W Poznaniu chcą zorganizować bieg na 30 tys. osób. Pretekstem wyjątkowa rocznica
Organizatorzy Biegu Niepodległości RunPoland w Poznaniu ogłosili, że przyszłoroczna jubileuszowa 10. edycja imprezy odbędzie się pod hasłem Bieg 1000-lecia. Liczą, że w zawodach weźmie udział nawet 30 tys. biegaczy. Zapisy wystartować mają w poniedziałek, 2 grudnia o godz. 9:00.
Bieg 1000-lecia
W lipcu Sejm ustanowił rok 2025 Rokiem Milenium Koronacji Dwóch Pierwszych Królów w Gnieźnie. Organizatorzy Biegu Niepodległości w Poznaniu szybko podchwycili tę ideę.
– Bieg, w którym można wziąć udział nie częściej niż raz na 1000 lat, czyli Jubileuszowy 10. Bieg Niepodległości RunPoland w roku tysiąclecia koronacji pierwszych królów Polski, która szczęśliwie przypadła na nasze pokolenie. To wówczas Bolesław Chrobry po raz pierwszy wyraźnie zamanifestował niepodległość Polski przeprowadzając pierwszą w historii ceremonię koronacji polskiego władcy. Uroczystość odbyła się nieopodal Poznania, w Gnieźnie. (..) To wyjątkowy czas, zatem przygotujemy wyjątkowy bieg, z wyjątkowym rozmachem, jak na Bieg 1000-lecia przystało – napisali organizatorzy w wydarzeniu na Facebooku.
Jednocześnie zapowiedzieli, że na każdego, kto dotrze do mety, czekać będzie wyjątkowy medal. Jego wzór ma zostać wkrótce zaprezentowany. Biegaczy na linię startu przyciągnąć ma również idea bicia rekordu Guinnessa.
– 11 listopada wszyscy wspólnie ustawimy się na linii startu, tworząc ogromną, rekordową, biało-czerwoną, żywą, 30-tysięczną flagę biegaczy, aby przez pasję do sportu, życia i wolności uczcić tysięczną rocznice koronacji pierwszych królów Polski oraz rocznicę odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości. Największą żywą flagę biegaczy na starcie zgłaszamy do Guinness World Records. Wszyscy uczestnicy Biegu Niepodległości mogą zostać rekordzistami świata – zaznaczyli.
Pobiegnie 30 tys. osób?
Przyszłoroczny Bieg Niepodległości RunPoland tradycyjnie wystartuje 11 listopada o godz. 11:11. Trasa jak zwykle będzie miała długość 10 km. Już wiadomo, że zawodnicy zostaną podzieleni na 7 fal. Każda z nich ma upamiętnić kolejne Powstania i pomóc w rozładowaniu liczby uczestników, których na starcie może stanąć nawet 30 tys. osób.
Jeśli organizatorom uda się wypełnić limit uczestników, to poznański bieg wyśrubuje dotychczasowy własny rekord frekwencji. W 2018 roku do mety tych zawodów dotarło 22 543 biegaczy – co uczyniło Bieg Niepodległości największym biegiem ulicznym w historii Polski.
Przypomnijmy, że w miniony poniedziałek Bieg Niepodległości w Poznaniu ukończyło 6087 zawodników.
red