RunCzech zaprasza do Uścia nad Łabą. Ten półmaraton będzie realny

Już 19 września w Uściu nad Łabą odbędzie się dziesiąta edycja półmaratonu organizowanego przez RunCzech. Czeskie władze wyraziły zgodę na zawody w specjalnym rygorze sanitarnym.

Uczestnicy będą mieli obowiązek noszenia maseczki ochronnej w biurze zawodów, w strefie technicznej oraz strefach startu i mety.  Start będzie odbywał się w kilku falach.

W tym roku nie będzie strefy z prysznicami i masażami, utrzymany zostanie jednak punkt depozytowy, gdzie będzie można zostawić swoje rzeczy. Dokładne wytyczne wszyscy uczestnicy otrzymają od organizatora drogą elektroniczną.

Półmaraton w Uściu poprowadzony jest na trasie, która daje biegaczom możliwość śledzenia ciągle zmieniającego się krajobrazu. Mijając kolejne kilometry można podziwiać widoki na Łabę, czeskie góry i przemysłowy krajobraz niczym z filmów science-fiction.

Jeśli chodzi o program biegów zaplanowanych na 19 września, to trzeba przyznać, że jest w czym wybierać. Oprócz biegu głównego zorganizowana zostanie również sztafeta w dwóch opcjach: 3 x 5 km + 1 x 6,0975 km lub 10 km + 11,0975 km.

– To doskonała alternatywa dla osób, które nie są jeszcze gotowe na zmierzenie się z wymagającym dystansem 21 km. Poza tym to propozycja dla tych, których nakręca atmosfera drużynowej rywalizacji lub potrzebują przetarcia na krótszym dystansie przed czekającym was innym startem – podkreślają organizatorzy.

Trasa nie została jeszcze potwierdzona. Jednak patrząc na jej profil z lat ubiegłych nie widać na nim większych podbiegów, poza finalnym odcinkiem o długości 500 – 600 metrów.

Należy podkreślić, że w ubiegłych latach w Uściu padały doskonałe wyniki. Rekord wśród pań należy do Peres Jepchirchir z Kenii i wynosi 1:07.17.  U mężczyzn najlepszy rezultat należy do jej rodaka Barseliusa Kipyego i wynosi 59:14. Są to wyniki, których na polskich półmaratonach nie mamy szansy podziwiać.

Warto wspomnieć, że w poprzedniej edycji, na drugim stopniu podium zameldował się Marcin Chabowski z rezultatem 1:03.49. Organizatorzy nie upublicznili jeszcze listy startowej, dlatego nie wiadomo, czy w tym roku wśród najlepszych znajdą się Polacy.

Jak się zapisać?

Aby wziąć udział w zawodach należy dokonać rejestracji na stronie  www.runczech.com, następnie w zakładce biegi można wybrać bieg w Uściu.

Strona organizatora dostępna jest również w języku polskim, co na pewno ułatwi poruszanie się po niej.  Przydatne informacje umieszczone są w zakładce ,,dla Was’’, gdzie można znaleźć min. instrukcje jak podróżować do Czech oraz gdzie szukać zakwaterowania.

Opłata startowa dla pierwszego tysiąca chętnych wynosi 30 euro, następnie rośnie do 40 euro dla kolejnego tysiąca osób, a kończy się na 45 euro.

Dodatkowo można wzbogacić pakiet o oficjalną koszulkę biegu marki adidas. Zamawiana on-line kosztuje 20 euro, na miejscu trzeba będzie zapłacić 10 euro więcej. Za 6 euro na medalu wygrawerowany może zostać czas ukończenia zawodów.

Jak dotrzeć z Polski?

Dotarcie do Uścia z Polski nie powinno przysporzyć kłopotów. Z Warszawy do pokonania jest dystans około 700 km, mieszkańcy Krakowa i okolic mają do pokonania jakieś 600 km, natomiast Poznań i Wrocław dzieli od Uścia odpowiednio 420 km i 300 km.

Nie samym bieganiem jednak człowiek żyje i kiedy już jesteśmy w nowym miejscu mamy ochotę zwiedzać i poznawać. Kraj Ustecki, którego stolicą jest Uście znany był już w czasach Cesarstwa Rzymskiego. Samo miasto liczy sobie blisko 100 tysięcy mieszkańców i leży u zbiegu rzek Biliny i Łaby. Od Pragi miasto dzieli jedynie 90 km, a od niemieckiego Drezna tylko 70 km.

Uście, które kiedyś uchodziło głównie za region przemysłowy, przeobraża się w ośrodek kulturalny, sportowy i handlowy.  Będąc na miejscu warto zobaczyć XIV wieczne ruiny zamku Střekov nad Łabą, który jest doskonałym punktem widokowym. Jedyną z wizytówek miasta jest pochodzący z XIX wieku zamek Větruše. Warto zajrzeć tutaj na wieżę widokową, na którą można dostać się kolejką linową z centrum handlowego Forum.

Pochodzący z roku 1908 ogród zoologiczny to kolejny punkt, który może was zainteresować, spacer w takim miejscu na pewno pozwoli na kilka godzin zapomnieć o przed startowym  stresie. Zmieniające się miasto może pochwalić się Mostem Mariańskim, który w 2001 roku został uznany za jedną z 10 najpiękniejszych budowli na świecie ostatniego 20-lecia. Jeśli w mieście jest rzeka, to z całą pewnością i ona ma coś w zanadrzu. Po Łabie możecie pływać statkami i podziwiać piękną dolinę tej rzeki.

Szymon Brzozowski