Trwają zapisy na Cross Forteczny. Znów pobiegną śladami „Kusego”

Najbardziej militarny bieg w stolicy wystartuje w sobotę, 14 września. Uczestnicy powalczą o zwycięstwo na terenie Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej. To właśnie tam kilkadziesiąt lat wcześniej usytuowany był Fort IX Twierdzy Warszawa, gdzie Janusz Kusociński bronił miasta przed agresorem podczas II wojny światowej.

Jeśli lubicie klimaty militarne, bieganie oraz pokonywanie przeszkód, to Cross Forteczny jest dla was idealny rozwiązaniem. W połowie września na terenie Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej odbędzie się trzecia edycja Cross Fortecznego Pamięci Janusza Kusocińskiego. Selektywna, 5-kilomterowa trasa będzie pełna przeszkód, pułapek oraz innych wyzwań.

Bieg, którego nie da się zaszufladkować

Organizatorzy mówią, że to bieg, którego jeszcze nie było w Warszawie i chyba mają rację. Nie jest to typowy bieg OCR, a z uwagi na swoje ukształtowanie terenu, lokalizację oraz atrakcje na trasie najtrafniejszym określeniem jest rywalizacja militarno-przeszkodowa.

Nie chcemy etykietek. Nasze zawody mają być przede wszystkim fajną zabawą biegową, nawiązującą do znanych z dzieciństwa podchodów. Ze względu na miejsce rozgrywania zawodów, zadbaliśmy też o odpowiednie militarne klimaty, co czyni je jeszcze bardziej wyjątkowymi – podkreśla Sławomir Jagnyziak, dyrektor sportowy Crossu Fortecznego.

Pierwsza cześć biegu odbywa się na terenie sąsiadującego z muzeum Skweru Ormiańskiego, ale nie oznacza to, że trasa jest prostsza. Również na tym odcinku roi się od szeregu wyzwań. Na uczestników czeka m.in. czołganie się pod kolczastym zasiekami, wspinanie po linie na drzewo, pokonywanie płotów, czy nawet lodowatej fosy, a wszystko z nieodłącznym, ważącym kilka kilogramów workiem z piaskiem!

Mniej więcej w połowie trasy „schody” robią się jeszcze bardziej strome. Po wbiegnięcie na teren Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej śmiałkowie będą się mierzyć z eksponatami wojennymi – zabytkowymi czołgami, samolotami czy wozami bojowymi, a wszystko w asyście wolontariuszy, z których część będzie ubrana w mundury z tamtej epoki. Nie zabraknie również pirotechniki, a wszystko po to, aby uczestnicy mogli się poczuć jak na polu walki.

Tylko 200 miejsc

Z uwagi na specyfikę miejsca oraz obowiązujące tam względy bezpieczeństwa, pula miejsc startowych została ograniczona do 200. Rywalizacja toczona będzie w kilkudziesięcioosobowych grupach, ruszających na trasę co kilkanaście minut. Prowadzona będzie klasyfikacja OPEN oraz militarna z podziałem na płeć. Udział w kategorii militarnej wymagać będzie posiadania co najmniej obuwia wojskowego.

Termin startu nie jest przypadkowy. Dnia 17 września 1939 roku rozpoczęła się sowiecka inwazja na Polskę podczas II wojny światowej. Patron biegu – Janusz Kusociński, bronił stolicy przed faszystowskimi wojskami na terenie Fortu IX Twierdzy Warszawa, zostając ciężko ranny. Upamiętnia to znajdujący się na terenie muzeum obelisk.

Organizatorem Crossu Fortecznego Pamięci Janusza Kusocińskiego, który odbędzie się w dniu 14 września (sobota), jest Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Sportu, a współorganizatorami są: Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej w Warszawie oraz Urząd Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy. Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz PGNiG TERMIKA S.A.

Zapisy trwają

Zapisy do biegu prowadzone są elektronicznie na stronie https://zapisyonline.pl/wydarzenie/689,cross-forteczny-pamieci-janusza-kusocinskiego

Z początkiem lipca wpisowe wzrosło do 110 zł. Natomiast w dniach od 1 do 12 września wyniesie 150 zł. W ramach opłaty startowej każdy uczestnik otrzyma pakiet startowy (m.in. koszulka), medal oraz posiłek regeneracyjny na mecie.

Więcej informacji o biegu znajduje się pod adresem wydarzenia na Facebooku. 

Źródło: Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Sportu