Polish Run promuje Polskę w Brukseli. W kwietniu ruszą zapisy

Polish Run to rozgrywany w Brukseli bieg na dystansie 10 km, który ma za sobą już trzy udane edycje i szykuje się do kolejnej. Zawody odbędą się 5 września. 

Za pomysłem oraz organizacją tej imprezy stoi Michał Szczepura, który od ponad dekady mieszka w Belgii. 

Jak sam mówi, brakowało mu styczności z polską kulturą, sztuką, koncertami. Z czasem zaczęło się to zmieniać, Bruksela coraz częściej gościła przedstawienia teatralne, koncerty, czy standup dedykowany polskiej publiczności.

Wraz z Krzysztofem Wójcikiem z Komisji Europejskiej przy wsparciu Grzegorza Kuczyńskiego prezesa Fundacji Białystok Biega, postanowił być nie tylko widzem tych wydarzeń, ale również dołożyć swoją cegiełkę i powiększyć liczbę atrakcji organizowanych przez Polaków.

Tak narodził się Polish Run, w którego pierwszej edycji wystartowali uczestnicy z 31 różnych krajów i ta tendencja jest podtrzymywana.

Do pomysłu udało się przekonać Marszałków Województw Polski Wschodniej, którzy w dużej części finansują organizację zawodów oraz Ambasadę Rzeczypospolitej Polskiej w Królestwie Belgii, która jako współorganizator pomogła w kontaktach i przekonaniu belgijskich polityków, że warto  w tym trochę pomóc.

Trasa biegu rozpoczyna się na bieżni Stade Fallon a później przez kompleks sportowy biegnie się na długą prostą i płaską Promenade du Chemin de Fer, która doprowadzi nas do Parku Woluwe.

Zanim dotrzemy do 5 km trzeba będzie pokonać największe wzniesienie na trasie, następnie ostro w dół i znów trochę pod górę. To zdecydowanie najtrudniejszy odcinek trasy więc warto odwiedzić punkt z wodą aby chwilę później z górki wrócić z powrotem na Promenade du Chemin de Fer i skręcić na długą prawie 3 km prostą w kierunku Stade Falon i mety.

Oprócz biegu głównego młodsi fani biegania w wieku od 5 do 15 lat mierzą się ze sobą na trasie o długości 400 m.

Można też wystartować w iście sprinterskiej sztafecie 4 x 100 m, która dedykowana jest dla dzieciaków z polskich szkół  w Belgii. W biegu głównym prowadzona jest klasyfikacja drużynowa (4 osoby w tym minimum jedna kobieta).

Poza samymi zawodami wydarzeniu towarzyszy miasteczko sportowe, gdzie można skosztować polskich potraw, poznać lepiej nasz kraj na stoiskach Polskiej Organizacji Turystycznej i Business & Science Poland. Można również posłuchać występu zespołu Soda Soul, zobaczyć pokaz zumby i piloxingu czy też skorzystać z usług fizjoterapeutów. 

Wyniki w 2019 roku były wartościowe, zwycięzca przekroczył linię mety w czasie 31:39, a był nim Youssef  Boyissane. Najszybszy z Polaków, Paweł Pszczółkowski  z wynikiem 33:46 zajął czwarte miejsce. Wśród pań wynik 36:04 dał zwycięstwo Charlotte Vanhese, natomiast Magda Winiarska okazała się być najszybszą z Polek, jej wynik to 42:21.

Nagrody czekające na zwycięzców są atrakcyjne. W biegu głównym do wygrania w roku ubiegłym był weekendowy pobyt w czterogwiazdkowym Hotelu Best Western  w Kielcach lub Warszawie oraz voucher do sklepu sportowego o wartości 150 €.

Pierwsze miejsce   w klasyfikacji drużynowej było przepustką do darmowego startu w Maratonie Opolskim. Za miejsca na podium organizatorzy przewidzieli m.in. sprzęt elektroniczny, zegarki i sportowe torby.

Dzieci i młodzież za miejsce na pudle otrzymywały min. drony i zegarki sportowe. Do tego wszystkiego wręczane były tradycyjne pamiątkowe puchary, które kiedy już nacieszymy się nagrodami rzeczowymi  przypominają wygranym te szczęśliwe chwile triumfu. Fundatorami nagród byli: Lendo Hotels Group oraz Batist.

Całość środków zebranych z opłat startowych co roku była przekazywana na wsparcie młodzieżowej sekcji piłkarskiej brukselskiego klubu FC Polonia.

Kolejna edycja odbędzie się 5 września. Ponieważ impreza się rozrasta organizatorzy postanowili wejść w kooperację bieg odbędzie się w ramach EcoTrail Brussels. Rejestracja na tegoroczną edycję bieg ruszy w kwietniu.

Warto wspomnieć, że Polish Run był też zaczątkiem do powstania grupy biegowej, trenowanej przez Mariusza Kmiecika, która trzy razy w tygodniu swoje zajęcia odbywa w jednym z brukselskich parków.

Szymon Brzozowski