Taki jest medal Korony Polskich Półmaratonów 2024. Jego wydanie sporo kosztuje

Walka o Koronę Polskich Półmaratonów trwa od prawie pół roku, ale organizatorzy cyklu dopiero dzisiaj (11 września) pokazali okolicznościowy medal tegorocznej edycji wyzwania. Trafi do biegaczy, którzy ukończą co najmniej 5 z 10 półmaratonów zaliczanych do grand prix. Za wydanie tej pamiątki muszą dodatkowo zapłacić. I to niemało. 

– Dziś prezentujemy państwu trofeum, o które walczyliście lub walczycie w tym sezonie. Piękny, okolicznościowy medal, którego awers zdobi korona, a na rewersie znajduje się mapa Polski z zaznaczonymi lokalizacjami imprez biegowych wchodzących w skład tegorocznej Korony Polskich Półmaratonów – czytamy na stronie internetowej cyklu.

Jeszcze trzy biegi

Start Korony Polskich Półmaratonów nastąpił 23 marca podczas Nowalijka Półmaratonu Ślężańskiego w Sobótce. Później kolejno w kalendarzu były 18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski (24 marca), 16. Poznań Półmaraton (16 kwietnia), 11. PKO Białystok Półmaraton (12 maja), 10. Nocny Wrocław Półmaraton (15 czerwca), 15. Hunters Półmaraton Grodziski „Słowaka” (16 czerwca) i  33. Signify Półmaraton Piła (8 września).

Finał cyklu odbędzie się 20 października wraz z 10. Cracovia Półmaratonem Królewskim, na liście startowej którego znajduje się już 12 tys. zawodników. Wcześniej w kalendarzu jest jeszcze 47. Bieg Lechitów w Gnieźnie (15 września) i 11. Garmin Półmaraton Gdańsk (29 września).

Organizatorzy grand prix zwracają uwagę, że przy każdej imprezie wchodzącej w skład tegorocznej edycji jest już liczba dwucyfrowa. Najstarszym jest Bieg Lechitów, który zostanie rozegrany po raz 47. Najmłodszymi na liście są 10. Nocny Wrocław Półmaraton i 10. Cracovia Półmaraton Królewski.

Ilu chętnych do korony?

Liczba zgłoszonych do walki o Koronę Polskich Półmaratonów w tym roku zbliża się do 1,6 tys., ale opłatę za udział w tej klasyfikacji wniosło tylko niecałe 500 osób. Być może niektórych odstrasza jej wysokość – 110 zł. Do kosztów zdobycia Korony należy doliczyć wpisowe na wybrane biegi, a także noclegi i podróże. Robi się z tego całkiem spory wydatek.

Trzeba przyznać, że koszt udziału w KPP rośnie skokowo. W 2019 roku wynosił 37 złotych, a jeszcze w 2022 roku za wydanie odznaki trzeba było zapłacić 65 złotych. W ubiegłym roku uczestnicy cyklu płacili za to 95 zł. Zgłosiło się wtedy nieco ponad 2 tys. osób, a opłatę wniosło 901 osób.

Źródło: PSB, red

fot. w nagłówku psb.com.pl