63. PZLA Halowe Mistrzostwa Polski rozstrzygnięte

W weekend w toruńskiej Arenie odbywały się 63. PZLA Halowe Mistrzostwa Polski. W zmaganiach udział wzięło blisko 400 najlepszych lekkoatletów w kraju. W konkurencjach biegowych przeważnie zwyciężali faworyci, ale nie zabrakło również niespodzianek. Emocjonujące były m.in finały biegów na 60 m ppł i na 400 m pań.

Halowe Mistrzostwa Polski – 60 m

Zaciętą walkę o złoty medal mistrzostw Polski stoczyły ze sobą w biegu na 60 m ppł Karolina Kołeczek i Klaudia Siciarz. Szybsza okazała się halowa rekordzistka świata juniorek, która na mecie uzyskała wynik 7.95. To rekord życiowy Klaudii Siciarz i obecnie trzeci wynik w Europie.

– Kręciłam się wokół tych 8 sekund i czekałam żeby wreszcie pojawiła się ta siódemka z przodu. W połowie dystansu poczułam, że coś jest nie tak, ale teraz to nie ważne. Czy w Glasgow celuję w medal? Póki co myślę o tym, żeby awansować tam do finału – mówiła szczęśliwa Klaudia Siciarz (AZS AWF Kraków). Srebrną medalistką została Karolina Kołeczek, która podobnie jak jej młodsza koleżanka wynikiem 8.03 ustanowiła nowy rekord życiowy. Brązowy medal zdobyła Urszula Bhebhe (8.33).

Wśród panów zacięty bój na dystansie 60 metrów przez płotki stoczyli Damian Czykier oraz Dominik Bochenek. W finale lepszy był Czykier, który wygrał z czasem 7.71, a Bochenek z wynikiem 7.75 zdobył srebrny medal. Brąz zdobył Dominik Staśkiewicz (7.85). Falstart w drugiej serii eliminacyjnej wykluczył z walki o medale jednego z faworytów, Artura Nogę.

W finale sprintu bezkonkurencyjna była Ewa Swoboda, która zwyciężyła z czasem 7.15. Na drugim miejscu z wynikiem 7.30 na mecie zameldowała się Martyna Kotwiła i oprócz srebrnego krążka wywalczyła minimum na halowe mistrzostwa Europy w Glasgow. Brązowy medal z czasem 7.39 zdobyła Kamila Ciba.

Wśród mężczyzn mistrzem Polski został Remigiusz Olszewski, który w finale biegu na 60 m uzyskał czas 6.67 i zdobył swój piąty tytuł halowego mistrza kraju. – Cieszę się ze zwycięstwa, ale wynik mnie nie satysfakcjonuje. Chciałbym biegać poniżej 6.60, mam nadzieję, że nastąpi to już w Glasgow – przyznał po biegu Olszewski. Drugie miejsce zajął Dominik Kopeć – 6.75. Największa niespodziankę sprawił 20-letni Piotr Tarkowski. Specjalista od skoku w dal i finalista ubiegłorocznych mistrzostw świata do lat 20 zdobył brązowy medal, wynikiem 6.84 wyrównując rekord życiowy.

Halowe Mistrzostwa Polski – 200 m

W eliminacjach na 200 metrów najlepszy był Dominik Smosarski, który swoją dyspozycję potwierdził również w finale. Złoty medal wywalczył z czasem 21.28, na mecie minimalnie pokonując Adriana Brzezińskiego (21.33). Brązowy medal przypadł w udziale Dariuszowi Kowalukowi (21.39).

W rywalizacji pań swój drugi medal Halowych Mistrzostw Polski zdobyła Martyna Kotwiła. Po srebrze w sprincie wywalczyła złoty medal w biegu na 200 m z wynikiem 23.71. Drugie miejsce zajęła Agata Forkasiewicz (24.00), a trzecie miejsce i brązowy medal zdobyła Magdalena Stefanowicz (24.26).

Halowe Mistrzostwa Polski – 400 m

Na finał biegu na 400 metrów czekało wielu kibiców, spodziewając się wielu emocji. Nie zawiedli się. Od startu bardzo mocno ruszyła Anna Kiełbasińska, która prowadziła przez pierwsze okrążenie, później na prowadzenie wysunęła się liderka światowych tabel Iga Baugmart-Witan. Drugą część dystansu tradycyjnie mocno pobiegła też Justyna Święty-Ersetic. Ostatecznie tytuł mistrzyni Polski z czasem 52.05 zdobyła Baugmart-Witan, na drugim miejscu zameldowała się Święty-Ersetic (52.16) a brązową medalistką została Kiełbasińska (52.32). Tym wynikiem 28-latka wywalczyła minimum na halowe mistrzostwa Europy oraz ustanowiła nowy rekord życiowy. Ten czas plasuje ją na piątym miejscu w europejskich tabelach!

