Piotr Suchenia wygrywa Antarctic Ice Marathon – jeden z najtrudniejszych maratonów świata!

Piotr Suchenia zwyciężył dziś w jednym z najtrudniejszych maratonów na świecie – Antarctic Ice Marathon, rozgrywanym na Biegunie Południowym. Polak okazał się najlepszy w walce z rywalami oraz ekstremalnymi warunkami, pokonując na Antarktydzie dystans 42,195 km w czasie 3:49:18. W stawce 55 biegaczy z 14 krajów świata wystartowało czterech Polaków.  Wśród kobiet z wynikiem 5:03:32 triumfowała Roma Puisiene z Litwy.

Piotr Suchenia był jednym z faworytów do zwycięstwa w tegorocznej edycji Antarctic Ice Marathon. Do biegu na Biegunie Południowym Polak przystępował mając już na swoim koncie zwycięstwa w kilku ekstremalnych maratonach. 38-letni biegacz z Gdyni, na co dzień zajmujący się organizacją imprez sportowych w Gdyńskim Centrum Sportu, w ubiegłym roku jako pierwszy z Polaków wygrał najzimniejszy bieg na świecie – North Pole Marathon, czyli maraton na Biegunie Północnym. Tam odczuwalna temperatura na trasie wynosiła -50°C. W tym roku, podobnie jak dwa lata wcześniej, triumfował w Spitsbergen Marathonie oraz zajął drugie miejsce w Polar Circle Marathonie – biegu rozgrywanym na Grenlandii.

Piotr Suchenia

Udział w tak ekstremalnych maratonach związany jest z chęcią zdobycia Korony Maratonów Ziemi, czyli ukończenia co najmniej jednego biegu na królewskim dystansie na wszystkich 7 kontynentach świata. Piotr Suchenia jest już coraz bliżej celu, a do pełni szczęścia potrzeba jeszcze ukończenia maratonu właśnie na Antarktydzie oraz w Afryce.

55 zawodników w stawce

Na starcie tegorocznego, rozgrywanego od 14 lat Antarctic Ice Marathonu stanęło 55 zawodników z 14 krajów świata. Oprócz Piotra Sucheni Polskę reprezentowali jeszcze Alan Kowalczyk, Tomasz MaślankaMarcin Asłanowicz, dla którego był to ostatni start w drodze po Koronę Maratonów Ziemi. Warunki atmosferyczne nie były najgorsze, choć bieg mocno utrudniał ciągle padający śnieg. Polacy od początku zaczęli mocno i już po pierwszych 10 kilometrach na prowadzeniu biegł Piotr Suchenia, na drugim Amerykanin Peter Horvath, a na trzecim Marcin Asłanowicz. Wśród kobiet od startu prowadziła Litwinka Roma Puisiene, za którą podążały Sha Mao z Chin oraz Australijka Natalie Arnold.

W dalszej części biegu biegnący dotychczas na drugim i trzecim miejscu Amerykanin Horvath oraz Marcin Asłanowicz spadli na dalsze pozycje, natomiast Piotr Suchenia powiększał swoją przewagę nad rywalami. Ostatecznie biegacz z Pomorza na mecie zameldował się jako pierwszy z wynikiem 3:49:18. Na drugim miejscu z czasem 4:19:00 bieg ukończył Australijczyk Isaac Thyer, a trzecim zawodnikiem Antarctic Ice Marathon 2018 został Austriak Alexander Rudiger – 4:31:57.

Warto dodać, że uzyskany w takich warunkach czas Polaka jest świetnym wynikiem, zbliżonym do rekordu trasy 3:34:47, który w 2013 roku ustanowił Czech Petr Vabroušek. Drugim Polakiem na mecie został Marcin Asłanowicz, który bieg ukończył na 8. pozycji z wynikiem 4:49:59. Na 11. miejscu przybiegł Alan Kowalczyk osiągając wynik 5:17:07, a 31. był Tomasz Maślanka z czasem 7:02:20.

Wśród kobiet triumfowała Roma Puisiene z Litwy, uzyskując na mecie czas 5:03:32. Drugą zawodniczką została Australijka Natalie Arnold (6:15:14), a trzecie miejsce zajęła Gurmeet Soni Bhalla z Indii (6:55:46).

Warto wspomnieć, że w historii rywalizacji kobiet podczas Antarctic Ice Marathonu również mamy polskie zwycięstwo. W 2016 roku najszybszą kobietą antarktycznego maratonu została gdańszczanka Joanna Mędraś, pokonując królewski dystans w czasie 6:01:45.