CITY TRAIL ma oryginalny pomysł na poprawę bezpieczeństwa na biegach
Profesjonalne zabezpieczenie medyczne to na większości biegów standard. Organizatorzy największego cyklu biegów przełajowych w Polsce – CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden – poszli krok dalej i od roku prowadzą akcję „Medycy na start!”. Lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, ratownicy wodni, policjanci i strażacy posiadający aktualny kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy mogą startować w 5-kilometrowych biegach CITY TRAIL bezpłatnie.
Pomysł na akcję zrodził się jako odpowiedź na coraz częstsze wypadki podczas biegów ulicznych. Oczywistym jest, że szybkie dotarcie z pomocą jest kluczowe, dlatego obecność na całej trasie osób wspierających zespół medyczny pracujący podczas biegu, może uratować życie.
– Wystarczy, że osoby pełniące powyższe zawody zgłoszą się do nas, zgodzą się na oznaczenie specjalną, czerwoną opaską na ramię i zadeklarują, że w razie potrzeby zrezygnują ze swojego biegu, aby sprawdzić niepokojącą sytuację i udzielić odpowiedniej pomocy – mówi Piotr Książkiewicz, organizator cyklu. – Ten pomysł wdrożyliśmy w poprzednim roku. Mamy aż 60 biegów w sezonie, który trwa od września do końca marca. Jesteśmy obecni w 11 miastach i w każdym z nich są chętni do udziału w naszej akcji – podkreśla.
Aktualnie w akcji „Medycy na start!” uczestniczy ponad 100 medyków – głównie są to ratownicy medyczny i lekarze. Największe zainteresowanie akcją jest w Bydgoszczy, Olsztynie, Katowicach oraz Szczecinie, gdzie startuje po kilkunastu medyków.
Jedna z uczestniczek akcji – jest położną oraz ratownikiem i instruktorem medycznym.
– Pomoc podczas wypadku, nagłego zdarzenia na ulicy, czy właśnie podczas biegu jest czymś innym niż w pracy, w warunkach szpitalnych, gdzie jesteśmy maksymalnie skupieni, mamy pod ręką profesjonalny sprzęt i wsparcie wykwalifikowanej kadry. Udzielanie pomocy w takich nietypowych warunkach jest na pewno bardziej stresujące. Biorąc udział w akcji „Medycy na start!” czuję szczególną odpowiedzialność, ale też olbrzymią motywację do tego, by startować – nigdy nie wiadomo, co wydarzy się podczas biegu i kiedy moja pomoc będzie potrzebna – zaznacza Danuta Sahaj, biegaczka.
Więcej biegów, większe ryzyko
Bieganie stało się w Polsce jedną z najpopularniejszych aktywności. Według różnych szacunków biega od 3 do 6 milionów Polaków, a liczba imprez przekracza 4 tysiące w skali roku. Więcej biegów, więcej biegaczy oznacza także wzrost statystyk dotyczących liczby wypadków podczas imprez biegowych.
CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden to największy cykl biegów przełajowych w Polsce. Imprezy odbywają się w 11 miastach: Bydgoszczy, Gdańsku, Gdyni, Katowicach, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu.
Poprzednia edycja przyciągnęła blisko 10 tysięcy dorosłych i ponad 3,7 tysiąca dzieci. Trwający sezon rozpoczął się 28 września 2019 i potrwa do 29 marca 2020. Średnia frekwencja z sześćdziesięciu biegów to 502 dorosłych i 188 dzieci.
mat pras.
fot. Piotr Oleszak