Już 13 tys. osób na liście startowej 34. Biegu Niepodległości. Zapisy wciąż trwają

Na niemal dwa tygodnie przed startem 34. Biegu Niepodległości liczba zapisanych sięgnęła już 13 tys. osób. Na uczestników czeka 10 kilometrowa trasa, w tym roku lekko zmodyfikowana. Należy się jednak spodziewać, że tradycyjnie padnie na niej wiele rekordów życiowych.

Bieg Niepodległości będzie ostatnim akordem tegorocznej Warszawskiej Triady Biegowej, do której należą również Bieg Konstytucji 3 Maja i Bieg Powstania Warszawskiego. W ubiegłym roku zgromadził ponad 13 tys. osób i był największą imprezą biegową w kraju. Wszystko wskazuje na to, że podobnie będzie w tym roku.

Organizatorzy po cichu liczą, że 11 listopada frekwencja na biegu w stolicy sięgnie 15 tys. zawodników. W stosunku do 2022 roku oznaczałoby to wzrost o ponad 6 tys. uczestników.

– W tym roku w stolicy nadarzy się wyjątkowa okazja, by zbliżyć się do rekordowych frekwencji i pokazać, że moda na bieganie nie tylko wróciła, ale stale zyskuje na popularności. Półmaraton Warszawski, który odbył się w marcu, przyciągnął największą liczbę uczestników w swojej historii (13 422 – przyp. red). Każda impreza Warszawskiej Triady Biegowej w tym roku pobiła swoją frekwencję w porównaniu do poprzednich edycji. Teraz czas na Bieg Niepodległości, aby zakończyć ten sezon biegowy z równie imponującym wynikiem – podkreślają organizatorzy.

fot. Maciej Krüger

Biało-czerwony bieg

34. Bieg Niepodległości zaplanowany jest na 11 listopada o godz. 11:11. Start i meta tradycyjnie będą znajdować się na Alei Jana Pawła II na wysokości ul. Miłej. Nawrotka dla biegaczy będzie już na wysokości ulicy Batorego, co ma związek z planowanym rozpoczęciem prac remontowych na skrzyżowaniu Alei Niepodległości i ulicy Rakowieckiej. Brakujący dystans zawodnicy nadrobią pokonując w drodze do mety tzw. „agrafkę” ulicami Prostą i Żelazną.

Organizatorzy zachęcają wszystkich biegaczy do założenia koszulek w białych i czerwonych barwach, dzięki czemu gdy ustawią się na trasie w dwóch kolumnach, uformują spektakularną flagę Polski. Całość oczywiście w akompaniamencie Mazurka Dąbrowskiego. W ten sposób w wyjątkowo symboliczny sposób uczczą 106. rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości.

– Widzimy, że bieganie stało się w Polsce nie tylko popularnym sportem, ale też sposobem na wyrażenie patriotyzmu i wspólnoty. Dla tych, którzy nie mogą być tego dnia w Warszawie, istnieje możliwość uczestnictwa w Biegu Wirtualnym – aż do 17 listopada każdy może przebiec dystans 10 kilometrów, gdziekolwiek się znajduje. Zachęcamy, by ci, którzy wybiorą wirtualny udział, wystartowali 11 listopada o 11:11, aby poczuć jedność z biegaczami z całej Polski i nadać symboliczną wagę temu wyjątkowemu momentowi – wyjaśnia Magda Skrocka, dyrektor 34. Biegu Niepodległości.

POLiczmy się

Organizator wydarzenia startują z akcją „POLiczmy się”. Jej celem jest zebranie danych o liczbie uczestników każdego z biegów organizowanych w naszym kraju 11 listopada, by zobrazować ogromne zaangażowanie patriotyczno-sportowe Polaków w tym wyjątkowym dniu. Akcja organizowana jest we współpracy z portalem MagazynBieganie.pl, który nie tylko policzy, ale też szerzej zaprezentuje niektóre z wyjątkowych inicjatyw biegowych na mapie Polski.

W związku z tym pomysłodawcy akcji serdecznie zapraszają przedstawicieli wszystkich dużych i małych inicjatyw biegowych do przysyłania na adres: policzmysie@magazynbieganie.pl linku do swojego wydarzenia, a po biegu – liczby zawodników biorących w nim udział.

– Bieg Niepodległości jest klasykiem sportowym organizowanym w całej Polsce. To niesamowite uczucie móc podziwiać jak w każdym zakątku kraju Święto Niepodległości obchodzone jest na sportowo. Chcemy podkreślić wagę tych wszystkich inicjatyw – dlatego w tym roku wychodzimy z pomysłem policzenia uczestników każdego z biegów niepodległościowych. Wyraźnie podkreślamy, że do akcji „POLiczmy się” może dołączyć organizator każdego biegu – od wielkomiejskich do lokalnych. Chcemy w ten sposób pokazać skalę zaangażowania biegaczy w to wyjątkowe święto – dodaje Magda Skrocka.

Bank PKO był sponsorem głównym już dwóch biegów z cyklu Warszawskiej Triady Biegowej, podczas których przeprowadził akcje charytatywne na rzecz osób potrzebujących wsparcia w ratowaniu życia i w procesie leczenia. Nie inaczej będzie 11 listopada, kiedy to po raz trzeci w tym sezonie biegacze spotkają się na trasie, by biegając wspomóc jednocześnie szczytny cel.

Zapisy wciąż trwają

Cały czas można dołączyć do uczestników 34. Biegu Niepodległości. Na stronie https://rejestracja.maratonwarszawski.com trwają zapisy na bieg stacjonarny i wirtualny, a także na zawody w kategorii Nordic Walking na dystansie około 5 kilometrów oraz w Mili Niepodległości dla dzieci i młodzieży.

Źródło: Fundacja „Maraton Warszawski”

fot. Maciej Krüger