Biegi Niepodległości coraz bliżej. Można świętować i pomagać chorym dzieciom

11 listopada tysiące biegaczy na sportowo uczczą Narodowe Święto Niepodległości. W Warszawie 31. Bieg Niepodległości wystartuje o godzinie 11:11. Podobnie, jak w Rzeszowie, gdzie odbędzie się 7. PKO Bieg Niepodległości. W Gdyni – Bieg Niepodległości z PKO Bankiem Polskim ruszy o godzinie 15:00. Wszystkim biegom będzie towarzyszyć akcja charytatywna „Biegnę dla..”

Bieg Niepodległości na stałe wpisał się w krajobraz obchodów Narodowego Święta Niepodległości w trzech miasta kraju. Z roku na rok uczestniczy w nim coraz więcej osób, mając jeden wspólny cel – uczcić niepodległość Polski.

31.Bieg Niepodległości w Warszawie

W tym roku w 31. Biegu Niepodległości w Warszawie wystartować ma ponad 20 tysięcy zawodników. Limit uczestników organizator ustalił na 22 tysiące osób.

Stołeczny Bieg Niepodległości wystartuje o godzinie 11:11 na dystansie 10 km. Może w nim wziąć udział każdy, kto w dniu zawodów będzie miał skończone piętnaście lat, także osoby poruszające się na wózkach. Startować mogą też miłośnicy nordic walking, którzy będą mieli do pokonania 6,5 kilometra oraz dzieci i młodzież – na dystansie 1918 metrów.

Bieg Niepodległości to największy bieg uliczny w Warszawie i drugi tak duży w Polsce. Odbywa się po raz 31. i jest kolejnym wydarzeniem z cyklu Warszawska Triada Biegowa „Zabiegaj o pamięć”, którą tworzą także Bieg Konstytucji 3 Maja oraz Bieg Powstania Warszawskiego. Wszystkie biegi wspiera PKO Bank Polski.

Biegowi towarzyszą wyjątkowa oprawa i niepowtarzalna atmosfera. Wszyscy jego uczestnicy, tuż przed startem wspólnie odśpiewają Mazurek Dąbrowskiego, po czym ubrani w białe i czerwone podkoszulki ruszą na trasę tworząc najdłuższą w Polsce żywą flagę narodową.

– Odśpiewanie hymnu w takim dniu, w takim momencie i w tak licznym gronie nie może się równać z niczym innym. Łezka kręci się w oku, a kolana lekko uginają – podsumował ubiegłoroczny bieg Michał Dzida, jeden z jego uczestników.

Każdy, kto ukończy Bieg Niepodległości otrzymuje wyjątkowy medal pamiątkowy nawiązujący do 100. rocznicy ustanowienia orła w koronie godłem państwowym.

– Zawodnik, który ukończy cały cykl biegowy Warszawskiej Triady Biegowej „Zabiegaj o pamięć” w tym roku, otrzyma medal, który po ostatnim ze startów – Biegu Niepodległości – złożony w całość stworzy niepowtarzalny kształt – granice Polski i Warszawy, jej biegowej stolicy. Jesteśmy przekonani, że medal z orłem uskrzydli Was i sprawi, że na trasie biegu dokonacie czynów niemożliwych! – mówi Karol Adamaszek z Działu Marketingu i Organizacji Imprez Stołecznego Centrum Sportu „Aktywna Warszawa”, które jest organizatorem 31. Biegu Niepodległości.

Jak zawsze, startujący w Biegu Niepodległości w Warszawie będą mogli wziąć udział w akcji charytatywnej „Biegnę dla…”.  Rok temu, biegacze pomogli 6-letniej Zosi. Teraz na ich wsparcie liczy 34-letni Kamil, który jest w trakcie specjalistycznego leczenia glejaka wielopostaciowego. Kamil jest podopiecznym Fundacji Kawałek Nieba.

