W „Biegowych Podcastach” o sercu biegacza. Gościem odcinka kardiolog sportowy

Gościem trzydziestego odcinka „Biegowych Podcastów” jest prof. Łukasz Małek, kardiolog, który doskonale zna potrzeby sportowców. Regularnie biega, na koncie ma kilka maratonów ulicznych oraz szereg górskich zawodów ultra. W podcaście portalu biegowe.pl rozmawialiśmy m.in. o tragicznej śmierci uczestnika Maratonu Londyńskiego oraz o badaniach, które biegacze powinni wykonywać, aby monitorować stan serca.

Słuchaj podcastu:

Prof. Łukasz Małek jest absolwentem Akademii Medycznej w Warszawie. Z wyróżnieniem ukończył również studia magisterskie z kardiologii sportowej na St George’s University of London. Właśnie ten obszar wyznacza pole zainteresowań zawodowych i naukowych gościa naszego podcastu.

Zachować zdrowy rozsądek

W ubiegłą niedzielę, 2 października Łukasz Małek pokonał Maraton Londyński. Był świadkiem akcji ratunkowej na 38 km biegu, gdzie 36-letni biegacz stracił przytomność. Mimo, że otrzymał natychmiastową pomoc, to niestety później zmarł w szpitalu. 

– Uważam, że nie należy wyciągać z tej sytuacji wniosku, że bieganie, w tym bieganie maratonów jest niezdrowe lub niebezpieczne. To są jednak rzadkie oraz izolowane przypadki. Na starcie maratonów staje nawet ponad 40 tysięcy biegaczy i przy okazji takich wydarzeń czasami żadna, czasami 1-2 osoby doznają jakiegoś stanu zagrożenia życia. Są to bardzo rzadkie przypadki. Podobne sytuacje zdarzają się codziennie wkoło nas w dużo większej liczbie, tylko nikt o tym po prostu nie mówi – mówił Łukasz Małek.

Zdaniem gościa „Biegowych Podcastów” przyczyną problemów kardiologicznych biegaczy może być np. połączenie infekcji oraz nadmiernej ambicji i lekceważenia pierwszych objawów chorobowych.

– Amatorzy koniecznie chcą złamać 3 czy 4 godziny i nie zważając na nic prą do przodu. Niezależnie czy to jest półmaraton czy maraton to większość nieszczęśliwych zdarzeń występuje na ostatnich 5 kilometrach, kiedy nasz organizm energetycznie jest wypalony. Gdy jesteśmy wypłukani z elektrolitów i odwodnieni to temperatura nawet nie musi być jakaś ekstremalnie wysoka, żeby się przegrzać. Mięśnie pracujące przez kilka godzin generują solidną temperaturę i to często wystarczy, aby te czynniki posłużyły jako wyzwalacz dla zaburzeń rytmu serca – tłumaczył ekspert.

EKG dla biegacza

Prowadzący podcast Damian Bąbol i Marcin Dulnik dopytywali Łukasza Małka o to, jakie badania profilaktyczne powinni wykonywać biegacze.

– Trudno jest zrobić pełen panel 10 badań, które są kosztowne i logistycznie skomplikowane. Po pierwsze, nie każdy pacjent tego wymaga. Wszystkie badania też niosą za sobą potencjalne ryzyko wyników fałszywych, które czasami mogą spowodować więcej zamieszania niż pożytku. Może pojawić się jakiś artefakt, nieprawidłowa interpretacja wyniku. Osoba, która jest zdrowa, zostanie posądzona o chorobę, pociągnie to za sobą kolejne badania, w międzyczasie przestanie uprawiać sport – powiedział Łukasz Małek. – Trzeba gdzieś znaleźć jakiś złoty środek. EKG jest prostym, tanim i dostępny na całym świecie badaniem, które każdy jest w stanie wyjściowo zrobić. Jeśli wykaże, że coś jest nie tak, to po wywiadzie środowiskowym można zlecić dodatkowe badania jak np. echo serca lub próbę wysiłkową – dodał podkreślając, że kluczowe jest, aby osoba oceniająca EKG potrafiła poprawnie interpretować jego wyniki i wychwycić nieprawidłowości.

Dlaczego serce kocha ruch?

Zachęcamy do wysłuchania w całości trzydziestego odcinka „Biegowych Podcastów”. Dowiecie się z niego m.in. czy zawał serca musi oznaczać rozbrat ze sportem, co dla serca oznacza bieganie po spożyciu alkoholu i leków, a także czy optyczny pomiar tętna z nadgarstka ma szanse dawać prawidłowe wskazania. Zapytaliśmy również, dlaczego serce kocha ruch.

„Biegowych Podcastów” możecie słuchać m.in. w serwisach SpotifyDeezerApple PodcastsGoogle Podcasts.

red