Mistrzostwa Świata w Półmaratonie Yangzhou 2022 odwołane

Światowa Federacja Lekkiej Atletyki (World Athletics) podjęła decyzję o odwołaniu Mistrzostw Świata w Półmaratonie, które miały odbyć się w Yangzhou w Chinach. Powodem jest pandemia koronawirusa. Od przyszłego roku najlepsi półmaratończycy będą walczyć o medale w ramach Mistrzostwa Świata w Biegach Ulicznych.

Koronawirus wciąż rozdaje karty

Sytuacja pandemiczna w Chinach nie pozwala na zorganizowanie w Yangzhou Mistrzostw Świata w Półmaratonie – wspólnie zdecydowały World Athletics lokalny komitet organizacyjny i chińska federacja lekkiej atletyki. Pierwotnie impreza była zaplanowana na marzec 2022 roku, ale została przesunięta na 22 listopada. Działacze światowej federacji liczyli, że kilka dodatkowych miesięcy pomoże gospodarzom mistrzostw w opanowaniu pandemii. Okazuje się, że jednak to 4,5 milionowe miasto wciąż zmaga się z jej skutkami.

Najlepsi długodystansowcy jednak przyjadą do Yangzhou w 2027 roku walczyć o medale w Mistrzostwach Świata w Biegach Ulicznych. Pierwsza edycja tej imprezy odbędzie się w Rydze w dniach 30 września – 1 października 2023 roku. W jej programie znajdą się mistrzostwa w półmaratonie, a także zadebiutują mistrzostwa świata na dystansie 5 km. Równolegle z mistrzostwami elity zorganizowane zostaną również biegi masowe dla amatorów.

– Niestety mistrzostwa w Yangzhou nie mogą się odbyć w tym roku. Nie ponosi za to winy lokalny komitet organizacyjny. Biegacze długodystansowi będą mieli okazję rywalizować  w przyszłym roku w Rydze – powiedział Sebastian Coe, szef World Athletics.

W Gdyni sypnęło rekordami

Ostatnie Mistrzostwa Świata w Półmaratonie odbyły się 17 października 2020 roku w Gdyni. Zorganizowane zostały tylko zawody dla elity, bieg masowy odwołano. Złote medale wywalczyli Jakob Kiplimo z Ugandy (58:49) oraz Kenijka Peres Jepchirchir, która z wynikiem 1:05:16 ustanowiła również rekord świata. Podczas tych zawodów Krystian Zalewski osiagnął na mecie czas 1:01:32 i pobił liczący 20 lat rekord Polski.

Źródło: World Athletics

fot. Dan Vernon for World Athletics