Rafał Bejtka: Niech każdy wykonuje swoją robotę najlepiej jak potrafi dla dobra OCR

W dniach 24-26 sierpnia w podwarszawskich Ząbkach odbędą się Mistrzostwa Polski w Biegach Przeszkodowych organizowane przez Stowarzyszenie OCRA Poland. Trzydniowa impreza wyłoni reprezentację kraju na Mistrzostwa Świata OCR, które w październiku odbędą się w Londynie. O tym, jak wyglądać będą mistrzostwa oraz kto może w nich wystartować rozmawiamy z Rafałem Bejtka, szefem OCRA Poland.

Może na początku spróbujmy ustalić, dlaczego w Polsce nie może odbywać się jedna impreza w randze Mistrzostw Polski OCR? Swoje mistrzostwa organizuje Stowarzyszenie OCR Polska, od lat na koniec sezonu najlepszych w kraju wyłania również Runmageddon.

Pewnie może być jedna impreza mistrzowska, o ile będzie w przyszłości dobra wola wszystkich zainteresowanych. Osobiście jestem otwarty na wszelkie konstruktywne propozycje.

Zapytam przekornie. Twoim zdaniem który Mistrz Polski będzie najważniejszy?

Tu nie chodzi o to, kto jest ważny i najważniejszy. Niech każdy wykonuje swoją robotę najlepiej jak potrafi dla dobra dyscypliny i propagowania Polski poza jej granicami. Mamy wielu świetnych sportowców i wychodzę z założenia, że trzeba im stworzyć możliwości rozwoju, aby mogli osiągać sukcesy sportowe. Jeszcze kilka lat temu byliśmy daleko w tyle, dziś jesteśmy w czołówce i to jest powód do satysfakcji. Będę w pełni zadowolony, jeśli po raz kolejny na podium najważniejszych imprez OCR, zobaczę zawodnika z orłem na piersi.

Patrycja Bereznowska

Na co dzień nie jesteście organizatorem biegów OCR, tylko Stowarzyszeniem. Skąd weźmiecie przeszkody na Mistrzostwa Polski, które odbędą się w Ząbkach?

Od ostatniego naszego eventu, który odbył się w Krakowie, zdobyliśmy spore doświadczenie w przygotowaniu trasy oraz przeszkód. Warto wspomnieć, że już rok temu przygotowaliśmy jedną z największych przeszkód w Europie – 24 metrową hybrydę, z podziałem na dwa poziomy trudności:  fast lane i slow lane. W składzie naszej ekipy mamy osoby, które na co dzień pracują jako inżynierowie oraz projektanci. Dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem, zajmują się przygotowaniem przeszkód na nasze zawody. Dodatkowo, przez ostatni rok rozpoczęliśmy współpracę z grupami treningowymi oraz innymi organizatorami biegów, którzy udostępnią nam swoje najlepsze przeszkody podczas Mistrzostw Polski.

Czy możesz już zdradzić, z jakimi organizatorami współpracujecie?

Teraz nie mogę tego zdradzić. Zachęcam do śledzenia naszych kanałów social media, gdzie na bieżąco będziemy podawali takie informacje.

Czy jesteście w stanie zagwarantować odpowiedni poziom organizacyjny Mistrzostw? Jakie macie doświadczenie organizatorskie?

W przygotowaniu biegu, w szczególności trasy i przeszkód, wzorujemy się na najlepszych zagranicznych organizatorach. Dlatego też planujemy starty naszych zawodników w najlepszych zagranicznych biegach, takich jak – Toughest, OCR Series, OCR World Championships, Spartan Race.  Z całą pewnością zależy nam na organizacji zawodów na najlepszym możliwym poziomie. To jest absolutna podstawa.

Czemu na Mistrzostwa Polski OCR wybraliście akurat Ząbki? Nie odbywał się tam dotąd żaden bieg przeszkodowy. Czy możesz przybliżyć, jak wygląda teren, na którym odbędzie się impreza?

Wojciech Sobierajski, jeden z naszych czołowych zawodników jest mieszkańcem Ząbek, co zaowocowało dobrymi kontakty z Burmistrzem, który od początku był mocno zaangażowany w jego sportowe osiągnięcia. Ustaliliśmy więc z Panem Robertem Perkowskim, że Ząbki będą idealne na planowane przez nas zawody. Do dyspozycji mamy stadion, gdzie będzie postawimy kilka przeszkód oraz teren w jego pobliżu, gdzie znajduje się las, delikatne podbiegi, teren z wodą. Dodatkowo będą wykonane liczne prace ziemne utrudniające trasę, ale i zapewniające niezapomniane wrażenia. Mamy zamiar maksymalnie wykorzystać ten teren, ponieważ ma duży potencjał.

