Jakie są zasady poprawnego zachowania na bieżni lekkoatletycznej?

Stadion lekkoatletyczny to idealne miejsce do realizacji jednostek treningowych. To bezpieczny teren z odmierzonymi odcinkami na tartanowej nawierzchni, często oświetlony oraz z dostępem do niezbędnej infrastruktury. Organizatorzy kampanii społecznej „Stadiony Przyjazne Biegaczom” przygotowali film, który pokazuje zasady poprawnego zachowania na bieżni lekkoatletycznej.

Biegowy savoir vivre

Bieżnia to lekkoatletyczna ulica, na której obowiązują określone zasady. Często spisane są w formie zapisów regulaminu, ale istnieje również niepisany kodeks zachowań, którego należy przestrzegać, aby każdy użytkownik stadionu miał możliwość komfortowego wykonania treningu.

Ze wsparciem środków finansowych Ministerstwa Sportu i Turystyki realizujemy kampanię społeczną „Stadiony Przyjazne Biegaczom.” W tym roku w ramach projektu powstał film, między innymi pokazujący poprawne zachowania na bieżni. Olimpijka z Rio de Janeiro, Joanna Jóźwik oraz trenerka biegania, Julita Kotecka-Nerek wraz z grupą wolontariuszy zobrazowały i opisały szereg poprawnych zachowań na bieżni. To znakomity materiał, który posłuży zarówno osobom rozpoczynających swoją przygodę z bieganiem, ale także dla zaawansowanych lekkoatletów. Film dostępny jest na kanałach Fundacji Zdrowy Ruch oraz stronie kampanii – mówi Adriana Smokowska, członek Zarządu Fundacji, zaangażowana w realizację projektu.

Trening na stadionie to nie tylko bieganie

Na bieżni można wykonać szereg jakościowych jednostek, ale także skorzystać na przykład z płotków lekkoatletycznych. To skuteczne narzędzie do urozmaicenia treningu, poprawy mobilności bioder, sprawności ogólnej. Na stronie internetowej projektu „Stadiony Przyjazne Biegaczom” można sprawdzić, czy dany obiekt dysponuje takim sprzętem i wykonać trening. Przykładowe ćwiczenia można znaleźć na filmie instruktażowym:

Jeśli nie ma do dyspozycji takiego sprzętu, można wykorzystać łatwo dostępne „grzybki”, które wykorzystane w różnych konfiguracjach, urozmaicą trening, pozwolą na realizację elementów technicznych, czy też wykonanie dynamicznej dogrzewki przed szybkościowym treningiem.

Można wykorzystać także drabinkę koordynacyjną:

Wybieramy najlepszy stadion w Polsce

W ramach kampanii społecznej „Stadiony Przyjazne Biegaczom” powstała specjalna strona internetowa, na której można znaleźć informacje o ponad dwustu ogólnodostępnych stadionach lekkoatletycznych w całej Polsce. Filozofią działania portal przypomina trochę serwis TripAdvisor, w którym oceniać można m.in. restauracje i hotele. Zgromadzone na stronie kampanii informacje o stadionach  lekkoatletycznych oraz ocena pochodząca bezpośrednio od ich użytkowników, może dać pogląd czy na dany stadion warto się wybrać.

– Swoimi działaniami popularyzujemy bieganie na stadionie lekkoatletycznym, edukujemy, ale także podnosimy jakość obiektów. W tym roku dodaliśmy możliwość oceny i komentowania stadionów, chcąc wybrać stadion najbardziej przyjazny dla biegaczy. Społeczność angażuje się, dzieli się swoimi opiniami na temat stadionu, podpowiadając tym innym użytkownikom na co zwrócić uwagę, udając się na dany obiekt – mówi Adriana Smokowska, pomysłodawczyni projektu „Stadiony Przyjazne Biegaczom”. – To element, który jednoczy biegaczy, ale także mobilizuje administratorów obiektów do poprawy jakości i komfortu korzystania ze stadionu – dodaje.

Źródło: Fundacja Zdrowy Ruch