Na co zwrócić uwagę przy wyborze butów do biegania?
Buty to jedyna izolacja chroniąca stopy przed urazami w trakcie uprawiania sportu. Wspomagają pracę ścięgien, stawów i mięśni w trakcie wysiłku, a dopasowując się odpowiednio do nawierzchni powinny także zapewniać prawidłową stabilizację całej nogi. Nic więc dziwnego, że ich dobór jest tak istotny, a poprawne lub błędne dopasowanie może mieć ogromny wpływ na zdrowie i formę biegacza. Czym się kierować kompletując swoje wyposażenie przed rozpoczęciem treningów? Opowiada Łukasz Kłos – maratończyk i rehabilitant, ekspert marki Merrell.
Najlepszy wybór – czyli jaki?
Najważniejszą cechą dobrze dobranego obuwia jest wygoda w użytkowaniu. Bieganie powinno każdemu trenującemu przynosić radość, ale jeśli już na samym początku aktywność skończy się obtarciami prawdopodobieństwo zniechęcenia do sportu stanie się większe. Właśnie dlatego kupowanie pierwszej pary obuwia przez Internet, bez zmierzenia, to nienajlepszy pomysł. Każdy producent ma zupełnie inną rozmiarówkę i często zdarza się, że zakupiony produkt po prostu nie pasuje.
Niezwykle ważną cechą obuwia jest jakość jego wykonania i zastosowane w nim materiały. But musi zapewniać bezpieczeństwo i komfort przez cały okres użytkowania. Oczywiście, każdy materiał ma granice swojej wytrzymałości, maksymalnie w jednej parze można pokonać około 700-800 kilometrów. Kolejna istotna kwestia to rozmiar. Buty do biegania powinny być nieco większe, niż te do chodzenia na co dzień.
– Wszystko zależy jednak od samej symetrii obu stóp. Bywa tak, że wykazują one minimalne różnice w długości i wtedy trzeba znaleźć tzw. „złoty środek” tak, aby buty nie były za duże – tłumaczy Łukasz Kłos, ekspert marki Merrell. – Kolejne czynniki, które trzeba wziąć pod uwagę to szerokość stopy, kondycja łuku podłużnego i poprzecznego, a także supinacja i pronacja stóp biegacza czyli ich odchylenia do zewnątrz. Bywa tak, że po dokładnej analizie okazuje się, że w całym sklepie znajdziemy tylko dwie party butów pasujących do naszych stóp – dodaje.
Ekspert zwraca uwagę także na często pomijaną wagę biegacza, która w przypadku wyboru obuwia również ma ogromne znaczenie.
Co to znaczy „dobry but”?
Na pierwszy rzut oka tylko jakość wykonania i rodzaj materiałów zastosowanych w produkcji może odróżnić dobry but od tego gorszej jakości. Prawdziwa weryfikacja następuje podczas samego użytkowania.
Szybka ścieralność podeszwy, odkształcenie materiału, z którego jest wykonana oraz deformacja samego obuwia po pokonaniu niewielkiego kilometrażu to pierwsze oznaki, że nasze obuwie należy wymienić na lepsze.
– Dobry but jest odporny na siły zewnętrzne, a zastosowane w nim systemy amortyzacji czy stabilizacji pełnią swoją funkcję przez cały okres użytkowania – komentuje Łukasz Kłos.
Odpowiednie dopasowanie
Dobierając obuwie warto pamiętać także o warunkach i nawierzchniach, na których planujemy treningi. Jeśli poruszamy się głównie po płaskich terenach w okresie letnim, to nasz but powinien być przewiewny, aby stopa się nie odparzyła, a później nie ślizgała z nadmiaru potu. Na bezpieczny trening w takich warunkach wystarczy lekki bieżnik na podeszwie, który nie będzie dodawał nam zbędnego ciężaru.
Jeśli natomiast biegamy w zimie, warto mieć obuwie z bardziej agresywnym bieżnikiem ograniczającym ślizganie się po śniegu, a tym samym odciążającym mięśnie, które w takich warunkach muszą pracować zdecydowanie mocniej. Obecnie buty biegowe robione są z najnowocześniejszych kompozycji wpływających na nasz komfort biegowy i zdrowotny.
Producenci prześcigają się w coraz to nowych rozwiązaniach. Mowa tu m.in. o materiałach, które skutecznie i szybko odprowadzają ciepło z buta, zapewniają odpowiednią wentylację podczas biegu, ale również takie, które w deszczowe czy zimowe dni chronią nogę przed przemoczeniem i wyziębieniem. Funkcje te spełnia np. wodoodporna membrana GORE-TEX®.
– Pamiętajmy, że obuwie biegowe ma za zadanie chronić nasze stopy przed urazami mechanicznymi, ułatwiać nam przemieszczanie i wspierać indywidualną architekturę stopy, która nie zawsze jest idealna – komentuje Łukasz Kłos.
Dodatkowo ich rolą jest odpowiednie rozkładanie sił powstających w wyniku kontaktu stopy z podłożem i amortyzowanie całego ciało. Jak widać buty odgrywają ogromną rolę podczas każdorazowej aktywności, dlatego wybierając konkretny model warto poświęcić trochę więcej czasu i kupić produkt dostosowany do naszych indywidualnych potrzeb.
Źródło: Merrell