13. Onkobieg znów ruszył po zdrowie

W minioną niedzielę, odbył się „13 Onkobieg Razem po zdrowie!”, którego uczestnicy poprzez udział w biegu wyrazili solidarność z pacjentami onkologicznymi i ich rodzinami. Zarejestrowało się 1,5 tysiąca uczestników, ale tych którzy pobiegli bez pakietów startowych było znacznie więcej. Łączna kwota wybiegana podczas Onkobiegu to 181 840 złotych, która przeznaczona zostanie na wsparcie podopiecznych Stowarzyszenia Sarcoma i działalność związaną z profilaktyką zdrowotną.

Tegoroczny Onkobieg na długo zostanie w pamięci, bo organizowany w czasach szczególnie dla wszystkich trudnych – w dobie pandemii koronawirusa. W trosce o bezpieczeństwo i zdrowie wszystkich uczestników, a przede wszystkim pacjentów onkologicznych, którym dedykowany jest ten bieg. Organizatorzy zmienili formułę wydarzenia, ogłaszając Onkobieg biegiem wirtualnym.

I tak, 13 września już od godziny 7:00 rano, każdy uczestnik mógł rozpocząć swój indywidualny bieg w miejscu, które sam wybrał. W ciągu 60 minut musiał pokonać zadeklarowany przez siebie dystans.

 Na terenie Narodowego Instytutu Onkologii, specjalnie dla pacjentów przebywających na oddziałach Instytutu, pobiegły trzy grupy zaproszonych gości w bezpiecznych 20-sto osobowych zespołach. Około godziny 13:00, już na zakończenie, prowadzący i organizatorzy, podziękowali uczestnikom za udział w 13 – tym wyjątkowym Onkobiegu. Nie zabrakło także słów uznania dla organizacji Onkobiegu ze strony przedstawicieli Narodowego Instytutu Onkologii.

– Bardzo jestem zadowolona z organizacji zważywszy na bardzo trudny czas. Szczęście nam dopisuje, uczestnicy z tego co wiem są dziś w wielu krajach na całym świecie. Jako dyrektor do spraw zarządzania w Narodowym Instytucie Onkologii bardzo dziękuję za wszystko, co Stowarzyszenie robi dla nas i naszych pacjentów i tę pomoc widzimy na każdym kroku, nie tylko dziś, nie tylko przy organizacji tego wspaniałego wydarzenia – powiedziała Milena Witczak.

Okazanie solidarności z osobami w czasie terapii onkologicznych i ich rodzinami to fundamentalna wartość Onkobiegu, która niesie za sobą wiele radości i wzruszeń. Uczestnicy mogli realnie wspomóc potrzebujących pacjentów, a z drugiej strony to chwila na zatrzymanie się i zapoznanie się z tematyką profilaktyki i diagnostyki onkologicznej, do czego zachęcali też prowadzący.

W ramach paneli dyskusyjnych, które prowadzone były w onkobiegowym studiu i transmitowane w mediach społecznościowych, specjaliści apelowali do Polaków o uwagę na własne zdrowie i zgłaszanie się, gdy dzieje się coś niepokojącego. Rak nie będzie czekał na koniec epidemii – badania diagnostyczne i profilaktyka wśród Polaków muszą być priorytetem. Dzięki inicjatywie Onkobiegu i partnerom, Stowarzyszenie może zrefundować swoim podopiecznym rehabilitację, leki, protezy lub dojazdy do referencyjnych klinik.

Jednym z tegorocznych beneficjentów jest młody sportowiec Kacper, który pomimo swojego wieku – ma 7 lat – przeszedł naprawdę dużo, a mimo to, żyje pełnią sił i próbuje nowych rzeczy. Wielu z nas, dorosłych może się od niego uczyć. Celem było zebranie środków m.in. na amortyzację protezy i wsparcie w codziennej rehabilitacji.

mat pras.