Bieg Niepodległości Run Poland 2024. Ponad 6 tys. biegaczy na ulicach Poznania

W Poznaniu odbył się Bieg Niepodległości Run Poland 2024, do mety którego dotarło 6087 finiszerów. O godzinie 11:11 biegacze wyruszyli na 10-kilometrową trasę zlokalizowaną w centrum miasta, zaczynając i kończąc bieg na ul. Grunwaldzkiej. Na mecie czekały na nich efektowne medale w formie królewskiego berła.

W Poznaniu jak w Kolnie

Trasa, o płaskim profilu i z atestem PZLA pozwoliła uczestnikom osiągnąć dobre wyniki. Dopisała również pogoda, dlatego w rywalizacji mężczyzn z barierą 30 minut poradziło sobie aż pięciu biegaczy. Najszybszy okazał się Adam Nowicki z czasem 29:19, wyprzedzając Dariusza Boratyńskiego, który uzyskał rekord życiowy 29:23 oraz Szymona Kulkę (29:31).

– To było dobre ściganie, w którym miałem przyjemność grać główną rolę, jak również udany rewanż za ubiegły weekend, podczas którego rywalizowałem na MP na 5 km w Kolnie – podsumował swój start Adam Nowicki.

Faktycznie, wszyscy przybiegli dokładnie w takiej samej kolejności jak na niedawnych mistrzostwach Polski na 5 km, które odbyły się w Kolnie. Nawet czwarty dzisiaj Arkadiusz Gardzielewski, w tych zawodach również uplasował się zaraz za podium. Po wszystkim w mediach społecznościowych biegacz z Wrocławia napisał, że mimo wszystko jest zadowolony z osiągniętego wyniku.

– W wieku 38 lat cały czas potrafię biegać szybko mimo wielu przeszkód napotykanych ostatnio po drodze i z ograniczonego treningu. Najważniejsze jednak dla mnie jest to, że bieganie cały czas sprawia mi radość a dodatkowo pozwala odpocząć od codziennych trosk – napisał Arkadiusz Gardzielewski w mediach społecznościowych.

Paszkiewicz najszybsza

W kategorii kobiet triumfowała Izabela Paszkiewicz, która przybiegła na metę z wynikiem 32:55, tuż przed Moniką Jackiewicz (33:03) i Beatą Michałków (34:33).

Na mecie czekał na wszystkich uczestników wyjątkowy medal nawiązujący do królewskich insygniów Stanisława Augusta Poniatowskiego – zaprojektowany przez Damiana Kaczmarka, inspirowany kształtem królewskiego berła. Nie zabrakło również słynnych rogali świętomarcińskich.

Organizatorzy poznańskiego biegu od 2015 roku przyciągają nie tylko trasą, ale także efektownymi medalami. Szczególnie zapisał się w pamięci uczestników medal stulecia z 2018 roku, który miał kształt miecza pokrytego 24-karatowym złotem i trafił do aż 22 543 biegaczy – co uczyniło Bieg Niepodległości największym biegiem ulicznym w historii Polski.

red

fot. materiały prasowe