Ruszył projekt Running for Clean Air. Warszawa wzbogaci się o czujnik jakości powietrza

Pod koniec marca w Warszawie światowa federacja World Athletics zainicjowała projekt Running for Clean Air, którego celem jest podnoszenie świadomości wpływu jakości powietrza na ludzkie zdrowie i osiągane przez biegaczy wyniki sportowe. W jego ramach organizatorzy planują szereg wydarzeń, a także zamierzają zainstalować na Polu Mokotowskim specjalny czujnik, który będzie monitorować stan atmosfery.

Projekt Running for Clean Air jest w fazie sześciomiesięcznego pilotażu, w którym udział bierze Warszawa i Lagos, stolica Nigerii. Byliśmy ciekawi, dlaczego światowa federacja lekkiej atletyki wybrała właśnie te miasta.

– O wyborze Warszawy i Lagos zdecydowały bardzo dobre relacje, jakie nawiązaliśmy z lokalnymi partnerami projektu – powiedział nam Paolo Emilio Adami, Medical Manager w Departamencie Zdrowia i Nauki World Athletics. – Znaleźliśmy tutaj organizacje, które dobrze rozumieją ideę naszej inicjatywy i chcą mocno zaangażować się w edukację biegaczy. Realizując projekt chcemy dotrzeć do istniejących społeczności biegowych i zwiększać świadomość problemu jakości powietrza – dodał.

Polskimi partnerami World Athletics w tym projekcie są Polski Związek Lekkiej Atletyki, miasto Warszawa i Fundacja „Maraton Warszawski”.

Sprawdzą jakość powietrza na Polu Mokotowskim…

Wrótce na Polu Mokotowskim, które jest często odwiedzane przez fanów biegania, stanąć ma minitor jakości powietrza Kunak Air Pro. Przez najbliższe 6 miesięcy będzie w czasie rzeczywistym zbierał dane dotyczące poziomu pyłów zawieszonych PM2.5, PM10, NO, NO2, CO, CO2, O3 a także mierzyć temperaturę, wilgotność powietrza, punkt rosy i kierunek wiatru. Dane z tego sensora będą dostępne online, aby każdy mógł sprawdzić, jakie są warunki klimatyczne w tym popularnym wśród biegaczy parku.

fot. World Athletics

Lokalizacja czujnika została ustalona wspólnie przez World Athletics i lokalnych partnerów na podstawie m.in. danych pochodzących z aplikacji Strava Metro, która pokazuje najczęściej odwiedzane częsci miasta przez osoby uprawiające aktywność fizyczną.

Oczywiście nie będzie to pierwszy taki sensor w stolicy, bowiem Warszawa może pochwalić się ponad 100 zainstalowanych takich czujników, ale organizatorzy projektu zwracają uwagę, że większość z nich koncentruje sie na monitorowaniu ruchu drogowego. Ten na Polu Mokotowskim ma zostać zainstalowany w centralnym miejscu parku, na wysokości około 2 metrów. Ma bardzo dokładnie odzwierciedlać aktualną jakość powietrza, z którym mają kontakt biegacze ćwiczący w tym parku.

Celem instalacji czujnika w jednym z naszych centralnych parków miejskich jest poprawa monitoringu jakości powietrza w pobliżu miejsc, gdzie ludzie uprawiają sport, oraz zwiększenie świadomości wpływu jakości powietrza na osoby podczas ćwiczeń – powiedziała Magdalena Młochowska, Dyrektor Koordynator ds. zielonej Warszawy w Urzędzie Miasta st. Warszawy.

…i podczas Maratonu Warszawskiego

Na tym jednak nie koniec, bowiem World Athletics zamierza badać jakość powietrza również podczas zaplanowanego na 29 września 46. Nationale-Nederlanden Maratonu Warszawskiego. Wykorzysta w tym celu mobilne czujniki firmy Kunak Technologies, które dostarczą danych na temat warunków klimatycznych na trasie biegu i na mecie.

fot. World Athletics

– Jesteśmy w pełni świadomi odpowiedzialności, która wiąże się z naszą wiodącą rolą na polskim rynku biegowym – zaznaczył Marek Tronina, Prezes Fundacji „Maraton Warszawski”. – Czyste powietrze jest kluczowe dla zdrowia, nie tylko sportowców. Podejmiemy ten temat na naszym wydarzeniu, aby motywować społeczność biegaczy do zwrócenia uwagi na kwestię jakości powietrza – dodaje.

W projekt Running for Clean Air mocno zaangażował się Polski Związek Lekkiej Atletyki, który zamierza skupić się m.in. na edukacji biegaczy w zakresie jakości powietrza. Eksperci PZLA będą dzielili się wiedzą na rozmaitych wydarzeniach adresowanych do fanów biegania. Jak udało nam się nieoficjalnie dowiedzieć, jeszcze w kwietniu w Warszawie ma odbyć się specjalny trening biegowy, możeliwe, że z udziałem topowych zawodników. Trwa ustalanie szczegółów.

– Związek między aktywnością fizyczną a jakością powietrza jest dla nas bardzo ważny – powiedział Hubert Trochimowicz, Konsultant ds. ESG w Polskim Związku Lekkiej Atletyki. – Promujemy zdrowy styl życia, dlatego chcemy lepiej zrozumieć warunki, w jakich trenują biegacze ludzie w Warszawie, abyśmy mogli je poprawiać i przyciągać  jeszcze więcej osób do naszego sportu – podkreślił.

red