1MILA i milion pozytywnych emocji. Jedyny taki mityng w Polsce

Z nami 6. edycja mityngu lekkiego i atletycznego 1MILA, w którym wzięło udział prawie 2,2 tysiąca zawodników oraz tysiące kibiców. Przez całą niedzielę, 5 czerwca obiekty warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego tętniły życiem. Od rana na tartanowej bieżni sportem bawiły się dzieci i młodzież, a dorośli bili swoje rekordy w Lekkiej Piątce. Po południu odbyły się Amatorskie Mistrzostwa Polski w biegu na 1 milę oraz rywalizacja sztafet 4x400m.

Impreza rozpoczęła się od biegu na dystansie 5km, w którym wystartowało ponad 500 zawodników. Jako pierwszy na mecie Lekkiej Piątki z czasem 15:28 zameldował się Patryk Drężek. Biegacz z Białegostoku na trasie wypracował sobie sporą przewagę nad kolejnymi w stawce Łukaszem Jaumieniem (16:23) i Mikołajem Raczyńskim (16:29). Rywalizację kobiet wygrała Aleksandra Andruszków z wynikiem 17:54. Druga była Joanna Tomczak (18:49) a trzecia Magdalena Jakóbczak (19:01).

Jak te dzieciaki biegają!

Potem bieżnię stadionu AWF opanowały dzieci i młodzież. Ścigali się na kilku dystansach – najmłodsi na 100m, nieco starsi na 400m, a najstarsi pokonywali dwa okrążenia (800m). Ich zmaganiom towarzyszyły uśmiechy i radość, dla wielu młodych biegaczy były to pierwsze lekkoatletyczne zawody w życiu. Najszybsi w poszczególnych kategoriach wiekowych otrzymali zaproszenie na podium. Gratulacje i nagrody zwycięzcom przekazywali m.in. rekordzista Polski na 1 milę Marcin Lewandowski i Joanna Jóźwik, piąta zawodniczka Igrzysk Olimpijskich w Rio w biegu na 800m.

Na wszystkich na mecie czekały kolorowe medale oraz specjalne sportowe aktywacje przygotowane m.in. przez Pho3nix Kids, w których dzieciaki mogły sprawdzić swoją siłę, skoczność, wytrzymałość i zręczność. W strefie Voltaren można było m.in. samodzielnie skołować sobie sok. I to dosłownie, bo wypełnione świeżymi owocami miksery napędzane były siłą mięśni osób pedałujących na rowerze.

Projekt współfinansowany był przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Nie zabrakło również food trucków, leżaków i puf, z których można było słuchać ciekawych rozmów w ramach Milowej Akademii Biegowej prowadzonych przez Piotra Galusa. Jego gośćmi byli m.in. Marcin Lewandowski, Bartek Olszewski, Joanna Jóźwik i Adriana Zagórska-Pachucka, psycholog sportu oraz Anna Gorączka, ekspert klimatyczny. Była również specjalna strefa Garmina z zegarkami dla biegaczy, a Żabka rozdała uczestnikom imprezy hektolitry soków i setki hot-dogów oraz pożywnych sałatek.

Kto najszybszy na milę?

O godzinie 15:00 ruszyła pierwsza seria Amatorskich Mistrzostwa Polski w biegu na 1 milę. W 17 turach startowych począwszy od najwolniejszych do najszybszych z dystansem 1,609m zmierzyło się prawie 350 zawodników. Najszybciej z tym zadaniem poradził sobie Wojciech Karwowski, który finiszował z czasem 4:33.28. Drugie miejsce zajął Adam Kubicki (4:38,05), a trzecie Michał Rębilas (4:43,53).

Wśród kobiet amatorską mistrzynią kraju w biegu na 1 milę została Patrycja Hypś (5:10.15), a na podium wskoczyły jeszcze Sylwia Hałaczkiewicz (5:31.53) i Hanna Jaraszkiewicz (5:34.27).

W serii o 15:30 wystartował Marcin Dulnik, wydawca portalu biegowe.pl. Z czasem 5:47.67 zajął 9. miejsce. W bezpośrednim pojedynku wyraźnie przegrał z Kubą Pawlakiem, redaktorem naczelnym portalu bieganie.pl, który finiszował z wynikiem 5:35.79.

– Był apetyt na szybsze bieganie, ale przecież za rok też będzie 1MILA. Od sześciu lat właśnie od tego mityngu zaczynam układanie planów startowych na cały rok  – mówi Marcin Dulnik. – Atmosfera sportowego święta, atrakcje dla całych rodzin i wyjątkowa oprawa zawodów to znaki rozpoznawcze tej imprezy. W niedzielę na stadionie AWF Warszawa królował sport i pozytywne emocje. To jedyny taki mityng w Polsce. Trochę żałuję, że nie udało mi się zabrać z Kubą, ale był ode mnie znacznie szybszy. Mam nadzieję, że w przyszłym roku nawiążę z nim równą walkę – dodaje.

W programie mityngu znalazły się również dwie specjalne serie biegów na 100m z udziałem stypendystów programu „Wybiegaj w Przyszłość”. Wśród mężczyzn z czasem 10.66 wygrał Michał Gorzkowicz, a wśród kobiet najlepsza była Maria Jarosińska (12.15).

Imprezę zakończyły zmagania sztafet 4x400m – męskich, kobiecych i mieszanych. W rywalizacji wzięły udział 53 drużyny. W kategorii mężczyzn najlepsza była Ekipa z Kalisza Keksa (3:45.17) przed Perfect Runner Team (3:45.87) i NBRC Warszawa-Żoli (3:47.80). Wśród kobiet zwyciężyła drużyna KS Lemiesz Team-Lemieszki (4:17.87) przed adidas Runners Warsaw-ARW GRLS (4:38.90) i Sportfolio-1MILA (4:58.75). W kategorii MIX pierwsze miejsce zajęła ekipa WAT-Non nomen (3:53.99). Kolejne pozycje zajęły AKTYWNA WARSZAWA 3 (3:59:43) i Żórawski Team (4:03.34).

Pomoc dla młodych biegaczy

Niedzielny mityng 1MILA był okazją, aby powiększyć konto programu „Wybiegaj w Przyszłość” w ramach którego wypłacane są stypendia dla młodych biegaczy w kategoriach U16 i U18 oraz organizowane są bezpłatne warsztaty edukacyjne. Przy zapisach na zawody można było przekazać swoją cegiełkę na ten cel. Łącznie zebrano w ten sposób ponad 11 tysięcy złotych.

1MILĘ organizuje Fundacja Zdrowy Ruch we współpracy ze Sportfolio. Projekt jest współfinansowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Sponsorami projektu są: Żabka, Garmin oraz Oshee. Imprezy wspiera Miasto Poznań, Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji, Miasto Stołeczne Warszawa, Dzielnica Bielany oraz firma Jetline.

Drugi tegoroczny mityng 1MILA odbędzie się 25 września na stadionie POSiR Golęcin w Poznaniu. Zapisy na to wydarzenie prowadzone są na stronie 1mila.pl