Nie lubisz tłoku na Biegach Niepodległości? Pobiegnij w wirtualnym

W dniach 8–18 listopada odbędzie się I Wirtualny Bieg Niepodległości – Dumni, Niepodlegli, w którym można wziąć udział biegając po własnych trasach. Wystarczy zapisać się na stronie, zapłacić opłatę startową i… ruszyć z kanapy. Do wyboru są dwa pakiety – podstawowy, w skład którego wchodzi medal i rozszerzony z koszulką i pamiątkowym krążkiem.

Biegi wirtualne, a zwłaszcza te organizowane na tak dużą skalę, są nowością w naszym kraju. Ich istotą jest ogromna dowolność, jaką dostaje uczestnik przy planowaniu terminu biegu, dystansu, trasy oraz dżentelmeński charakter.

Uczestnicy dokonują pomiarów sami, deklarując organizatorowi wykonanie zadania lub wyzwania, co jest podstawą do wysyłki pakietów i medali.

– Wirtualne biegi są coraz popularniejszą formą spędzania wolnego czasu, nie ograniczają biegaczy, mobilizują ich i lokalne środowiska oraz, jak w naszym przypadku, mają bardzo dużo aspektów prospołecznych i charytatywnych – mówi Maciej Hejman, pomysłodawca www.wirtualnebiegi.pl

Magia jedynek

I Wirtualny Bieg Niepodległości będzie trwał 11 dni – od 8 do 18 listopada, a uczestnicy mają do wyboru następujące dystanse: 111 metrów, 1111 metrów, 11 kilometrów, a nawet 111 kilometrów. Każdy dystans mogą pokonać jednorazowo lub „na raty”.

– Zgłaszają się do nas biegacze, którzy deklarują, że pokonają 111 km przez cały okres trwania wydarzenia, czyli codziennie będą biegać co najmniej 10 km. Są też tacy wariaci, którzy deklarują próbę przebycia dystansu za jednym razem – dodaje Maciej Hejman.

Po biegu nie trzeba wysyłać organizatorom mailem dowodów pokonania dystansu. Uczestnicy proszeni są za to o umieszczenie screenów logów lub zdjęć z biegu na swoich profilach społecznościowych na Facebooku lub Instagramie i otagowanie ich hasztagami: #DumniNiepodlegli2019 oraz #CośDobrego.

Na stronie www.wirtulalnebiegi.pl dostępne są dwa rodzaje pakietów – podstawowy z medalem za 35 złotych i z pamiątkową koszulką termoaktywną oraz krążkiem za 89 złotych. W skład obu pakietów wchodzi również numer startowy, który można pobrać ze strony internetowej.

Każdy bieg to #COŚDOBREGO

Każdy bieg organizowany przez wirtualnebiegi.pl niesie ze sobą także #COŚDOBREGO. Przy okazji I Biegu Pamięci Powstańców Warszawskich organizator przekazał na konto Związku Powstańców Warszawskich zebrane 36 500 złotych. Z kolei 50% dochodu z Biegu Zwierza, który odbył się na początku października zostanie wykorzystane na promocję akcji zachęcającej do adopcji zwierzaków ze schronisk.

Organizatorzy podkreślają, że jedna trzecia dochodu z I Wirtualnego Biegu Niepodległości zasili konto Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju.

– Cieszymy się, że zainteresowanie naszymi biegami jest tak duże, chociaż zdajemy sobie sprawę z tego, że może być dużo większe. W Biegu Pamięci Powstańców Warszawskich pobiegło prawie 5 tysięcy osób i wydaje się, że był to największy wirtualny bieg w historii naszego kraju, choć biegano nie tylko w Polsce – mówi Hejman.

Internetowy charakter inicjatywy sprawia, że w wirtualnych biegach mogą startować ludzie z całego świata.

– Mieliśmy biegaczy z Australii, Japonii, Stanów Zjednoczonych, a jeden z uczestników biegał „w kółko” na statku płynącym przez Morze Południowochińskie. Świetnym „efektem ubocznym” jest fakt, że dzięki tego typu wydarzeniom powstają lokalne grupy, które same się organizują i biegają razem, zawiązują się nowe znajomości, a wszystko to w szczytnym celu, jakim jest „robienie dobra” – kończy pomysłodawca wirtualnebiegi.pl

Jak zaznaczają organizatorzy wirtualnych biegów, plany na 2020 rok są bardzo obfite. Na pewno odbędzie się II edycja Biegu Pamięci Powstańców Warszawskich, ale to nie będzie jedyne duże wirtualne wydarzenie w przyszłym roku.

mat pras.