Bieg Niepodległości z PKO Bankiem Polskim w Gdyni

Narodowe święto, na sportowo, będą obchodzić także biegacze w Gdyni. Podczas Biegu Niepodległości z PKO Bankiem Polskim zawodnicy ubrani w białe i czerwone podkoszulki także stworzą żywą flagę przemieszczając się ulicami miasta. Oprócz biegu głównego w Gdyni odbędzie się także rywalizacja młodzieżowa, a także marsz nordic walking.

Bieg Niepodległości z PKO Bankiem Polskim w Gdyni to kolejne wydarzenie z cyklu PKO Grand Prix Gdyni, na które składają się Bieg Urodzinowy, Bieg Europejski i Nocny Bieg Świętojański.

Tegoroczny bieg na dystansie 10 km rozpocznie się o godzinie 15:00. Wystartuje ze Skweru  Kościuszki na wysokości ORP „Błyskawica”. Dalsza trasa jest dobrze znana biegaczom, którzy brali udział w poprzednich edycjach.

Oprócz biegu głównego, 11 listopada w Gdyni odbędą się również marsze młodzieżowe, biegi dla dzieci i marsz nordic walking. Uczestnicy zawodów mogą też wziąć udział w akcji charytatywnej „Biegnę dla…” na rzecz sióstr – Alicji i Marceliny.

3,5-letnia Alicja urodziła się z wadą prawej dłoni i niedorozwojem kości udowej. Czeka ją operacja wydłużania nóżki i rehabilitacja. Do codziennego funkcjonowania potrzebuje specjalistyczna sprzętu. 9-letnia Marcelina cierpi na mózgowe porażenie dziecięce. Jeździ na wózku inwalidzkim aktywnym i wymaga specjalistycznej rehabilitacji. Dziewczynki znajdują się opieką Fundacji Dzieciom Zdążyć z Pomocą.

7. PKO Bieg Niepodległości w Rzeszowie

Na Podkarpaciu odbędzie się już 7. PKO Bieg Niepodległości. W zeszłym roku linię mety przekroczyło 1858 zawodników, co było najlepszym dotychczas frekwencyjnym wynikiem w tym mieście.

Do tegorocznego biegu zgłosiło się prawie 2 tysiące osób. Jeżeli wszystkie dobiegną do mety, ponownie padnie rekord frekwencji rzeszowskiego biegu.

7. PKO Bieg Niepodległości w Rzeszowie odbędzie się w ramach cyklu PKO Rzeszów Biega. Należą do niego również PKO Maraton Rzeszowski i PKO Półmaraton Rzeszowski. Zawody wystartują w poniedziałek 11 listopada o godzinie 11:11.

11 listopada w Rzeszowie odbędzie się uroczyste odsłonięcie pomnika Józefa Piłsudskiego. Na Placu Wolności będzie defilada wojskowa, a główna ulica będzie wyłączona z ruchu. Chcąc utrzymać starą trasę, musielibyśmy zorganizować bieg po południu, a my chcemy startować o symbolicznej godzinie 11:11, 11 listopada. Postanowiliśmy więc zmienić trasę. Ta nowa także jest równie ciekawa – zapewnia Mirosław Wierzbicki, prezes Stowarzyszenia „Rzeszów Biega”.

W Rzeszowie będzie można wziąć udział w akcji charytatywnej „Biegnę dla…” i pomóc 2-letniej Wiktorii, która urodziła się ze zniekształconymi kośćmi nóg oraz stawów kolanowych i biodrowych. Dziewczynka ma szasnę na sprawność, ale potrzebuje wielu kosztownych operacji w USA. Wiktoria jest podopieczną Fundacji Serca dla Maluszka.

Do akcji charytatywnej „Biegnę dla…” w Warszawie, Gdyni i Rzeszowie mogą dołączyć wszyscy uczestnicy biegów. Kartki-identyfikatory akcji będzie można odbierać w biurze zawodów w każdym mieście. Akcje organizuje Fundacja PKO Banku Polskiego już od 6 lat.

Od 2013 roku odbyło się ich blisko 400, w których wzięło udział ponad 170 tys. osób. Fundacja wsparła do tej pory prawie 460 osób kwotą ponad 5,4 mln zł.

mat pras.