Mariusz Giżyński… pacemakerem 5. Wieczornego 4F Półmaratonu Praskiego

Wicemistrz Polski w maratonie Mariusz Giżyński w 5. Wieczornym 4F Półmaratonie Praskim wystartuje w roli… pacemakera. Jak twierdzi, czas w ten sposób podziękować kibicom i biegaczom, za wsparcie, jakie sam zwykle dostaje. Tym razem to on ma zamiar wspierać wszystkich tych, którzy 1 września w Warszawie będą chcieli złamać czas 1:20. Największy bieg prawobrzeżnej Warszawy kolejny raz odbędzie się w wieczorowej odsłonie.

O godz. 20.30 dziesięć tysięcy uczestników ubranych w koszulki z grafiką nawiązującą do praskiej architektury wyruszy na szybką i płaską trasę. Godzinę wcześniej odbędzie się towarzysząca półmaratońskiej rywalizacji 4F Piątka Praska, czyli wyścig na 5 km. Rejestracja do obu biegów trwa.

Warszawa o zachodzie słońca, rześki letni wieczór, obniżająca się temperatura i szybka trasa, czyli warunki idealne do biegu! Płaska trasa, wytyczona tak, by sprzyjać dobrym wynikom, to już tradycja praskiej imprezy. Po niezwykle pozytywnych ubiegłorocznych komentarzach i wzorem wielkich światowych imprez w tym roku nie zmieniono jej przebiegu. Trasa będzie dokładnie taka jak w edycji 2017, dzięki czemu uczestnicy mają szansę nie tylko na życiówkę, ale również możliwość sprawdzenia swojego progresu. Start 5. Wieczornego 4F Półmaratonu Praskiego będzie usytuowany na oświetlonych błoniach PGE Narodowego, tutaj też zlokalizowane będzie miasteczko biegowe.

Półmaraton Praski

Wicemistrz Polski w maratonie pobiegnie… jako pacemaker

W uzyskaniu jak najlepszych wyników ułatwić uczestnikom na grono pacemakerów, którzy pomogą utrzymywać odpowiednie tempo na następujące czasy: 1:20, 1:25, 1:30, 1:35, 1:40, 1:45, 1:50, 1:55, 2:00, 2:10, 2:20. Najbardziej wytrawnych biegaczy poprowadzi Mariusz Giżynski, który w ubiegłym roku zajął trzecie miejsce w tej imprezie, pokonując liczącą 21 km 97 m trasę w czasie 1:04.30.

Znana mi trasa 4F Półmaratonu Praskiego jest szybka i płaska, można na niej dobrze pobiec, łatwo tu o rekordy. Ja jednak nie mogę się o nie pokusić, gdyż w tym sezonie celem numer jeden jest start w maratonie, jaki 12 sierpnia zostanie rozegrany w ramach lekkoatletycznych mistrzostw Europy w Berlinie. Rola pacemakera pozwoli mi wziąć udział w 4F Półmaratonie Praskim w innej niż zwykle roli. Zdarzało mi się prowadzić biegaczy na bieżni, ale nie w tak dużym biegu ulicznym. A taka rola to szansa na podziękowanie kibicom. Bo zwykle wspierają mnie osoby, które same nieźle biegają, obserwują mojego bloga, kibicują, gdy gdzieś startuję. Tym razem ja postaram się im odwdzięczyć i na trasie motywować do tego, by szczególnie druga połowa dystansu została pokonana w zaplanowanym czasie – tłumaczył zawodnik, który w swojej karierze zdobywał m.in. tytuł mistrza Polski w półmaratonie i biegach przełajowych.

Mariusz Giżyński

Limit uczestników 5. Wieczornego 4F Półmaratonu Praskiego to 10 tysięcy osób, a w 4F Piątce Praskiej maksymalnie będzie mogło wystartować 3 tysiące uczestników. Warto spieszyć się z rejestracją, bowiem w tym roku wysokość opłaty startowej uzależniona jest od kolejności opłaconych zgłoszeń. Dla pierwszych 6000 uczestników opłata startowa wynosi 99 zł (aktualnie na liście jest już 5500 zapisanych), dla przedziału 6001 – 9000 to 119 zł, a powyżej 9000 już 129 zł.

Otwarte treningi z 4F

Organizatorzy zapraszają na otwarte treningi przygotowujące do startu w 4F Półmaratonie Praskim oraz 4F Piątce Praskiej. Bezpłatne zajęcia odbywają się w każdą niedzielę o godz. 10:30 na stadionie warszawskiej Agrykoli (wejście od strony parku). Uczestniczyć może w nich każdy, bez względu na poziom wytrenowania. Trenerzy, na czele z medalistką mistrzostw Polski w maratonie i złotą medalistką mistrzostw w długodystansowych biegach górskich Edytą Lewandowską, dopasowują zajęcia do różnych poziomów zaawansowania.

Półmaraton Praski odbywa się od 2014 roku. W ubiegłorocznej edycji udział wzięło osiem tysięcy osób. Spośród 5742 biegaczy, którzy pokonali 21 km 97 m najszybsi byli Kenijczycy – triumfował Hilary Kiptum Maiyo z czasem 1:04.51, a wśród kobiet Stella Jepngetich Barsosio – 1:12.27. W pierwszej setce półmaratonu uplasował się m.in. zdobywca czterech złotych medali olimpijskich w chodzie Robert Korzeniowski (zajął 40. miejsce), a dalej klasyfikowany był inny mistrz olimpijski – były wioślarz Adam Korol, startujący w BMW Półmaratonie Praskim od pierwszej edycji.

W biegu 4F Piątka Praska, w którym rywalizowało blisko dwa tysiące osób zwyciężyli Damian Roszko – 15:00 i olimpijka z Rio de Janeiro Iwona Lewandowska (obaj 4F Running Team) – 16:32.

Impreza rokrocznie odbywała się pod patronatem prezydent m.st. Warszawy. Zapisy i informacje na: www.polmaratonpraski.pl

 

mat.pras