Bieganie zamiast klubów nocnych? Strava ujawnia sportowe trendy 2024 roku
Czy sport może zastąpić wyjścia do klubów? Najnowszy raport Year In Sport od Stravy, jednej z najpopularniejszych aplikacji dla aktywnych osób, pokazuje, że bieganie w grupie stało się jednym z najważniejszych sposobów na budowanie relacji towarzyskich w 2024 roku.
Zebrane dane od ponad 135 milionów użytkowników aplikacji Strava ze 190 krajów oraz wyniki globalnej ankiety wśród 5 tys. osób wskazują, że coraz więcej ludzi dąży do równowagi między treningami a regeneracją, a ćwiczenia traktuje jako sposób na rozwijanie więzi społecznych.
Kluby biegowe, nowy fenomen towarzyski
Okazuje się, że bieganie w grupach przeżywa prawdziwy renesans. Coraz więcej osób deklaruje chęć poznawania nowych ludzi poprzez grupy fitness (59%), a nie w barach (14%). Wiele z nich przyznaje także, że ograniczyło lub rozważa ograniczenie spożycia alkoholu, aby lepiej realizować swoje cele sportowe.
Dotyczy to zwłaszcza najmłodszej grupy – Gen Z. Jej przedstawiciele coraz częściej umawiają się na randki z osobami poznanymi podczas ćwiczeń, traktując sport jako lepszą alternatywę dla barów czy klubów nocnych.
fot. materiały prasowe
Liczba członków klubów biegowych w aplikacji Strava wzrosła o 59% w skali globalnej, a niemal 60% ankietowanych przyznało, że dzięki wspólnym treningom zyskało nowych znajomych.
43% ankietowanych deklaruje, że dołączają do zajęć grupowych, aby nawiązać nowe relacje, podczas gdy 34% uważa, że grupy pomagają im poprawić wyniki i trzymać się planów treningowych. Treningi w większym gronie trwały średnio o 40% dłużej niż te w pojedynkę, co świadczy o sile motywacji płynącej z towarzystwa innych osób.
Równowaga lepsza niż treningi „do upadłego”
Trend przesadnej intensywności ćwiczeń i dążenia do wyników ustąpił w tym roku miejsca zrównoważonemu podejściu do sportu. Użytkownicy Stravy coraz częściej wybierali krótsze treningi oraz planowali dni przeznaczone na odpoczynek i regenerację.
Mikrotreningi, trwające mniej niż 20 minut, stały się jedną z najczęstszych form aktywności, pozwalając ludziom utrzymać regularność nawet w napiętym planie dnia.
Średni czas trwania aktywności na Stravie w 2024 roku wyniósł 54 minuty, co jest zgodne z deklaracjami respondentów, którzy wskazali, że idealny trening powinen zajmować najwyżej godzinę. Średnie tempo biegu użytkowników Stravy oscylowało wokół 6:22 min/km.
fot. Depositphotos.com
Dążenie do równowagi nie oznaczało jednak rezygnacji z ambicji. Maratończycy poświęcali aż połowę czasu na odpoczynek w ramach przygotowań do biegu, a mimo to udało im się zrealizować swoje cele. Co więcej, liczba zaliczonych maratonów, ultramaratonów i długodystansowych biegów wzrosła o 9%, udowadniając, że świadome planowanie przynosi trwałe efekty.
Częściej królewski dystans w 2024 roku pokonywali mężczyźni (8% użytkowników Stravy) niż kobiety (5%). W przypadku półmaratonu różnica nie jest już tak wyraźna. To 17% dla panów i 16% dla pań. Jak chodzi o 2025 rok, to aż 47% osób korzystających ze Stravy deklaruje start w jakimś dużym maratonie lub innym wydarzeniu biegowym.
Aż 44% maratonów zarejestrowanych w aplikacji Strava pokonali biegacze w butach z płytką węglową, takich jak np. Nike Alphafly. Odsetek wszystkich biegów na dystansie 42,195 km, w których używano obuwia podeszwą z włókna węglowego, w porównaniu z rokiem poprzednim wzrósł o 14%.
Nowe trendy
W 2024 roku starsi biegacze urodzeni w latach 1976-1985, czyli baby boomers tygodniowo pokonywali średnio 14 km, a młodsi z generacji Z średnio 9 km. Kobiety również wyróżniły się na tle mężczyzn, zdobywając o 20% więcej wyróżnień (segmentów) w rywalizacjach na Stravie.
Wśród najpopularniejszych aktywności pojawiły się nowe trendy. Trening siłowy zyskał szczególną popularność wśród kobiet, a liczba mężczyzn wybierających jogę i pilates wzrosła o 15%. To pokazuje, że sport staje się bardziej różnorodny i dostępny dla każdego, niezależnie od wieku czy płci.
fot. Depositphotos.com
Co nosiliśmy w 2024 roku?
Raport Stravy ujawnił także, w czym biegali użytkownicy aplikacji w tym roku. Najczęściej oznaczanymi modelami były Nike Pegasus, Hoka Clifton i ASICS Gel Nimbus. Na nadgarstkach dominowały zegarki Apple Watch w krótszych biegach do 5 km i Garmin Forerunner na dłuższych dystansach. Urządzenia innego niż telefon do dzielenia się aktywnością w 2024 roku użyło 47% użytkowników Stravy.
Aktualnie biegacze najczęściej noszą czarne stroje, chociaż według deklaracji kolorystycznym hitem 2025 roku ma być niebieski i pomarańczowy. Spory o długość skarpet wciąż dzielą pokolenia – Gen Z wybiera modele do połowy łydki (57%), podczas gdy starsze generacje wolą tzw. stopki (51%). Domeną dwudziestokilkulatków są również stare koszulki oversize (57%) oraz frotki i opaski na głowę (54%). Co ciekawe, podczas treningów młodzi lubią również mieć na sobie biżuterię (37%).
Dobranie kolorystyczne stroju do biegania jest ważniejsze dla kobiet (69%) niż mężczyzn (51%).
– Rok 2024 pokazał, że ludzie stawiają na równowagę i wybierają aktywność fizyczną, która najlepiej pasuje do ich stylu życia. Treningi przestały być wyczerpującymi wyścigami, a stały się sposobem na nawiązywanie relacji i dbanie o zdrowie – mówi Zipporah Allen, Chief Business Officer w Strava.
Pełny raport Strava Year in Sport 2024
Źródło: Strava
fot. w nagłówku Depositphotos.com