Warszawa już oficjalnie ma Rondo Polskich Maratończyków
Rada Miasta Warszawy jednogłośnie podjęła decyzję o nadaniu nazwy Rondo Polskich Maratończyków skrzyżowaniu ulic Strażackiej i Zesłańców Polskich. Jej pomysłodawcą była Fundacja „Maraton Warszawski”, która 7 września w Rembertowie zorganizuje dodatkowo Piknik Stulecia. Wydarzenie będzie okazją do uczczenia 100-lecia pierwszego w Polsce biegu na królewskim dystansie.
2 listopada 1924 roku ośmiu maratończyków rywalizowało na trasie z Rembertowa do Zegrza i z powrotem. Z czasem 3:13:10 wygrał Stefan Szelestowski, który został pierwszym mistrzem kraju w maratonie. Z okazji jubileuszu Fundacja „Maraton Warszawski” podjęła symboliczną inicjatywę, aby miejscu, w którym znajdowały się start i meta zawodów nadać nazwę Rondo Polskich Maratończyków.
Na targach EXPO Sport&Fitness przed 18. Nationale-Nederlanden Półmaratonem Warszawskim można było poprzeć wniosek do władz stolicy w tej sprawie. Podpisy zbierała także Dzielnica Rembertów, która zaangażowała się w inicjatywę.
Zebrano wystarczającą liczbę podpisów i sprawą mogli zająć się radni. Najpierw głosowała Rada Dzielnicy, następnie w dniu 20 czerwca Rada Warszawy jednomyślnie podjęła uchwałę w sprawie nadania nazwy Rondo Polskich Maratończyków skrzyżowaniu ulic Strażackiej i Zesłańców Polskich.
Taki piknik może odbyć się raz na sto lat
Symboliczne odsłonięcie tablicy z nazwą odbędzie się 7 września – tego dnia Fundacja „Maraton Warszawski” i Dzielnica Rembertów wspólnie organizują Piknik Stulecia.
– Zapraszamy w miejsce startu pierwszego polskiego maratonu, gdzie dla wszystkich biegaczy i mieszkańców zorganizowany zostanie Piknik Stulecia. Całość jest bezpłatna i otwarta dla wszystkich. W planie jest wspólny bieg i akcja charytatywna – informuje Fundacja „Maraton Warszawski”.
Ważnym punktem wydarzenia będzie uroczyste otwarcie Alei Sław Maratonu – alei dębowej, w której uhonorowane zostaną najważniejsze osoby związane z polskim maratonem.
Fundacja „Maraton Warszawski” dodatkowo uruchomiła stronę 100latmaratonu.pl, na której można zapoznać się z historią pierwszego biegu na królewskim dystansie.
Źródło: Fundacja „Maraton Warszawski”