42. Maraton Warszawski dla tysiąca biegaczy. „Ciągłość imprezy nie zostanie przerwana”

Organizatorzy 42. Maratonu Warszawskiego podali dzisiaj, że impreza odbędzie się w weekend 26-27 września 2020 roku. Ze względu na pandemię koronawirusa w tym roku impreza jednak będzie wyglądać zupełnie inaczej. Zawodnicy będą startować w czterech seriach po 250 osób każda, a trasa zostanie wytyczona na pięciokilometrowej pętli w samym sercu Warszawy.

Nieprzerwanie od 1979 roku

– Przez ostatnie miesiące intensywnie pracowaliśmy nad tym, aby przeprowadzić imprezę w sposób bezpieczny zarówno dla Was, wolontariuszy, jak i nas samych, zgodnie z panującym reżimem sanitarnym. Podjęliśmy też, wspólnie ze Związkiem Organizatorów Imprez Masowych, szereg działań mających na celu umożliwienie jak największej liczbie biegaczy wzięcia udziału w 42. edycji Maratonu Warszawskiego – symbolu niezłomności i sportowej tradycji. Jednak dopiero teraz możemy powiedzieć, że ponad czterdziestoletnia ciągłość naszej imprezy nie zostanie przerwana i zaprosić Was na bieg – napisali organizatorzy dzisiaj w komunikacie.

Będzie to zupełnie inny Maraton Warszawski, niż poprzednie 41 edycji imprezy. Po raz pierwszy w historii maraton zostanie rozłożony na dwa dni, a na trasę zawodnicy wyruszą w czterech turach po 250 osób każda.

Rozwiązanie to wymusza aktualnie obowiązujący limit uczestników wydarzenia biegowego narzucony odgórnie przez rząd. Wdrożenie takiego scenariusza oznacza, że w 42. edycji Maratonu Warszawskiego prawo startu otrzyma maksymalnie tysiąc zawodników.

Organizatorzy na razie nie ujawniają szczegółów dotyczących trasy maratonu, na razie wiadomo tylko tyle, że zostanie wytyczona na 5-kilometrowej pętli w centrum stolicy. Nam udało się dowiedzieć, że trasa będzie posiadała atest.

– Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam w tym, aby Maraton Warszawski mógł odbyć się w tej formule. Wiemy, że po latach, to takie właśnie wydarzenia, pamięta się najbardziej –  podkreślają organizatorzy.

Będzie losowanie?

Aktualnie na liście startowej maratonu znajduje się ponad 1,8 tysiąca osób, które opłaciły udział w imprezie. Zapisy do biegu stacjonarnego zostały zamknięte.

– Jutro na profilach biegaczy z nadanymi już numerami startowymi pojawi się ankieta, za pomocą której będą mogli potwierdzić chęć udziału lub np. przenieść swoją rejestrację na przyszłoroczną edycję maratonu. Jeżeli po zamknięciu ankiety osób chętnych do startu będzie więcej niż 1000, w czwartek przeprowadzimy losowanie – zapowiada Fundacja Maraton Warszawski.

Będzie również bieg wirtualny

Tegoroczny Maraton Warszawski odbędzie się również w formule biegu wirtualnego. Szczegółowe informacje na ten temat mają zostać zaprezentowane w piątek, 14 sierpnia. Na razie wiadomo, że na swojej ulubionej trasie będzie można pokonać dystans maratonu, półmaratonu, 10 albo 5 km.

– Maraton Warszawski nie zatrzymał się ani razu na swojej 42-letniej trasie. Nie zatrzymujcie się i Wy, bądźcie częścią tej historii! Aby wirtualny bieg zyskał wyjątkowy sens, łączymy go z akcją #BiegamDobrze. W zeszłym roku wspólnie zebraliśmy 1,5 miliona złotych na rzecz działań organizacji dobroczynnych. W tym roku, bez naszego wspólnego zaangażowania, tej pomocy zwyczajnie brakuje – zauważa Fundacja Maraton Warszawski.

Źródło: Fundacja Maraton Warszawski