Apollo czy Akteon? Która rzeźba trafi na medal 8. PKO Białystok Półmaratonu?

Już po raz piąty biegacze mogą wybierać wizerunek rzeźby z ogrodu Pałacu Branickich, która ozdobi medal PKO Białystok Półmaratonu. W tym roku do wyboru jest Apollo i Akteon, a głosy można oddawać na stronie imprezy na Facebooku do 16 lutego.

Od 2016 roku biegacze, którzy docierają do mety PKO Białystok Półmaratonu otrzymują medale z wizerunkami rzeźb z ogrodu przylegającego do Pałacu Branickich.

Piękny Apollo czy zamieniony w jelenia Akteon?

Na stronie PKO Białystok Półmaratonu na Facebooku ruszyło właśnie głosowanie, które rozstrzygnie, jaka rzeźba trafi na medal tegorocznej edycji imprezy. W tym roku organizatorzy nominowali dwie rzeźby przedstawiające Apollo i Akteona.

Apollo to w mitologii greckiej syn Zeusa i Leto. Był bliźniaczym bratem Artemidy. Uważany za boga piękna, światła, życia, śmierci, zarazy, muzyki, wróżb, prawdy, prawa, porządku, patrona sztuki i poezji, przewodnika muz, natchnienia, lecznictwa i uzdrawiania, łucznictwa, kawalerów, wieszczek. Apollo był najprzystojniejszym bogiem spośród mężczyzn. Smukły, złotoloki, onieśmielał spojrzeniem swych błękitnych oczu.

Z kolei druga z rzeźb przedstawia Akteona, który uchodził za syna Aristajosa i Autonoe oraz za wnuka Kadmosa. Był wychowankiem centaura Chirona. Poodpatrzył Artemidę i jej nimfy w kąpieli, za co został przez nią zamieniony w jelenia, a wówczas rozszarpały go własne psy. Zwierzęta bardzo cierpiały po utracie pana, dopóki Chiron nie wyrzeźbił posągu, który wiernie go przypominał, że czworonogi myślały, że to on.

Na medal białostockiego biegu trafi rzeźba, która zdobędzie więcej głosów. Liczą się tylko głosy oddane w formie wyboru odpowiedniej emoji.

Kliknięcie w buźkę z otwartymi ustami oznacza głos oddany na Apollo, w serduszko to głos na rzecz Akteona.

– Pomysł na kolekcję krążków przedstawiających rzeźby z Ogrodu Branickich pojawił się cztery lata temu i widzimy, że chwycił. Świadczy o tym choćby wysokie zainteresowanie udziałem w głosowaniu na rzeźbę, która ostatecznie trafia na medal – mówi Grzegorz Kuczyński, prezes Fundacji Białystok Biega, która organizuje PKO Białystok Półmaraton. – Kolekcjonowanie medali można zacząć w każdej chwili, przed nami jeszcze wiele edycji majowej imprezy, a posągów wystarczy nam na najbliższe kilkanaście lat – śmieje się szef białostockiej imprezy.

Wyjątkową kolekcję medali PKO Białystok Półmaratonu otwiera nimfa leśna Kallisto, następnie jest Flora – rzymska bogini roślinności oraz Bachus – Bóg płodności, dzikiej natury, winnej winorośli i wina.

W ubiegłym roku biegacze wybrali na medal Dianę – boginię łowów, przyrody i światła księżycowego.

Piękne rzeźby z wyjątkowego ogrodu

Pałac Branickich jest symbolem Białegostoku, a jego początki sięgają XVI wieku. Budynek został wzniesiony w stylu późnobarokowym i określany jest często mianem „Wersalu Podlasia”, Wersalem Północy”, a także „Polskim Wersalem”. Do pałacu przylega efektowny ogród, w którym znajdują się kamienne posągi nawiązujące do mitologii.

Aktualnie podziwiać można tam 18 figur, część kolekcji to oryginały a część repliki. Rzeźby ustawione są naprzeciw siebie parami – na przemian figura męska i kobieca. To druga co do wielkości po Ogrodzie Saskim w Warszawie kolekcja rzeźb ogrodowych w Polsce. W ogrodzie wciąż pojawiają się kolejne posągi.

 – Ogromnie cieszy nas widok biegaczy, którzy przed biegiem odwiedzają Ogród Branickich i robią sobie pamiątkowe zdjęcia z rzeźbą będącą bohaterem medalu. Przytulają się do niej, głaszczą, wymyślają rozmaite pozy – podkreśla Grzegorz Kuczyński.

Zapisy trwają

Cały czas trwają internetowe zapisy na 8. PKO Białystok Półmaraton. Dotychczas na liście startowej znajduje się prawie 1,6 tysiąca uczestników. Kolejne 200 osób zgłosiło się już na towarzyszący półmaratonowi PKO Bieg na 5.

Do końca marca opłata za udział w biegu główny, wynosi 90 złotych.

W ubiegłym roku do mety zlokalizowanej przy Ratuszu na Rynku Kościuszki dotarło łącznie ponad 4,5 tysiąca uczestników półmaratonu i biegu na „piątkę”.

Białostocki bieg jest jedną z jedenastu imprez zaliczanych do cyklu Korona Polskich Półmaratonów. Znajduje się w jednym „koszyku” obok Półmaratonu Wiązowskiego i półmaratonu w Pile.

mat pras.