Joanna Jóźwik w „Biegowych Podcastach”: Nie byłam przygotowana na taki hejt

– Jak przypomnę sobie tę dziewczynkę z małej wioski spod Stalowej Woli, która w wieku 15 lat zaczęła trenować i na początku nie miała wcale wielkich sportowych marzeń, to uważam, że osiągnęłam naprawdę duży sukces i czuję się spełniona – mówi Joanna Jóźwik, która była gościem w 16. odcinku „Biegowych Podcastów”.

Słuchaj podcastu:

Joanna Jóźwik to jedna z najbardziej utalentowanych biegaczek w naszym kraju. Jej piękna kariera powoli zmierza do końca. Niestety, w ostatnim czasie ponownie dokuczały jej problemy ze zdrowiem. Na początku roku w trakcie obozu w Kenii – doznała kontuzji ścięgna Achillesa. Choć ból ustąpił, uraz został wyleczony, to wiadomo, że w rozpoczynającym się sezonie lekkoatletycznym Joanny Jóźwik nie zobaczymy na światowych bieżniach.

Miała trudny czas

Na swoim koncie ma m.in. trzy medale mistrzostw Europy i piąte miejsce na igrzyskach olimpijskich w Rio na dystansie 800 metrów. Po brazylijskim finale, w którym pobiegła najszybciej w życiu, otarła się o medal i rekord Polski, na dodatek zmierzyła się z falą hejtu. Powodem ataków była jej wypowiedź o nie do końca równych szansach w kontekście jej trzech afrykańskich rywalek, medalistek olimpijskich, które obecnie – ze względu na zbyt duży poziom testosteronu – nie byłyby dopuszczone do startu. Jak wspomina tamten czas?

– Sportowo znakomicie, byłam w rewelacyjnej formie. Czułam, że moje nogi tańczą na bieżni. Ale sytuacja po finale była dla mnie zaskoczeniem. Nie byłam przygotowana na takie reakcje. To tez dało mi sporo do myślenia. Jeżeli zaczynamy kogoś za bardzo oceniać, ingerować w jej poczucie własnej wartości, to ta osoba się zamyka, przestaje być sobą. Tak się dzieje z wieloma ludźmi. Nie chcą pokazywać prawdziwej twarzy, nie mówią tego co naprawdę myślą, tylko to, co inni chcieliby usłyszeć. Tak też w niektórych sytuacjach było ze mną. Hejt, jaki się na mnie wylał po igrzyskach w Rio poczułam na własnym ciele – mówiła Joanna Jóźwik.

Co teraz Joanna Jóźwik czuje, kiedy słyszy „Caster Semenya”? Czy mentalnie czuje się medalistką olimpijską? Jakie ma plany na życie po karierze? Dlaczego ostatnio tak rzadko udziela się w mediach społecznościowych? Jakie jest jej najpiękniejsze biegowe wspomnienie? Jak reagowała na ogromną popularność? Na te i wiele innych pytań udzieliła odpowiedzi w rozmowie z Damianem Bąbolem, prowadzącym „Biegowe Podcasty”.

Kogo poprowadzi na 1Milę?

Już 5 czerwca na stadionie AWF Warszawa i 25 września w Poznaniu będzie można samemu przybić piątkę i porozmawiać z jedną z najbardziej popularnych lekkoatletek w naszym kraju. Joanna Jóźwik wystartuje jako pacemakerka – w trzech falach – podczas kolejnej edycji mityngu lekkoatletycznego dla amatorów 1 Mila. Do niedzieli, 15 maja trwa konkurs na najlepsze hasło imprezy. Wyłoni szczęśliwców, których na upragnione czasy poprowadzi reprezentantka Polski.

– Obiecuję, że dostosuję tempo do innych biegaczy. Zapewniam motywację i dobrą zabawę. Chcemy trochę odczarować mit, że zawody na bieżni są tylko dla biegowych chartów. Nieprawda, to zawody dla wszystkich, również dla całych rodzin – mówi Jóźwik.

A kto nie da rady, to jeszcze nic straconego, bo od 11 do 17 września w Hajnówce w Puszczy Białowieskiej, Joanna Jóźwik planuje kolejny obóz biegowych dla amatorów.

– Zapraszam wszystkich biegaczy bez względu na poziom wytrenowania. Będzie wspaniała atmosfera i solidna dawka wiedzy oraz  fachowych porad. Więcej na stronie jjrun.cozachęca.

Zapraszamy do wysłuchania tego i poprzednich odcinków „Biegowych Podcastów” w serwisach SpotifyDeezerApple PodcastsGoogle Podcasts.

Od biegaczy dla biegaczy

„Biegowe Podcasty” to cykl rozmów z ciekawymi gośćmi – ekspertami, sportowcami, organizatorami imprez biegowych.  Rozmawiamy z nimi na tematy, które interesują biegową społeczność – o wydarzeniach, produktach, sprzęcie i trendach. Zachęcamy do słuchania naszych audycji, które są przygotowywane przez biegaczy dla biegaczy.

Gospodarzem „Biegowych Podcastów” jest Damian Bąbol, dziennikarz sportowy, prezenter. Był korespondentem Sport.pl m.in. podczas lekkoatletycznych mistrzostw świata, mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym, Turnieju Czterech Skoczni. Współautor książki z Władysławem Kozakiewiczem „Bądź Kozakiem i dbaj o siebie”.  Współtworzył portal i akcję społeczną Polska Biega.

Specjalizuje się w prowadzeniu sportowych  imprez m.in. Enea Ironman Gdynia Poland, Red Bull 400 Zakopane, Maraton Warszawski, Piknik Olimpijski – Strefa Bridgestone, Targi FIWE – Strefa Olimp Sport Nutrition.

Startował w Łodzi, Amsterdamie, Nowym Jorku i Barcelonie. Najszybciej pokonał królewski dystans w stolicy Katalonii, gdzie uzyskał czas 3 godziny, 30 minut i 46 sekund.

red