Suplementy dla osób aktywnych fizycznie. Które witaminy mają największe znaczenie?

Sportowcy, w szczególności zawodowi przykładają dużą rolę do swoich wyników. Poza dietą pilnują prawidłowej regeneracji, a także sięgają po odpowiednie suplementy, które pomagają w treningach. Warto wiedzieć, czego potrzebuje organizm i zadbać o uzupełnienie wszelkich niedoborów. Dowiedz się, jakich suplementów diety potrzebujesz, jeśli jesteś sportowcem.

Czy sportowcy powinni przyjmować witaminy i minerały?

Regularna aktywność fizyczna może wymagać zwiększenia spożycia witamin i minerałów. Są one niezbędne nie tylko dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, ale również poprawiają wydolność, przyspieszają regenerację mięśni czy pozytywnie wpływają na pracę serca. Zapotrzebowanie na mikro i makroskładniki powinna w pierwszej kolejności pokrywać dobrze zbliansowana dieta, jednak nie zawsze jest to możliwe. Pomocne mogą być suplementy diety dla sportowców. Bardzo ważne jest, aby były dobrane indywidualnie na podstawie wyników badań np. https://alabsport.pl/pakiety. Trenując konkretną dyscyplinę sportu, ważne jest monitorowanie różnych parametrów, dlatego warto skorzystać z pakietów badań, które na to pozwolą. Włączenie ewentualnej suplementacji powinno być zawsze poprzedzone konsultacją wyników badań z lekarzem, który pomoże dobrać bezpieczne i efektywne dawkowanie.

Witamina A i E

Witaminy dla aktywnych fizycznie są niezwykle ważne. Do tych istotnych dla sportowców należą witaminy A i E, czyli cenne dla organizmu antyutleniacze. Neutralizują działanie wolnych rodników tlenowych odpowiedzialnych za powstawanie stresu oksydacyjnego, a także zapobiegają rozwojowi wielu chorób. Witaminy te są ważne dla układu odpornościowego, wzmacniając go. Witamina E dodatkowo przyspiesza regenerację mięśni oraz zmniejsza ich zmęczenie. Witamina A jest znana ze swojego pozytywnego wpływu na wzrok, jednak dla osób aktywnych fizycznie ważniejsza jest synteza hormonów nadnerczy, w której bierze ona udział.

Witamina D u sportowców

Na niedobór witaminy D są szczególnie narażeni nie tylko ludzie otyli, dzieci i seniorzy, ale również sportowcy zawodowi i osoby aktywne fizycznie. Głównym czynnikiem niewystarczającego poziomu witaminy D w ich organizmie są treningi wewnątrz lub na zewnątrz, ale o bardzo wczesnych lub późnych porach, kiedy słońce nie świeci mocno. Najczęściej deficyt witaminy D jest obserwowany jednak zimą, bez znaczenia czy uprawiane przez nich ćwiczenia są wykonywane w budynku czy na świeżym powietrzu.

Witamina D jest ważna dla sportowców, ponieważ wpływa na funkcjonowanie wielu narządów, jak nerki, trzustka, mózg, a także kości, włókna mięśniowe czy kości. Jej niedobór upośledza syntezę białek, a także sprawia, że ćwiczenia mogą być mniej jakościowe.

Witamina D, podobnie jak wapń powinny znaleźć się w suplementacji sportowców. Ich wspólne działanie jest istotne dla rozwoju komórek kostnych, co ogranicza ryzyko urazów i złamań. Ponadto witamina D poprawia siłę mięśniową, pozytywnie wpływa na kurczliwość mięśni i zmniejszeniem ich uszkodzeń.

NNKT w diecie sportowców

Tłuszcze są bardzo ważne w diecie sportowców. Pomagają m.in. wchłaniać witaminy w nich rozpuszczalne, czyli A, D, E i K. Ponadto działają przeciwmiażdżycowo, zmniejszają ryzyko zakrzepu, czyli pozytywnie wpływają na układ sercowo-naczyniowy. Ludzki organizm nie jest w stanie samodzielnie ich wytworzyć, dlatego konieczne jest przyjmowanie ich wraz z dietą. Suplementy dla sportowców często zawierają NNKT, ale można je także znaleźć w tłustych rybach morskich. Kwasy tłuszczowe zmniejszają również ryzyko występowania depresji, poprawiają samopoczucie i nastrój. U sportowców zmniejszają częstość akcji serca i tlenu, poprawiając wydolność tlenową.

Sole mineralne u osób aktywnych fizycznie

Wapń

Wapń wpływa na poziom parametrów kostnych u sportowców. Niedobór tego minerału zwiększa ryzyko złamań, a także rozwoju osteoporozy. Doskonałym źródłem jest mleko i nabiał, który powinien stanowić podstawę odżywiania sportowców. Pamiętaj jednak, że aby organizm mógł przyswajać odpowiednią ilość tego pierwiastka, konieczne jest suplementowanie witaminy D.

Nieprawidłowa podaż czy problemy hormonalne u kobiet mogą przekładać się na niższą gęstość kości, dlatego są one bardziej narażone na złamania czy osteoporozę. Ponadto wapń reguluje pracę serca i zwiększa krzepliwość krwi. Jest ważny u osób, którym zależy na bezpiecznym wykonywaniu ćwiczeń i kontrolowaniu swojej wagi.

Magnez

Magnez to kolejny niezbędny dla człowieka minerał. Odgrywa ważną rolę w metabolizmie energetycznym, syntezie białek i pracy układu nerwowego. Uczestniczy w czynnościach siłowych i funkcjonowaniu układu krążeniowo-oddechowego. Magnez pomaga w utrzymaniu prawidłowego skurczu i rozkurczu mięśni, a ich wydolność jest mocno związana z jego stężeniem we krwi. Osoby aktywne fizycznie, które suplementują magnez mogą zaobserwować poprawę wydolności wysiłkowej.

Żelazo

U sportowców często pojawiają się niedobory żelaza, które wpływają na wydolność fizyczną. Mogą one zmniejszać intensywność treningów, pogarszać i wydłużać czas regeneracji, a także osłabiać organizm. Osoby aktywne fizycznie, które mają niedobór żelaza obserwują mniej siły i energii na ruch, w wyniku czego ich treningi są słabsze jakościowo. Zanim jednak sięgniesz po witaminy dla sportowców z żelazem, zbadaj również poziom ferrytyny. To ona służy do oceny zapasów żelaza w organizmie. Pamiętaj, by wyniki badań skonsultować z lekarzem.

Bibliografia

1. Zhang Y, Xun P, Wang R, Mao L, He K. Can Magnesium Enhance Exercise Performance? Nutrients. 2017 Aug 28;9(9):946.

2. Ostasz L., Kondratiwicz-Pietruszka E., Charakterystyka kwasów tłuszczowychomega-3 oraz ocena poziomu wiedzy o ich działaniu zdrowotnym, Zeszyty Naukowe Towaroznawstwo, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, 2011, 874, s. 140-161.

3. Clénin G, Cordes M, Huber A, Schumacher YO, Noack P, Scales J, Kriemler S. Iron deficiency in sports – definition, influence on performance and therapy. Swiss Med Wkly. 2015 Oct 29;145:w14196.

4. Frączek B., i in., Żywieniowe wspomaganie zdolności wysiłkowych w grupie sportowców wyczynowych, „Problemy Higieny i Epidemiologii”, 2012, 93(4), s. 817-823.

Artykuł sponsorowany