„Biegnij Warszawo” już za miesiąc. Czekają trasa w centrum stolicy i biegowe treningi

W sobotę, 5 października odbędzie się szesnasta edycja „Biegnij Warszawo”, tradycyjnie na dystansie 10 km. Trasa połączy oba brzegi stolicy, a po drodze uczestnicy pokonają dwa mosty – Świętokrzyski i Poniatowskiego. W najbliższą sobotę ruszają treningi przygotowujące do tego biegu.

Dwa mosty i ulice w sercu Warszawy

„Biegnij Warszawo” wystartuje z ulicy Myśliwieckiej, przy której mieści się Polskie Radio Trójka. Następnie uczestnicy ulicami Rozrat i Solec dotrą do ulicy Tamka, którą pobiegną w kierunku mostu Świętokrzyskiego. Potem czeka ich skręt w Wybrzeże Szczecińskie przy którym stoi PGE Narodowy.

Właśnie tuż za stadionem wbiegną do góry na most Poniatowskiego. Z jego wysokości biegacze będą mogli podziwiać panoramę stolicy z wieżowcami i Pałacem Kultury i Nauki. Przy rondzie de Gaulla skręcą w ulicę Nowy Świat, którą dotrą do ulicy Świętokrzyskiej. Stamtąd już tylko krok do ulicy Tamka, a potem ulicami Kruczkowskiego i Rozbrat popędzą prosto do mety.

– Na dystansie 10 kilometrów odwiedzisz miejsca, które są prawdziwymi symbolami stolicy. Gwarantujemy, że tym razem odkryjesz je na nowo i z zupełnie innej perspektywy.”Biegnij Warszawo” to nie tylko wyzwanie sportowe, ale także wspaniała przygoda, która pozwoli Ci jeszcze bardziej zbliżyć się do serca tego miasta – podkreślają organizatorzy.

Bezpłatne treningi

W każdą sobotę września będą odbywać się bezpłatne treningi, które poszerzą teoretyczną i praktyczną wiedzę biegaczy. Zajęcia odbywać się będą na terenie warszawskiej Agrykoli. Zbiórka uczestników zawsze o godz. 10.00 w kawiarni Sirenka przy alei Tomasza Hopfera. Pierwszy trening już w sobotę, 7 września.

–  Od pierwszej edycji „Biegnij Warszawo” kładziemy nacisk na bezpieczne i świadome bieganie. W tym roku rozszerzamy nasze działania edukacyjne i organizujemy treningi, podczas których powiemy m.in. jak przygotować się do startu, na czym polega właściwe programowanie treningowe i jakie formy aktywności uzupełniającej wybrać. A wszystko to oczywiście pod okiem specjalistów i trenerów lekkiej atletyki – zapewnia Bogusław Mamiński, organizator i dyrektor wszystkich edycji „Biegnij Warszawo”.

Udział w treningach będzie bezpłatny dla wszystkich, którzy kiedykolwiek uczestniczyli lub po raz pierwszy chcą pobiec w „Biegnij Warszawo” w tym roku. Wystarczy przyjść na zajęcia w koszulce z dowolnej edycji biegu lub potwierdzić zarejestrowanie się do biegu 5 października. W kawiarni Sirenka będzie też można kupić koszulkę techniczną Nike z ubiegłorocznej edycji „Biegnij Warszawo”. Trenerem prowadzącym zajęcia będzie Szymon Dziczek.

Tematyka treningów

Sobota, 7 września 2024, godz. 10.00 – „Mądry Fartlek”

„Mądry Fartlek” to sesja treningowa oparta na zabawie biegowej. Na zajęciach uczestnicy poznają korzyści tej formy treningu, odpowiednie wkomponowanie jej w plan przygotowania oraz dostosowanie progresji do swoich potrzeb i aktualnej wydolności. Cel – nauczenie się, jak skutecznie zmieniać tempo biegu, czyli kiedy przyspieszać i zwalniać w treningu, jak dostosowywać się do różnych warunków terenowych poprzez poprawę elastyczności i bezpiecznego transferu ciała.

Sobota, 14 września 2024 – „Solidne podbiegi”

Trening podbiegów to istotny element w przygotowaniu, ponieważ pomaga wzmocnić siłę nóg oraz zaadaptować do biegu po wzniesieniach na trasie. Cel – poznanie prawidłowej postawy i kontroli tempa podczas biegu pod górę, nauczenie się, jak kontrolować oddech podczas dłuższego dystansu na przewyższeniu oraz sposobów radzenia sobie z odczuciami dyskomfortu i szybszego przywrócenia równowagi po pokonaniu wzniesienia.

Sobota, 21 września 2024 – „Dobre ciągłe”

Trening ciągły jest podstawowym treningiem w przygotowaniu do startów. Przygotowuje biegacza do utrzymywania stałego tempa przez dłuższy czas i bez przerwy na odpoczynek. Cel – poznanie korzyści z właściwego doboru intensywności w treningach ciągłych, zarządzaniu energią i właściwym rozkładzie sił pod zbliżające się starty, nauczenie się kontroli oddechu i techniki biegu przez dłuższy czas trwania wysiłku.

Sobota, 28 września 2024 – „Mocne tempo”

Trening z tempa startowego to przygotowanie organizmu do osiągnięcia zamierzonych rezultatów w biegu. Skupienie się na adaptacji ciała do pokonania dystansu w określonym tempie to także właściwe, psychiczne nastawienie do wysiłku w dyskomforcie. Cel – nauczanie się skutecznego utrzymania tempa docelowego, dostosowania intensywnego biegu do warunków na trasie i własnego samopoczucia, samokontroli w prowadzeniu długotrwałego i obciążającego wysiłku bez zagrożeń dla zdrowia.

Na stronie biegnijwarszawo.pl ciągle trwają zapisy do biegu. Pakiet startowy kosztuje 99 zł, a znajdują się w nim m.in. koszulka techniczna Nike i medal.

16 lat „Biegnij Warszawo” 

„Biegnij Warszawo” to impreza, która w latach 2005-2007 nosiła nazwę Run Warsaw, a długość trasy wynosiła początkowo 5 kilometrów. W roku 2008 bieg, już na dystansie 10 kilometrów, odbył się w ramach globalnej edycji Nike Human Race. Od roku 2009 organizowany jest nieprzerwanie pod nazwą „Biegnij Warszawo” przez Klub Biegacza „Sporting” Bogusława Mamińskiego, wicemistrza świata i Europu w biegu na 3000 metrów z przeszkodami. W tym roku odbędzie się już 16. edycja tego wydarzenia.

Od 2010 roku razem z „Biegnij Warszawo” odbywa się wydarzenie towarzyszące „Maszeruję-Kibicuję” polegające na pokonaniu marszem 5-kilometrowej pętli wyznaczonej obok trasy biegu.

Źródło: Klub Biegacza Sporting, red