Tak wygląda Garmin Fenix 8. To nie jest tani zegarek

Garmin poinformował dzisiaj (27 sierpnia) o wprowadzeniu na rynek nowych zegarków sportowych z serii Fenix 8. Dostępne są smartwatche z dwoma różnymi rodzajami ekranów (AMOLED i MIP) i w trzech różnych rozmiarach koperty 43, 47 i 51 mm. Są napakowane technologiami i wykonane z wysokiej jakości materiałów. Nic dziwnego, że ceny tych urządzeń robią wrażenie.

Na premierę Fenix 8 czekało wielu fanów marki Garmin. To flagowa seria zegarków sportowych, którą od zawsze wyróżnia jakość wykonania i technologiczne zaawansowanie.

Rozmowy prosto z nadgarstka

W serii Garmin Fenix 8 nowością jest ekran AMOLED o przekątnej 1,4 cala z odporną na zarysowania soczewką i tytanowym bezelem, a także wbudowane mikrofon i głośnik umożliwiające prowadzenie rozmów prosto z nadgarstka.

Niestety, aby rozmawiać trzeba wcześniej sparować zegarek z telefonem, bowiem sam Fenix 8 nie oferuje slotu na kartę SIM/e-SIM, a co za tym idzie bezpośredniej łączności z siecią komórkową. Można za to podłączyć zegarek do sieci Wifi a także do innych urządzeń obsługujących Bluetooth.

Połączenia przychodzące na zegarek Garmin Fenix 8 można odrzucić za pomocą wiadomości tekstowej. Warto pamiętać, że to opcja dostępna tylko dla posiadaczy telefonów z systemem Android. Dodatkową zaletą mikrofonu jest możliwość wydawania zegarkowi poleceń głosowych takich jak „rozpocznij trening siłowy”, „ustaw minutnik na 5 minut”, „zapisz punkt trasy”. Funkcja ta działać będzie również wtedy, gdy smartfon zostawimy w domu.

Za pośrednictwem nowego zegarka Garmin można prowadzić również konwersacje przez komunikator Messenger, oczywiście pod warunkiem, że wszyscy rozmówcy mają zainstalowaną tę aplikację na swoich smartfonach.

Jak długi czas pracy baterii?

Ekran AMOLED oznacza wyższą jakość wyświetlacza, ale jednocześnie krótszy czas pracy baterii. Zasada jest prosta, im większa koperta, tym dłużej urządzenie wytrzyma na jednym ładowaniu. I tak dla Fenixa 8 w wersji 43 mm to 10 dni pracy w trybie zegarka, dla wariantu 47 mm to 16 dni, a dla opcji 51 mm aż 29 dni.

To bardzo przyzwoite wyniki, ale i tak trudno je porównać do osiągów nowych zegarków Garmin z ekranami MIP, którym amerykańska marka nadała nazwę Solar. Dostępne są urządzenia w dwóch wielkościach kopert – 47 mm i 51 mm, w wersjach z ładowaniem słonecznym, przydatnym podczas aktywności na zewnątrz. Producent podkreśla, że większy z zegarków wykorzystuje o 50% więcej energii słonecznej niż jego poprzednik. Mniejszy Fenix 8 wyposażony w wyświetlacz MIP w trybie zegarka na jednym ładowaniu wytrzyma maksymalnie 29 dni, a większy aż 48 dni.

Podobnie jak w Garmin Fenix 7 zegarki z nowej serii otrzymały wbudowaną latarkę LED. Natężenie światła można wygodnie regulować z poziomu wyświetlacza. Dostępny jest również tryb stroboskopowy i latarka o barwie czerwonej.

Zmiany nie ominęły konstrukcji zegarka, która została przystosowana do nurkowania dzięki poprawie szczelności przycisków i zastosowaniu metalowej osłony czujnika. W specyfikacji znajdujemy informację, że z nowym Garminem można zejść na głębokość nawet 40 metrów z butlą lub w ramach freedivingu i zarejestrować taką aktywność na swoim koncie w Garmin Connect. Zegarek oczywiście jest zgodny z amerykańskimi normami wojskowymi dotyczącymi temperatury, wstrząsów i wodoodporności.

