W 2025 roku mistrzostwa Polski w półmaratonie odbędą się w Wiązownie
Najlepsi polscy biegacze długodystansowi o medale mistrzostw Polski w półmaratonie powalczą już 23 lutego na trasie 45. Półmaratonu Wiązowskiego – podał dzisiaj (4 grudnia) w komunikacie Polski Związek Lekkiej Atletyki. Poza tym poznaliśmy gospodarzy krajowych czempionatów na dystansach 10 km, 5 km, 10 000 m oraz w przełajach. Wciąż nie wiadomo, kto zorganizuje mistrzostwa kraju w maratonie – lekkoatletyczna centrala zapowiada, że ogłosi to w najbliższych dniach.
Do Wiązowna po medale
Półmaraton Wiązowski to impreza o bogatej historii. 23 lutego 2025 roku odbędzie się jej 45. edycja, ale pierwszy raz bieg organizowany na obrzeżach Warszawy bieg będzie miał rangę mistrzostw Polski.
– Od 1981 roku nieprzerwanie przygotowujemy w Wiązownie jedną z najstarszych imprez biegowych w Polsce. Półmaraton Wiązowski jest ceniony w środowisku. W tym roku pobiegnie w nim blisko 5 tys. osób, liczymy więc na kolejne rekordy, zarówno Polski, jak i trasy. Cieszymy się, że na starcie 23 lutego spotkamy się z mistrzami. Przygotowaliśmy ciekawe pakiety startowe, pyszne jedzenie oraz rewelacyjny doping na trasie. Zapraszam wszystkich chętnych, bez względu na formę biegowa, do udziału w 45. Półmaratonie Wiązowskim – mówi Janusz Budny, Wójt Gminy Wiązowna.
Oprócz biegu na 21,097 km organizatorzy przygotowali też krótszy dystans 5 km oraz biegi dla dzieci i młodzieży.
fot. Marek Biczyk
Mistrzostwa na otwarcie stadionu rozgrzewkowego
Dwa miesiące po półmaratonie biegacze zawitają do centrum Warszawy. Pod koniec kwietnia odbędą się tutaj mistrzostwa Polski w biegu na 10 000 metrów. Gospodarzem tego wydarzenia będzie nowy lekkoatletyczny stadion rozgrzewkowy, który powstaje w kompleksie stołecznej Skry.
– To będzie w pewien sposób symboliczne wydarzenie. Dokładnie po 30 latach mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce wrócą na Skrę. Co prawda jeszcze nie w tym pełnym programie, ale i tak jest to powód do radości. Nadal czekamy na budowę tej głównej areny. Robimy, póki co pierwszy, bardzo ważny, krok. Zawody będą połączone z otwarciem kompleksu, na który oprócz stadionu składać się będzie boisko do rzutów oraz budynki klubowe i zaplecza technicznego – tłumaczy Tomasz Majewski, wiceprezes PZLA i szef warszawsko-mazowieckich struktur lekkoatletycznych.
Na przełaj do Lubina
Gospodarzem przełajowych mistrzostw kraju będzie pod koniec listopada przyszłego roku Lubin.
– Przed laty gościliśmy u nas mistrzostwa Polski młodzieżowców, ale teraz czeka nas zdecydowanie większe wydarzenie. W tym roku w Bytomiu na starcie stanęło przecież około 700 zawodników. Na szczęście mamy doświadczenie, bo rokrocznie organizujemy duże biegi w ramach Grand Prix Zagłębia Miedziowego, współorganizujemy Bieg Papieski oraz Bieg Barbórkowy o Lampkę Górniczą. Bardzo wspiera nas lokalny samorząd oraz Regionalne Centrum Sportowe. Ze strony samorządu i lokalnych przedsiębiorców możemy liczyć na wsparcie finansowe i organizacyjne, jeśli chodzi o mistrzostwa Polski – mówi Marek Dłubała, wiceprezes Dolnośląskiego Związku Lekkiej Atletyki oraz trener klubu Sokół Lubin.
fot. Marek Biczyk
Przyszłoroczne mistrzostwa Polski U20 i U23 w biegu na 5000 metrów odbędą się w Gdańsku. Zawody znajdą się w programie 53. Memoriału Józefa Żylewicza. Otwarte mistrzostwa kraju kobiet w biegu na 5 kilometrów zostaną przeprowadzone w Warszawie przy okazji wydarzenia Irena Women’s Run. Gospodarzami mistrzostw Polski w biegu ulicznym na 10 kilometrów będą Koło (kobiety) i Gdańsk (mężczyźni).
Mistrzostwa Polski w chodzie na 35 kilometrów odbędą się w Dudincach, a na dystansie 20 kilometrów podczas mityngu Roberta Korzeniowskiego w Warszawie. Młodzieżowcy na dystansie 10 kilometrów będą rywalizować we wrześniu podczas Pucharu Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku.
Źródło: PZLA, red
fot. w nagłówku Tomasz Kasjaniuk/ PZLA