Niemal 5 tysięcy finiszerów 32. Biegu Konstytucji 3 Maja

Trasa w samym sercu Warszawy prowadząca mostem Poniatowskiego, piękne widoki, tysiące zawodników i kibiców, pamiątkowe medale oraz iście letnia pogoda – tak w skrócie wyglądał 32. Bieg Konstytucji 3 Maja, który otworzył tegoroczny cykl Warszawskiej Triady Biegowej. Najszybciej do mety dotarli Dominika Stelmach i Krzysztof Wasiewicz, dla którego było to drugie z rzędu zwycięstwo w tej imprezie.

Bazą tegorocznego Biegu Konstytucji 3 Maja był odremontowany Plac Trzech Krzyży. To stąd blisko 5 tysięcy zawodników ruszyło na widowiskową trasę, która poprowadziła do ronda de Gaulle’a ze słynną palmą i następnie mostem Poniatowskiego na drugą stronę Wisły.

Uczestnicy po drodze mijali kolejno Warszawską Giełdę Papierów Wartościowych, Muzeum Narodowe i Muzeum Wojska Polskiego. Nawrót zlokalizowany był przy rondzie Waszyngtona. Wielu zawodników wystartowało w oficjalnych koszulkach 4F z hasłem „Vivat Maj, 3 Maj!”.

Wasiewicz znów najlepszy, rozgrzewka Stelmach

Wyznaczona trasa była niemal identyczna jak w poprzedniej edycji, dlatego pozwoliła uczestnikom na rzetelne sprawdzenie formy rok po roku. To pokazuje, że mocno świecące słońce wpłynęło na nieco słabsze wyniki na mecie.

Zwycięzcą dzisiejszego biegu został Krzysztof Wasiewicz, który powtórzył ubiegłoroczne osiągnięcie, ale tym razem nie zdołał złamać 15 minut. Finiszował z czasem 15:16 i wyprzedził o 2 sekundy Białorusina Tarasa Telkowskiego, który trzeci rok z rzędu zameldował się na podium – w 2023 roku był trzeci, a przed dwoma laty wygrał te zawody. Trzecie miejsce dzisiaj zajął Michał Misiewicz z wynikiem 15:21.

Wśród kobiet wygrała Dominika Stelmach, która start w Warszawie potraktowała jako mocniejsze przetarcie przed niedzielnym biegiem Wings for Life w Poznaniu. Warszawianka uzyskała wynik 17:21 i wyprzedziła Adriannę Kalbarczyk (17:40) oraz Marcelinę Karbowiak (18:15).

– Spokojne pierwsze dwa kilometry, ale na trzecim się zerwałam. Czwarty i piąty to już bieg po swoje. Czas 17:19 (wynik netto zawodniczki – przyp. red) idealnie wpasowuje się w rozgrzewkę przed Wings for Life. Nie za wolno, nie za szybko, tak w sam raz. Dla mnie, historyczki i europeistyczki z wykształcenia to zwycięstwo ma szczególny wymiar – podsumowała swój start Dominika Stelmach w mediach społecznościowych.

Rekord frekwencji coraz bliżej

Do mety 32. Biegu Konstytucji 3 Maja dotarło łącznie 4931 zawodników, ponad 1,2 tys. więcej niż przed rokiem. Na wszystkich uczestników czekały pamiątkowe medale, których wzór nawiązywał do fragmentu Zamku Królewskiego z obrazu Jana Matejki i do tekstu Konstytucji z 1791 roku. Coraz bliżej jest rekord frekwencji z 2019 roku, gdy liczba finiszerów sięgnęła 5819 osób.

– Tegoroczny układ popularnej majówki sprzyjał wyjazdom, pogoda zaś leniwemu odpoczywaniu w cieniu, ale warszawiacy i nie tylko po raz kolejny pokazali, że świętowanie na biegowo to ich ulubiona forma spędzania weekendów – mówiła Magda Skrocka, Dyrektor Biegu Konstytucji 3 Maja.

Wielkie serca biegaczy

W ramach programu „PKO Biegajmy razem” prowadzonego przez PKO Bank Polski, sponsora głównego biegu zorganizowano akcję na rzecz 17-letniej Darii potrzebującej wsparcia w procesie leczenia. Aby pomóc, wystarczyło przyczepić do koszulki specjalną kartkę z hasłem akcji – „biegnę dla Darii”. Uczestnicy mogli odbierać przygotowane identyfikatory w Biurze Zawodów oraz w Miasteczku Biegacza. Na wspólny cel Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże 10 tys. zł.

– To był piękny gest – mogliśmy biegowi nadać drugie znaczenie, nowy wymiar. Lubimy akcje charytatywne i z chęcią się w takie angażujemy, społeczność biegowa jest empatyczna, otwarta i ma wielkie serca – podkreśliła Skrocka.

32. Bieg Konstytucja 3 Maja był pierwszą tegoroczną imprezą z cyklu Warszawskiej Triady Biegowej „Zabiegaj o Pamięć”. W jej skład wchodzą dodatkowo Bieg Powstania Warszawskiego oraz Bieg Niepodległości. Zapisy na drugie wydarzenie z cyklu, które odbędzie się 20 lipca, wystartują już niebawem.

Organizatorami Warszawskiej Triady Biegowej są Stołeczne Centrum Sportu Aktywna Warszawa oraz Fundacja „Maraton Warszawski”. Portal biegowe.pl jest patronem medialnym cyklu.

Źródło: Fundacja „Maraton Warszawski”, red