Pełny pakiet informacji

Niezmiennie użytkownicy flagowych zegarków Garmin otrzymają dostęp do funkcji umożliwiających szczegółowy monitoring stanu zdrowia i kondycji centralnego układu nerwowego. Mowa o asystencie snu i regeneracji, a także zaawansowanych wskaźnikach treningowych takich jak Body Battery, ocena wytrzymałości, pułap tlenowy czy status treningu, które są pomocne w ocenie ogólnego poziomu wydajności. Po przebudzeniu smartwatch prezentuje poranny raport, który uwzględnia ocenę jakości snu wraz ze spersonalizowanymi wskazówkami, perspektywy treningowe i status zmienności tętna (HRV).

Garmin Fenix 8 jako zegarek multisportowy oferuje pełny przekrój profili aktywności, od biegania, przez kajaki, golfa i tenisa, a także sporty zespołowe takie jak piłka nożna, koszykówka i inne.  Nowa seria ma także narzędzia do rejestrowania treningów na sali treningowej lub w domu – takich jak trening siłowy, kardio, joga i HIIT. Animowane wskazówki treningowe do ćwiczeń kardio, siły, jogi i pilatesu bezpośrednio na ekranie zegarka pomagają w samodzielnym realizowaniu treningu. Miłośnicy outdooru docenią także profile aktywności do rejestrowania jazdy na snowboardzie, biegów narciarskich, surfingu, MTB i nie tylko.

A co dla biegaczy?

Biegaczy szczególnie powinna zainteresować funkcja PacePro, która w oparciu o dane GPS prezentuje dostosowane do profilu trasy wskazówki dotyczące tempa oraz dane ekwiwalentu tempa przy tym samym wysiłku, gdyby trening odbywał się na płaskiej trasie.

Przydatna może okazać się także funkcja ClimbPro na bieżąco dostarczająca informacje o aktualnych i nadchodzących wzniesieniach – wraz z informacją o profilu trasy, nachyleniu i dystansie do szczytu. Poza tym zegarek gromadzi dane, które pozwalają na ocenę formy na podbiegach. Można w łatwy sposób monitorować postępy w czasie w oparciu o wskaźnik pułapu tlenowego i historię treningów.

W dalszym ciągu użytkownicy mają dostęp do bezpłatnych wskazówek treningowych i spersonalizowanych planów Garmin Coach, które na bieżąco dostosowują obciążenia po wykonaniu każdej aktywności.

Garmin znaczy smart

Zegarki z serii Fenix 8 to smartwtche oferujące wiele przydatnych na co dzień funkcji, pomagających prowadzić aktywny styl życia. Wyświetlają powiadomienia z telefonów, umożliwiają pobranie playlist z serwisów Spotify, Deezer i Amazon Music (wymagana subskrypcja premium), a także dokonywanie płatności zbliżeniowych dzięki opcji Garmin Pay.

Nowinką jest funkcja Garmin Share, dzięki której posiadacze zegarków z serii Fenix 8 będą mogli dzielić się zapisanymi punktami trasy, kursami i treningami.

Ile to kosztuje?

No cóż, tanio nie jest. Ale Fenix to seria, którą Garmin od zawsze wycenia wyżej, ponieważ obejmuje zegarki dla najbardziej wymagających fanów aktywności sportowej. Przechodząc do konkretów, ceny urządzeń zależą od rozmiaru koperty i rodzaju wyświetlacza. W opcji z ekranem AMOLED nowy Garmin Fenix 8 kosztuje:

– 43 mm: od 4299 do 5159 zł

– 47 mm: od 4299 do 5589 zł

– 51 mm: od 4729 do 5589 zł

Z kolei dla zegarków z ekranami MIP ceny są następujące

– 47 mm: 4729 zł

– 51 mm: 5159 zł

Źródło: Garmin

fot. w nagłówku Garmin