Wiesław Perszke na medalu 28. Półmaratonu PHILIPS Piła
Organizatorzy 28. Półmaratonu PHILIPS Piła właśnie podali, że na tegorocznym medalu, który trafi do biegaczy znajdzie się sylwetka maratończyka Wiesława Perszke. To Mistrz Polski w maratonie z 1998 roku, wielokrotny reprezentant Polski i uczestnik największych biegów maratońskich na świecie legitymujący się rekordem życiowym 2:11:15. Będzie to już 12. kolejny krążek z wizerunkiem najlepszych polskich maratończyków w unikalnej kolekcji medali pilskiego półmaratonu.
2 września 2018 roku w Pile odbędzie się 28. edycja Półmaratonu PHILIPS Piła. Dla wielu biegaczy to stała pozycja w kalendarzu startowym. Bieg odbywa się zawsze w pierwszą niedzielę września i ten termin jest jednym z powodów, dla których pilska połówka cieszy się dużą popularnością wśród zawodników, pozwala bowiem sprawdzić swoją formę przed wrześniowymi maratonami w Warszawie oraz Berlinie. Część biegaczy właśnie w Pile kompletuje wyjątkową kolekcję medali z wizerunkami najznakomitszych polskich maratończyków.
– Na pomysł takiego uhonorowywania wspaniałych polskich maratończyków wpadliśmy w 2006 roku. Od tamtego czasu co roku na medalu prezentujemy wizerunek kolejnych biegaczy, którzy zapisali się na kartach historii polskiej lekkiej atletyki. W tym roku zaprosiliśmy do użyczenia swojej sylwetki znakomitego maratończyka Wiesława Perszke, którego oczywiście ponadto zaprosiliśmy do Piły na bieg. Uczestnicy naszego półmaratonu będą mieli okazję spotkać Wiesława Perszke, otrzymać autograf, zrobić wspólne zdjęcie i zamienić z nim kilka słów. Wszystkich, którzy chcą mieć unikalny medal do swojej kolekcji zapraszamy do Piły na 28. Międzynarodowy Półmaraton PHILIPS. Taki medal już się nie powtórzy. – zapewnia Henryk Paskal, dyrektor półmaratonu.
Wiesław Perszke w trakcie zawodniczej kariery reprezentował barwy klubu Zawisza Bydgoszcz. W 1998 roku wywalczył tytuł Mistrza Polski w maratonie. Uczestniczył również w Igrzyskach Olimpijskich w Barcelonie, gdzie w biegu maratońskim zajął 21. miejsce. Poza tym startował w biegach maratońskich w Berlinie, Bostonie, Londynie, Barcelonie, a także w japońskich biegach w Otsu, Fukuoce, Tokio, Hiroshimie i Lake Kawaguchi, który wygrał trzy razy. Rekord życiowy Wiesława Perszke w maratonie to 2:11:15 uzyskany w Otsu w 1993 roku.
W minionych latach swojego wizerunku na medalu użyczyli: Zdzisław Bogusz (2006), Edward Stawiarz (2007), Michał Wójcik (2008), Kazimierz Orzeł (2009), Edward Łęgowski (2010), Ryszard Marczak (2011), Jerzy Skarżyński (2012), Wojciech Ratkowski (2013), Zbigniew Pierzynka (2014) Wanda Panfil (2015), Jan Huruk (2016) i Leszek Bebło (2017).
Ostatnie miejsca na pilską połówkę
W związku z osiągnięciem limitu 3,5 tysiąca uczestników organizatorzy 28. Międzynarodowego Półmaratonu PHILIPS Piła zdecydowali się udostępnić pulę dodatkowych 500 pakietów startowych. Dzięki temu w pilskiej połówce, która odbędzie się 2 września będzie mogło wystartować nawet 4 tysiące osób. Aktualnie na liście startowej zapisanych i opłaconych jest 3977 osób, a to oznacza, że na bieg dostępne są już ostatnie pakiety. Opłata startowa wynosi 95 złotych.
Zawodnicy chętnie przyjeżdżają do Piły, by pobiec na płaskiej i szybkiej trasie pozwalającej osiągać dobre wyniki i poprawiać rekordy życiowe. 28. Półmaraton PHILIPS Piła odbędzie się na trasie posiadającej atesty IAAF, AIMS oraz PZLA. Jak co roku podczas pilskiej “połówki” odbędą się Mistrzostwa Polski w Półmaratonie, a oprócz tego rywalizacja będzie toczyć się również w ramach Pucharu Komendanta Policji, Otwartych Mistrzostw Studentw i Nauczycieli Akademickich Uczelni oraz Mistrzostw Wojska Polskiego w Półmaratonie.
Od 2013 roku Polskie Stowarzyszenie Biegów przyznaje medal za ukończenie Korony Polskich Półmaratonów. Aby zdobyć Koronę wystarczy ukończyć 5 półmaratonów w ciągu kalendarzowego roku. Półmaraton PHILIPS Piła jest jednym z dziesięciu biegów, które mają do dyspozycji biegacze zainteresowani zdobyciem wyróżnienia. Pilska połówka to drugi najchętniej wybierany bieg przez zdobywców Korony Polskich Półmaratonów.
mat pras.