Bieganie zimą – czy to ma sens?
Jeśli przez większą część roku biegasz amatorsko lub wyczynowo, to z pewnością wiesz, że zima nie powinna być sezonem straconym. Jeśli jeszcze nie biegałeś w zimowej aurze, to warto wiedzieć, że wystarczy tylko odpowiednio dobrana odzież i obuwie, żeby cieszyć się bieganiem przez cały rok. Postaramy się tu pokrótce przedstawić, o czym warto pamiętać wybierając ubranie na mrozy i buty na ośnieżone ścieżki.
W okresie zimowym odpowiednie ubranie oraz buty są dużo ważniejsze niż w okresie letnim. Podczas biegania latem w niewłaściwej koszulce czy spodenkach najwyżej bardziej się spocimy czy będzie nam zbyt gorąco. W zimie, kiedy zbyt mocno się zgrzejemy lub wręcz przeciwnie, nie zapewnimy sobie odpowiedniej izolacji, możemy mocno przemarznąć. W skrajnych przypadkach, kiedy wybierzemy się na wycieczkę biegową czy trening w góry, niewłaściwe wyposażenie może nas narazić na poważne niebezpieczeństwo. Stąd też przed pierwszymi zimowymi treningami, warto zapoznać się z ofertą wyspecjalizowanych marek, takich jak na przykład Salomon, które w swoich katalogach posiadają wszystko, co niezbędne do aktywności w niskich temperaturach.
Odzież termoaktywna do biegania
Komfort termiczny to podstawa podczas biegania w niskich temperaturach. Co ważne nie chodzi o to, żeby było nam maksymalnie ciepło, ale o to, aby izolacja była odpowiednia do rodzaju wysiłku. Stąd też w kurtkach biegowych bardzo rzadko stosowane jest ocieplenie z naturalnego puchu. W większość sytuacji jest ono po prostu zbyt ciepłe. Poza tym źle znosi wilgoć, której podczas intensywnego biegu nie brakuje. Dobra odzież biegowa łączy w sobie ochronę przed chłodem i wiatrem z bardzo wysoką oddychalnością. Stąd bardzo duża popularność odzieży hybrydowej. W przypadku kurtek najchętniej wybierane są modele, które na klatce piersiowej posiadają ocieplane panele, a tylny panel mają wykonany z lżejszego materiału, który pozwala na bardzo skuteczną wentylację. Takie rozwiązanie skutecznie ochroni nas przed zimnem i jednocześnie pozwoli odprowadzić nadmiar nagrzanego powietrza na zewnątrz. W przypadku zimowych legginsów biegowych częstym rozwiązaniem jest stosowanie nieprzewiewnych paneli z przodu i lżejszych, oferujących maksymalną oddychalność z tyłu.
Bardzo ważną funkcję w stroju biegowym pełni też bielizna termoaktywna. To ona ma stały kontakt ze skórą, więc powinna jak najszybciej odprowadzać pot z powierzchni skóry, aby nie doprowadzać do nadmiernego wychłodzenia organizmu. Dobierając poszczególne elementy stroju pamiętajmy też, aby nie przesadzić z ilością warstw czy właściwościami izolacyjnymi. Ubranie biegowe nie powinno być zbyt ciepłe, abyśmy nie spocili się już na początku treningu. Najlepiej, kiedy wychodząc z domu czy samochodu poczujemy lekki chłód, który ustąpi po pierwszych kilkuset metrach treningu. Wtedy jest duża szansa na to, że w czasie biegania będziemy mieli zapewniony odpowiedni komfort.
Buty biegowe na zimę
Podobnie jak w przypadku ubrań, także buty są niezwykle istotnym elementem wyposażenia biegowego. Większość producentów obuwia biegowego, w tym na przykład Hoka One One, posiada w swojej ofercie buty do biegania wyposażone w membranę. To dobry wybór na mroźne dni, a także podczas biegania w śniegu. Membrana, najczęściej GORE-TEX, niepożądana w przypadku butów biegowych na lato, w których ogranicza przewiewność cholewki, świetnie sprawdza się w warunkach zimowych. Chroni przed przewiewaniem, pomagając zapewnić odpowiednią temperaturę stóp, a dodatkowo zabezpiecza przed łatwym przemakaniem butów. Dzięki temu dłuższe treningi w śniegu nie sprawią, że będziemy musieli biegać w mokrych skarpetkach. Wybierając buty biegowe na zimę warto również zwrócić uwagę na podeszwę. Na śniegu oraz w błocie najlepiej sprawdzają buty z agresywnym bieżnikiem, które zapewnią odpowiednią przyczepność na śliskim podłożu. W większość przypadków dobrze sprawdzą się modele trailowe opracowane z myślą o miękkim podłożu. Osoby które dużo biegają zimą w górskim terenie mogą pomyśleć nad specjalistycznymi butami do biegania w zimie. To modele wyposażone w membranę, ze zintegrowanym ochraniaczem przeciwśnieżnym. Często posiadają też możliwość wkręcenia kolców, które są niezbędne do poruszania się po zalodzonych trasach.
Kilka dodatków niezbędnych na zimowych biegach
W okresie zimowym przyda się też kilka dodatków, z których z pewnością nie korzystamy w cieplejszej części roku. Jeśli poruszamy się po zaśnieżonych szlakach dobrym pomysłem będą stuptuty biegowe. To lekkie modele, które skutecznie zabezpieczą buty przed dostawaniem się do nich śniegu od góry cholewki. Stuptuty biegowe mogę być też użyteczne na błotnistych ścieżkach w czasie odwilży. Jeśli poruszamy się po zlodowaciałym podłożu konieczne będzie doposażenie się w raczki biegowe. Lekkie kolce zapewnią wysoką przyczepność w terenie, w którym nawet najbardziej terenowa podeszwa nie da już rady. Na dłuższych treningach na pewno przyda się dodatkowa kurtka, termos z ciepłym napojem czy czołówka. Takie rzeczy najlepiej jest spakować do dobrze dopasowanego do sylwetki plecaka biegowego. Wykonane z elastycznych materiałów modele sprawią, że bagaż nie będzie nam przeszkadzał w czasie biegu. Na krótszych dystansach z powodzeniem sprawdzi się lekki pas do biegania, w którym zmieścimy bidon z izolacją, czy cienką kurtkę wiatrówkę. Dobierając odpowiednią odzież, buty i wyposażenie na zimę warto przetestować swoje wybory najpierw na krótszych trasach, a dopiero po zdobyciu chociażby minimalnego doświadczenia w bieganiu zimą, próbować swoich sił na nieco trudniejszych i bardziej wymagających ścieżkach.
artykuł sponsorowany