To będą 3 dni wypełnione zawodami, a ich formuła będzie dokładnie taka sama jak na OCR World Championships. Zaczniemy od 3 km w piątek, w sobotę odbędzie się bieg na dystansie 15 km, a w niedzielę rywalizować będą sztafety na dystansie 7 km. Każdego dnia będzie kilka fal przeznaczonych dla zawodników Elity, będą też oddzielne fale dla kategorii wiekowych, ale nie zabraknie również fali Open, w której wystartować będą mogli wszyscy chętni. Uczestnicy tej formuły będą mogli wielokrotnie podchodzić do każdej przeszkody, poza tym będą mogli pobiec nie tylko indywidualnie, ale również z kimś bliskim, albo po prostu z paczką przyjaciół. Będzie to oczywiście fala, gdzie wyniki liczą się najmniej, na pierwszym miejscu będzie tutaj frajda i radość, jaką daje pokonywanie przeszkód. Niezwykle istotne dla nas będzie również to, że startujący w fali Open będą mogli zobaczyć i doświadczyć na własnej skórze, jak wygląda impreza OCR. Kto wie, może ktoś z nich połknie bakcyla i za rok również weźmie udział w mistrzostwach, ale już w fali Elite. To ważne dla rozwoju dyscypliny w Polsce.

W jaki sposób odbywać będą się kwalifikacje do fale Elite? Co trzeba zrobić, aby pobiec z najlepszymi?

Nie będziemy prowadzili dodatkowych kwalifikacji do fali Elite. Trasa zweryfikuje słuszność podjętych decyzji.

Jakie są reguły w fali Elite? Ile razy można będzie podchodzić do przeszkody?

Każdy zawodnik będzie miał obowiązek pokonać wszystkie przeszkody samodzielnie. Do każdej będzie można podchodzić dowolną ilość razy. Ponieważ na mistrzostwach obowiązywał będzie system opaskowy nieukończenie i oddanie opaski będzie wiązać się z przeniesieniem wyniku danego zawodnika do klasyfikacji Open. Prawdopodobnie przy najtrudniejszych przeszkodach (tzw. combo, multirig, hybryda) umożliwimy wykonanie pętli karnej, ale dotkliwej na tyle, aby zawodnikom nie opłacało się rezygnować z pokonania przeszkody, nawet przy wielokrotnych próbach jej pokonania. Limit czasu będzie wynosił 7 godzin, będzie oczywiście osoba zamykająca trasę.

Tak będą wyglądały medale Mistrzostw Polski OCR

Ilu uczestników się spodziewacie?

Oczekujemy, że w imprezie wystartuje około 1000 osób.

Kiedy ruszyły zapisy, jakie jest tempo rejestracji? W jaki sposób promujecie wydarzenie?

Zapisy już trwają i są dostępne na naszej stronie www.ocrapoland.pl. Dla grup treningowych dostępne są kody rabatowe, a imprezę promujemy przez Internet oraz media społecznościowe, w radiu RMF MAXXX, a także poprzez plakaty i ulotki.

.Czy spodziewacie się startu czołowych polskich zawodników OCR?

Tak. Nasze mistrzostwa to kwalifikacje do Mistrzostw Świata OCR w Londynie, dlatego jako priorytet obraliśmy sobie budowę silnego zespołu, współpracę z elitą najlepszych polskich, ale i udział zagranicznych zawodników. Dowodem tego będzie m.in. start Jonathana Albona na wszystkich dystansach. Dodatkowo jako partnerzy OCR World Championships, przygotujemy przeszkody, które wystawimy na Mistrzostwach Świata w Londynie. Myślę, że dla wielu czołowych polskich zawodników magnesem będzie możliwość przetestowania ich w Ząbkach jeszcze przed startem w Wielkiej Brytanii.  Chciałbym jednak zaznaczyć, że nasze mistrzostwa nie będą imprezą wyłącznie dla Elity. To będą 3 dni zawodów, podczas których każdy będzie mógł spróbować swoich sił i zmierzyć się ze swoimi słabościami.

Jak rozwiążecie na MP kwestię sędziowania? Kto będzie sędziował? Czy są jakieś wytyczne ze światowej organizacji, skoro impreza daje kwalifikacje na MŚ w Londynie?

Przed Mistrzostwami przygotujemy szkolenie dla osób, które mają być odpowiedzialne za sędziowanie. Osoby te będą towarzyszyły podczas budowy trasy i przeszkód, aby jeszcze lepiej poznać zasady ich pokonywania. Wytyczne to przede wszystkim standardy opisane w Rule Book OCR WC, zasady kwalifikacji ustalone przez organizatora OCR WC i wpisane na jego stronie. I w końcu regulamin naszego biegu oparty na adekwatnych zasadach, co w regulaminie OCR WC.

Dziękuję za rozmowę.

Marcin Dulnik