana przez bank strefa kibica. Tuż przed samym finiszem zawodnicy usłyszą na niej energetyczne dźwięki zespołu Shaley, które poniosą ich o mety.

Fot. Adam Ciereszko

Wszędzie będą kibice

Stref kibica nie zabraknie na całej trasie. Wiele z nich przygotują pozostali sponsorzy i partnerzy poznańskiego półmaratonu. W okolicach ul. Jugosłowiańskiej zrobi się niebiesko za sprawą strefy Lecha Poznań, Energetycznie i głośno będzie także w okolicach ul Węgorka w strefie przygotowanej przez MTP oraz przy AWF, gdzie zagrzewać biegaczy do walki będzie można razem z Veolią.

Osoby, które będą miały pytania związane z przemieszczaniem się po Poznaniu w trakcie półmaratonu, mogą skorzystać ze specjalnej infolinii. Numer 502 622 438 będzie działał od czwartku do niedzieli (11-14 kwietnia).

-11.04.2024 (czwartek) w godz. 16:00 – 22:00
-12.04.2024 (piątek) w godz. 16:00 – 23:00
-13.04.2024 (sobota) w godz. 10:00 – 23:00
-14.04.2024 (niedziela) w godz. 7.00 – 13.00

Informacje o zmianach w kursowaniu tramwajów i autobusów można znaleźć na stronie Zarządu Transportu Miejskiego.

Sponsorem tytularnym 16. PKO Poznań Półmaratonu jest PKO Bank Polski. Imprezę wspierają ponadto: Fundacja Pho3nix, Żabka, GSK, Veolia, AdRunaLine Sports, Browar Fortuna, Aquanet, Makarony Czaniecki, 4Move. Partnerzy imprezy: Grupa Bemo, Grupa MTP, Garden City Restaurants&Catering, Marszałek Osteopatia Fizjoterapia, Koleje Wielkopolskie, Kobiety Biegają, Night Runners, Lech Poznań Warta Poznań, Sheraton Poznań Hotel.

Źródło: POSiR, red

fot. w nagłówku Dorota Szota