Grodziski Półmaraton „Słowaka” wciąż szuka chętnych. Przed pandemią zapisy trwały 44 minuty

O trudnej sytuacji na rynku biegowym wiele mówią zapisy na Półmaraton „Słowaka” w Grodzisku Wielkopolskim. W 2019 roku biegacze bili się o prawo udziału w imprezie. Ponad 3 tysiące pakietów znalazło swoich właścicieli w niecałe 45 minut. Start tegorocznej edycji biegu już za 16 dni, a wolnych wciąż jest około 150 miejsc. 

Bez ciśnienia

Rynek biegowy nie może pozbierać się po pandemii koronawirusa. Co prawda spadki frekwencji na zawodach obserwowaliśmy już przed 2020 rokiem, ale prawdziwe tąpnięcie widać teraz. Jaskrawym przykładem jest bieg w Grodzisku, który jest jednym z najbardziej lubianych półmaratonów w Polsce. Przed pandemią była to jedna z najszybciej sprzedających się imprez biegowych w kraju. W 2019 roku zapisy trwały zaledwie 44 minuty! Tyle czasu potrzeba było, aby lista startowa wypełniła się nazwiskami 3,3 tysiąca biegaczy.

Impreza powraca po dwóch latach nieobecności w kalendarzu, co prawda z większym limitem uczestników (3,6 tysiąca + 200 pakietów do dyspozycji organizatorów) ale z biegaczami, którzy przenieśli swój start z 2020 roku. Zapisy otwarte są od tygodni, ale szturmu na pakiety nie ma. Organizatorzy biegu wciąż czekają na chętnych, na stronie datasport.pl dostępnych jest około 150 numerów startowych. Każdy kosztuje 120 złotych. Czy 12 czerwca w Grodzisku Wielkopolskim znów wystartuje komplet biegaczy?

– Cieszę się, że wreszcie wracamy do biegania, wracamy do normalności, jest nas trochę mniej niż przed pandemią ale mam nadzieję, że najbliższy rok pokaże, że znajdą się ludzie, którzy do biegania będą chcieli wrócić – z taką nadzieją na uczestników czeka Piotr Hojan, burmistrz Grodziska Wielkopolskiego, organizator Półmaratonu „Słowaka”.

Orły dla odważnych

W międzyczasie Grodzisk Wielkopolski połączył siły z Maratonem Dębno oraz Biegiem Po Plaży w Jarosławcu na dystansie 15km i stworzył nowy cykl. Zwodnicy, którzy ukończą wszystkie trzy biegi wchodzące w jego skład otrzymają tytuł Orła Biegowego oraz pamiątkowy medal. Na najwytrwalszych, którzy powtórzą ten wyczyn w dwóch kolejnych latach czekają dwa kolejne krążki oraz statuetka Złotego Orła. Z udziałem w cyklu „Orły Biegowe” nie łączą się żadne dodatkowe wydatki. Jedyny koszt stanowią opłaty wpisowe za start w poszczególnych imprezach.

Projekt „Orły Biegowe” wystartował 10 kwietnia na maratonie w Dębnie, jako drugi w kolejce czeka półmaraton w Grodzisku Wielkopolskim, który odbędzie się 12 czerwca. Finał cyklu zaplanowano 3 lipca podczas biegu w Jarosławcu na dystansie 15 km po piaskach nadbałtyckiej plaży.

Organizatorzy cyklu po przeanalizowaniu wyników biegu w Dębnie i list startowych półmaratonu w Grodzisku podali, że w wyzwaniu uczestniczy ponad 140 osób.

red