Trwają zapisy na bieg masowy w ramach Mistrzostw Świata w Półmaratonie Gdynia 2020. Do końca sierpnia taniej

– Na liście startowej biegu masowego znajduje się aktualnie niemal 8,5 tysiąca zawodników – poinformowali organizatorzy Mistrzostw Świata w Półmaratonie Gdynia 2020. Do końca sierpnia pakiet startowy na bieg kosztuje 140 złotych, we wrześniu cena wzrośnie o 20 złotych.

Dla kogo medale Mistrzostw Świata?

Wśród osób, które już zapisały się na gdyński półmaraton są biegacze z 40 państw. Do udziału w imprezie przyciągać może szyld Mistrzostw Świata w Półmaratonie, które zgromadzą światową czołówkę zawodników walczących o medale.

29 marca 2020 roku to właśnie oni jako pierwsi ruszą na ulice Gdyni. O godzinie 12:00 wystartują panie, a 45 minut później panowie.

Nie będzie to liczna grupa biegaczy. W ubiegłym roku, gdy gospodarzem mistrzostw była Walencja o miano najlepszego na świecie na dystansie półmaratonu walczyło łącznie 279 zawodników z 80 krajów.

Co ciekawe, w tym gronie zabrakło Polaków. W przyszłym roku w Gdyni biało-czerwoni powinni włączyć się do rywalizacji, ale jeszcze jest za wcześnie, aby wskazać zawodników, którzy wezmą udział w tej imprezie.

Jak na razie znamy tylko zasady kwalifikacji, które Polski Związek Lekkiej Atletyki przedstawił 2 maja 2019 roku. Wynika z nich, że w Gdyni powinni wystartować zawodnicy i zawodniczki, którzy w tegorocznych maratonach uzyskają wskaźniki IAAF na Igrzyska Olimpijskie w Tokio. Celem startu miałoby być „potwierdzenie dobrego stanu zdrowia i dobrej dyspozycji”.

Prawo udziału w Mistrzostwach Świata uzyskają również zwycięzcy Mistrzostw Polski, które 8 września odbędą się w Pile. Dla pozostałych zawodników PZLA przygotował minima kwalifikacyjne, które dla kobiet wynoszą 73 minuty, a dla mężczyzn 63:30.

Warto dodać, że każdy kraj ma prawo wysłać na mistrzostwa maksymalnie 6 zawodników.

Poprzednie edycje IAAF World Half Marathon Championships odbyły się w Walencji, Cardiff i Kopenhadze. Gromadziły na starcie takich biegaczy ulicznych jak Mo Farah czy Eliud Kipchoge. Niekwestionowanym dominatorem tych zawodów w ostatnich latach jest jednak Kenijczyk, Geoffrey Kamworor, który triumfował w mistrzostwach trzy razy z rzędu. Jak na razie nie znamy nazwisk biegaczy, którzy przyjadą na mistrzostwa do Gdyni.

Medal finiszera dla każdego

Bieg masowy, który wystartuje po Mistrzostwach Świata będzie miał tyle z nimi wspólnego, że będzie odbywać się na tej samej trasie. Podobnie jak najlepsi zawodnicy, amatorzy również będą finiszować na mecie zlokalizowanej na plaży miejskiej w Gdyni. Tuż za metą, czekać na nich będzie upragniony medal finishera.

Wiemy już, jak ten medal będzie wyglądał, ale zaprezentujemy go dopiero we wrześniu. Mogę jednak zapewnić, że będzie absolutnie unikalny. Myślę, że czegoś takiego nikt się nie spodziewa – zapowiada Piotr Jakóbik z komitetu organizacyjnego mistrzostw.

Razem z medalem, organizatorzy przedstawią także nowe, oficjalne logo imprezy. Będzie ono spójne z nową identyfikacją wizualną Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych (IAAF), które pod koniec roku oficjalnie zmieni nazwę na World Athletics. Równolegle uruchomiona zostanie także oficjalna strona internetowa gdyńskiego czempionatu.

Od początku maja trwa rejestracja dla amatorów, którzy chcą uczestniczyć w biegu masowym. Zapisy prowadzone są w portalu SlotMarket.pl, a aktualna opłata startowa wynosi 140 złotych. Cena ta obejmuje m.in. profesjonalny pomiar czasu, ubezpieczenie, zabezpieczenie medyczne oraz pamiątkową koszulkę i medal finishera.

Jak informują organizatorzy, dotychczas na bieg masowy zapisało się prawie 8,5 tysiąca osób. Dla porównania, w ubiegłym roku w Walencji w takim biegu wystartowało ponad 14,5 tysiąca zawodników.

red

fot. Jean Pierre Durand