Wiele emocji towarzyszyło także finałowi panów na dystansie 400 metrów. Prowadzenia od początku nie oddał Karol Zalewski, który zwyciężył z czasem 46.84. Na ostatnich metrach Jakub Krzewina stracił srebrny medal na rzecz Rafała Omelko, który rzutem na taśmę wyprzedził kolegę z reprezentacyjnej sztafety. Panowie zanotowali czasy 47.12 oraz 47.14.

Halowe Mistrzostwa Polski – 800 m

W biegu na 800 metrów faworytką była Anna Sabat, która jednak niespodziewanie musiała uznać wyższość Weroniki Wyki. Zawodniczka AZS AWF Warszawa na ostatnim okrążeniu wyprzedziła finalistkę mistrzostw Europy i to ona została halową mistrzynią Polski z wynikiem 2:05.48. Sabat finiszowała na drugim miejscu z czasem 2:06.09, a brązowy medal zdobyła Natalia Gulczyńska (2:06.56).

Najlepszy na 800 metrów wśród panów był Mateusz Borkowski (1:49.64), który wyprzedził Jakuba Augustyniaka (1:50.94) oraz Patryka Kozłowskiego (1:51.19).

Halowe Mistrzostwa Polski – 1500 m

W rywalizacji na dystansie 1500 m faworytka mogła być tylko jedna. Sofia Ennaoui wygrała po samotnym biegu z dużą przewagą nad kolejnymi rywalkami. Ennaoui złoty medal zdobyła z wynikiem 4:15.62 – Po Berlinie uwierzyłam w siebie bardziej. Uwierzyłam, że dzięki ciężkiemu treningowi można dojść do wielkich wyników. Te ubiegłoroczne mistrzostwa Europy bardzo mi pomogły – przyznała zawodniczka AZS UMCS Lublin. Za plecami Ennaoui trwała zacięta walka o drugie miejsce, z której zwycięsko wyszła Beata Topka (4:21.80) na ostatnich metrach pokonując Katarzynę Broniatowską (4:21.98).

Halowym mistrzem Polski w biegu na 1500 metrów został Michał Rozmys (3:43.41), wyprzedzający na mecie Adama Czerwińskiego (3:44.95). Ta dwójka wypracowała na mecie zdecydowaną przewagę nad brązowym medalistą Szymonem Żywko (3:48.00).

Halowe Mistrzostwa Polski – 3000 m

Pierwszy raz od 2004 roku na starcie biegu na 3 000 m stanął Marcin Lewandowski i nie miał sobie równych. Tytuł mistrzowski zdobył z wynikiem 8:16.00, na mecie wyprzedając Andrzeja Kowalczyka (8:20.78) oraz Pawła Pankratowa (8:22.46). – Jestem po tourne po Europie, które zaczęło się tutaj w Toruniu. Nie będę ukrywał, że jestem trochę zmęczony, dotarłem tutaj w nocy. Fajnie było poprowadzić chłopaków, aż szóstka z nich poprawiła rekordy życiowe – mówił Marcin Lewandowski.

Wśród pań pewne zwycięstwo z czasem 9:05.98 odniosła Renata Pliś. Srebrną medalistką została Anna Gosk (9:19.05) a brązowy medal zdobyła Aleksandra Brzezińska, z wynikiem 9:20.80 ustanawiając swój nowy rekord życiowy.

Halowe Mistrzostwa Polski – sztafety 4×200 m i mieszana 4×400

Klubowa rywalizacja sztafet stała pod znakiem rekordów Polski. W biegu rozstawnym pań 4×200 metrów triumfowały zawodniczki AZS AWF Katowice. Justyna Święty-Ersetic wspólnie z Magdaleną Stefanowicz, Natalią Węglarz oraz Karolina Łozowską ustanowiły czasem 1:36.65 halowy klubowy rekord Polski w tej konkurencji. Na drugim miejscu finiszował zespół AZS AWF Warszawa (1:37.71), a na trzecim AZS AWF Wrocław (1:38.20).

Męska sztafeta 4×200 metrów z AZS AWF Katowice, podobnie jak ich koleżanki, również ustanowili klubowy halowy rekord Polski. Karol Zalewski, Przemysław Słowikowski, Paweł Dzida i Karol Kwiatkowski uzyskali czas 1:26.11. Drugie miejsce zajęła sztafeta AZS Poznań (1:27.56), a brązowy medal wywalczył zespół wrocławskiego Śląska (1:27.66).

Pierwszy raz w historii mistrzostw Polski rozdano medale w sztafetach mieszanych 4×400 m. Tą rywalizację wygrał zespół AZS-AWF Warszawa (3:27.37) biegnący w składzie Wiktor Suwara, Weronika Wyka, Agata Kołecka i Dariusz Kowaluk. Drugie miejsce zajął RLTL ZTE Radom (3:29.90), a brązowe medale odebrali akademicy z Krakowa (3:30.53).