Strava: Ponad 3 mln kilometrów pokonanych przez Polaków w 2020 roku

Strava, największa na świecie sportowa społeczność skupiająca ponad 73 miliony amatorów i zawodowców opublikowała raport „Year in Sport”, z którego wynika, że pandemia COVID-19 wywołała na świecie prawdziwy boom na aktywność fizyczną.

W maju w szczytowym momencie na platformę sportowcy dodawali ponad 30 milionów treningów tygodniowo. W 2020 roku Polacy korzystający ze Stravy pokonali łącznie 3,3 mln kilometrów.

To nie był taki zły rok

Raport „Year in Sport 2020” obejmuje analizę aktywności zapisanych w serwisie Strava pomiędzy 1 października 2019 roku a 30 września 2020 roku. Wynika z niego, że w tym okresie na serwery Stravy sportowcy załadowali ponad 1,1 mld aktywności, o 33% więcej niż rok wcześniej. Każdego miesiąca platforma pozyskiwała około 2 miliony nowych użytkowników. Ten proces z pewnością jeszcze przyspieszył 31 grudnia, gdy z rynku zniknął jeden z największych konkurentów Stravy, czyli Endomondo.

Mimo, że za nami sezon prawie bez maratonów, to na platformie Stravy użytkownicy zapisali trzy razy więcej biegów o długości 42,195km niż w 2019 roku. Mowa tutaj o setkach tysięcy takich aktywności. Największy, bo aż 10-krotny wzrost liczby maratonów na własnych trasach Strava odnotowała w kwietniu. Co najmniej 76% z nich biegacze pokonali indywidualnie.

Co ciekawe, pandemia nie przeszkodziła wielu sportowcom w poprawianiu rekordów życiowych. Aż 55% biegaczy aktywnych na Stravie co najmniej od 2019 roku zanotowało w ubiegłym roku najlepsze czasy na dystansach 5 i 10 kilometrów, a także półmaratonu i maratonu.

W okresie pandemii COVID-19 niezwykle uaktywniły się kobiety w wieku 18-29 lat, które w okresie między kwietniem a wrześniem 2020 roku zapisały w Stravie aż 45,2% więcej treningów, niż rok wcześniej. W tym samym czasie serwis odnotował również wzrost aktywności mężczyzn w tym wieku, ale sporo mniejszy (27,3%).

Pandemia rozdawała karty

Kraje, w których na początku pandemii obowiązywały surowe ograniczenia, takie jak Hiszpania i Włochy, odnotowały gwałtowny spadek aktywności na świeżym powietrzu rzędu -67% i -64%, który utrzymywał się aż do złagodzenia ograniczeń.

Z kolei kraje takie jak Stany Zjednoczone i Wielka Brytania, które ograniczyły możliwość korzystania z sal gimnastycznych, odnotowały duży, trwały wzrost aktywności na świeżym powietrzu, począwszy od początku pandemii. W przypadku Wielkiej Brytanii liczba treningów na zewnątrz w okresie od marca do maja 2020 roku przekroczyła oczekiwany wzrost aż o 82%.

Jedną z funkcjonalności aplikacji i serwisu Strava są globalne wyzwania, które pomagają motywować sportowców do przesuwania swoich granic w uprawianej dyscyplinie. W dobie pandemii cieszyły się one rekordowym zainteresowaniem użytkowników.

Dla przykładu, tylko jedno wyzwanie dotyczące pokonania 5km w maju zgromadziło ponad milion biegaczy. Łącznie do wszystkich wyzwań na Stravie odbywających się pomiędzy styczniem a wrześniem dołączyło co najmniej 71 milionów użytkowników.

Inną ze społecznościowych funkcji Stravy są kluby, które pozwalają śledzić tygodniowe postępy ich członków oraz zakładać prywatne, wirtualne wydarzenia. Tylko w kwietniu takich klubów w serwisie założono ponad 30 tysięcy, a zapisało się do nich prawie 250 tysięcy sportowców. W całym 2020 roku powstało ich aż 172 tysiące.

Serwis Strava umożliwia zapisywanie zdjęć np. z treningów lub zawodów. W ubiegłym roku na serwisach platformy znalazło się aż prawie 387 mln fotografii. Odpowiednikiem znanych z Facebooka polubień w Stravie są tzw. Kudos, czyli kciuki, które można przekazać w uznaniu treningu. Z raportu wynika, że w 2020 roku użytkownicy przekazali 7,1 miliarda takich gestów.

Jak biegali Polacy? Kiedy Strava po polsku?

Poprosiliśmy biuro prasowe Stravy o dane dotyczące polskich użytkowników aplikacji. Dowiedzieliśmy się, że w 2020 roku Polacy korzystający z platformy pokonali łącznie 3,3 mln km. Na jednego użytkownika średnio przypadł dystans 6,2 km. Nieco dalej biegali mężczyźni (6,6km) niż kobiety (5,5km). Średni czas trwania treningów zapisanych przez Polaków na Stravie wyniósł 38:35.

Zapytaliśmy również, czy amerykańska firma ma w planach tłumaczenie platformy internetowej i aplikacji mobilnej na język polski. Warto wspomnieć, że dzisiaj Strava dostępna jest w 12 językach m.in. w angielskim, niemieckim, hiszpańskim, francuskim, włoskim, portugalskim, rosyjskim, holenderskim, a także w kilku językach azjatyckich.

– Niestety nie znamy jeszcze odpowiedzi na pytanie o polską wersję Stravy. Przekazaliśmy sprawę do zespołów odpowiedzialnych za lokalizowanie i podzielimy się każdą nową informacją na ten temat – odpisał nam Michaeal Joseph odpowiedzialny w Stravie za komunikację.

Byliśmy także ciekawi, ilu użytkowników ma Strava w Polsce, ale biuro prasowe serwisu niestety nie udziela takich informacji.

Strava rośnie 

Strava to amerykańska firma, która oferuje sportowcom serwis internetowy dostępny pod adresem strava.com oraz aplikację mobilną na urządzenia z systemami Android i iOS. Za ich pośrednictwem można monitorować aż 37 dyscyplin sportowych. Największą popularnością wśród użytkowników cieszy się bieganie i kolarstwo. Na znaczeniu zyskuje również wspinaczka i chodzenie.

Strava powstała w 2009 roku. Od tego czasu na jej serwerach zapisano ponad 4 miliardy aktywności. Firma zatrudnia 180 osób, głównie w San Francisco i Denver, a także w Hanowerze i Bristolu.

Raport „Year in Sport”

fot. Luke Chesser, Fitsum Admasu, Unsplash