Stracił zwycięstwo w Vienna City Marathon, bo założył nieprzepisowe buty

Etiopczyk Derara Hurisa, który uzyskał czas 2:09.22 i był najszybszy na trasie niedzielnego maratonu w Wiedniu, został zdyskwalifikowany za używanie butów niezgodnych z przepisami World Athletics. To pierwszy taki przypadek na dużej imprezie biegowej. Zwycięzcą zawodów został drugi na mecie Kenijczyk Leonard Langat.

Podczas kontroli sprzętu po biegu sędziowie ustalili, że Hurisa miał na sobie buty niezgodne z przepisami światowej federacji lekkiej atletyki. Stanowią one, że podeszwy butów do biegania ulicznego nie mogą być grubsze niż cztery centymetry.

Hurisa w Wiedniu biegał w modelu adidas Prime X, który ma podeszwę o grubości pięciu centymetrów. Hurisa tłumaczył, że wybrał te buty do biegu, ponieważ używał ich podczas treningów i myślał, że są zgodne z przepisami.

© VCM / Leo Hagen

„Nie mieliśmy innego wyboru, niż dyskwalifikacja”

Organizatorzy wyjaśnili, że każdy biegacz lub jego menadżer przed startem wypełniał specjalny formularz, w którym musiał podać model buta startowego. W formularzu Etiopczyka wskazano model, który mieścił się w przepisach. Z pewnych powodów w dniu maratonu założył inny.

– Podkreślaliśmy również na spotkaniu technicznym zasady dotyczące butów. Niestety nie mieliśmy innego wyboru niż dyskwalifikacja zawodnika – powiedział Hannes Langer, który jest jednym z koordynatorów wyścigu elity Vienna City Marathon. – Coś takiego zdarzyło się po raz pierwszy. Jestem przekonany, że od tej pory będą przeprowadzane kontrole, aby  nie powtórzyło się to podczas dużych maratonów – dodał.

Po dyskwalifikacji Hurisy, zwycięzcą maratonu w Wiedniu został Kenijczyk Leonard Langat, który uzyskał czas 2:09.25. Na drugą pozycję przesunięty został sklasyfikowany trzeci na mecie Etiopczyk Betesfa Getahun – 2:09.42. Najniższy stopień podium zajął Edwin Kosgei z Kenii (2:10:10).

Imponujący debiut Chepkirui

Wśród kobiet niespodziankę sprawiła debiutantka Vibian Chepkirui, która finiszowała z czasem 2:24:29.

– Gdyby nie upał, pobiegłabym przynajmniej dwie minuty szybciej – powiedziała na mecie 27-latka.

Kenijka znacznie wyprzedziła Etiopki Meseret Dinke i Gelete Burka, które uzyskały odpowiednio 2:25:31 i 2:25:38.

Maraton w Wiedniu trwał cały weekend i obejmował biegi na różnych dystansach. Na imprezę zapisało się około 26 tysięcy biegaczy ze 126 krajów. W biegu maratońskim wzięło udział prawie 6 tysięcy zawodników.

W biegu na 10 km Julia Mayer pobiła rekord kraju z czasem 32:54, stając się pierwszą Austriaczką, która złamała 33 minuty.