Imprezy biegowe wciąż w zamrażarce

Dzisiaj odbyła się konferencja prasowa, podczas której premier Mateusz Morawiecki ogłosił luzowanie obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. Od 12 lutego otwarte będą m.in. stoki narciarskie i baseny, a także boiska i korty. Jak udało nam się nieoficjalnie dowiedzieć, niestety w dalszym ciągu obowiązywać będzie zakaz organizacji masowych imprez sportowych. 

Z konferencją prasową premiera, a także m.in. odpowiadającego za sport prof. Piotra Glińskiego organizatorzy imprez biegowych wiązali duże nadzieje. W styczniu odbyły się rozmowy na temat warunków powrotu do normalności między stroną rządową a przedstawicielami Związku Organizatorów Sportu Masowego zrzeszającego największych w kraju publicznych i niepublicznych organizatorów imprez sportowych oraz przedstawicieli firm działających na rzecz branży.

Organizatorzy apelowali, aby rząd nie zapomniał o nich odblokowując kolejne sektory gospodarki. Przedstawili konkretne pomysły na funkcjonowanie branży imprez sportowych w warunkach podwyższonego reżimu sanitarnego.

Imprezy biegowe wciąż na czarnej liście

Gdy podczas dzisiejszej konferencji premier ogłosił, że od 12 lutego będzie możliwe uprawianie sportu amatorskiego na świeżym powietrzu przez chwilę wydawało się, że faktycznie jest szansa na odblokowanie imprez biegowych. Niestety wszystko wskazuje na to, że na pierwsze biegi przyjdzie nam poczekać co najmniej do marca. Z naszych informacji wynika, że masowe imprezy sportowe nie zostały uwzględnione na liście obszarów do poluzowania obostrzeń.

Będzie można zatem m.in. grać w piłkę na boisku, w tenisa i jeździć na nartach, ale organizacja imprez sportowych dla amatorów wciąż pozostanie niedozwolona. Ograniczona pozostanie również działalność siłowni i klubów fitness.

Ogłoszone dzisiaj zmiany w obostrzeniach mają obowiązywać od 12 lutego przez okres dwóch tygodni.  Oczywiście szczegółowe regulacje zostaną określone w rządowym rozporządzeniu. Kolejna szansa na odblokowanie imprez sportowych będzie najwcześniej na początku marca.

Organizatorzy o sytuacji w branży

W sobotę, 13 lutego w godzinach 12:00 – 18:30. odbędzie się bezpłatna wirtualna konferencja „Sport Masowy po COVID-19”, podczas której organizatorzy będą mówić m.in. o wpływie pandemii na rynek imprez sportowych. Zaprezentują również wyniki ogólnopolskiego badania rynku, w którym uczestniczyły tysiące biegaczy.

red